Με εντατικούς ρυθμούς γίνονται οι προετοιμασίες για το διήμερο «Αντιτρομοκρατικό Φεστιβάλ», που θα οργανώσουν το Σαββατοκύριακο 5-6 Φλεβάρη στο Πάντειο Πανεπιστήμιο οι Κινήσεις Αλληλεγγύης στους Πολιτικούς Κρατούμενους. Εχει ήδη καταρτιστεί το πρόγραμμα των κεντρικών εκδηλώσεων του διημέρου και μέσα στη βδομάδα αναμένεται να κυκλοφορήσει και η αφίσα, που θα περιλαμβάνει και τις υπόλοιπες εκδηλώσεις (καλλιτεχνικές και άλλες).
Οι τρεις κεντρικές εκδηλώσεις θα αναφέρονται στις εξής θεματικές ενότητες:
♦ Διεθνής «αντιτρομοκρατική» εκστρατεία – Στο στόχαστρο οι ελευθερίες και η ελευθερία.
♦ Πολιτικοί κρατούμενοι – Διεθνείς και ελληνικές εμπειρίες αλληλεγγύης.
♦ Η νέα δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ – Από τις έκτακτες δίκες στη συλλογική ευθύνη.
Ιδιαίτερη σημασία έχει η συμμετοχή στη δεύτερη εκδήλωση αγωνιστών από τη Γερμανία και την Ιταλία, οι οποίοι υπήρξαν για πολλά χρόνια πολιτικοί κρατούμενοι, κατηγορούμενοι για συμμετοχή στη RAF και τις Ερυθρές Ταξιαρχίες.
Προγραμματίζονται, επίσης, δυο μεγάλες συναυλίες (μία για κάθε μέρα) και πολλές παράλληλες εκδηλώσεις (εκθέσεις φωτογραφίας και βιβλίου, συνεχείς προβολές βίντεο κ.ά.).
Εκδηλώσεις προγραμματίζουν οι Κινήσεις Αλληλεγγύης και σε άλλες πόλεις, σύμφωνα με τις αποφάσεις που πάρθηκαν στο πανελλαδικό διήμερο του περασμένου μήνα. Το διήμερο αυτό ήταν ένας σημαντικός σταθμός που σηματοδότησε ένα καινούργιο ξεκίνημα για το κίνημα αλληλεγγύης.