Μέσα σε ένα κλίμα προκλητικών επιθέσεων και χτυπημάτων από φασίστες σε χώρους, στέκια, καταλήψεις, πανεπιστήμια αλλά και τον τραυματισμό συντρόφου από τον πυροβολισμό του αστυνομικού φρουρού μέσα στο χώρο του πολυτεχνείου, ήρθε σαν απάντηση η μαζική πορεία της 19/5 στο κέντρο της Αθήνας.
Αυτή η δυναμική απάντηση ενόχλησε το κράτος και τους κατασταλτικούς μηχανισμούς του, αναγκάζοντάς το να θέσει σε λειτουργία τόσο τις συνήθεις τρομοκρατικές πρακτικές του, όπως τυφλές προσαγωγές, συλλήψεις, ξυλοδαρμούς και ψυχολογική βία, όσο και νέες πρακτικές όπως οι θρασύτατες εισβολές σε καφενεία, μπαρ και σπίτια φωτογραφίζοντας, βιντεοσκοπώντας και προσάγοντας όλους τους παρευρισκόμενους, μοιράζοντας «πειστήρια» αδιακρίτως.
Κορύφωση αυτής της επίθεσης είναι η συμπόρευση των θεσμικών προσώπων της δικαιοσύνης με τη γενικότερη αντιτρομοκρατική υστερία. Η ναζιστική αρχή της συλλογικής ευθύνης εφαρμόζεται. Διώκεται ποινικά και δέχεται φρονηματική δίωξη οποιοσδήποτε δραστηροποιείται κοινωνικά η όποιος βρεθεί σε μια «κόκκινη» ζώνη όπως τα Εξάρχεια. Η δίωξη αυτή παίρνει σάρκα και οστά προσάπτοντας κατηγορίες κακουργηματικού χαρακτήρα με ελλιπέστατα στοιχεία και κατασκευασμένες καταθέσεις αστυνομικών που θεωρήθηκαν αδιαμφισβήτητες από την εισαγγελία.
Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΜΨΕΙ.
ΕΜΠΡΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ!
Οι συλληφθέντες της 19/05/2005
Σημ. Σύνταξης: Συλληφθέντες μας ζήτησαν να σημειώσουμε ότι το κείμενο της ανακοίνωσης κόβεται απότομα, χωρίς να έχει ολοκληρωθεί, γιατί την ώρα εκείνη οι μπάτσοι τους έκλεισαν στα κελιά και στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να βρεθούν όλοι μαζί, παρά μόνο στις μεταγωγές από τη ΓΑΔΑ στα δικαστήρια, όπου οι συνθήκες δεν επέτρεπαν την ολοκλήρωση του κειμένου.