Τρεις ενήλικοι, ηλικίας 18, 19 και 23 ετών κσι 10 ανήλικοι (ηλικίας 14 μέχρι 17 ετών) είναι –σύμφωνα με την Ασφάλεια Σπάρτης– εκείνοι που έβαλαν φωτιά σε κατάλυμα μεταναστών από το Μπαγκλαντές. Πλην του 23χρονου, όλοι είναι μαθητές και η Ασφάλεια υποστηρίζει ότι ομολόγησαν την πράξη τους και δήλωσαν ότι έβαλαν τη φωτιά… χάριν αστεϊσμού!
Το γεγονός έγινε στις 5 Φλεβάρη και επί ένα μήνα καμιά κρατική αρχή δεν επιλήφθηκε, μολονότι το κατάλυμα των μεταναστών κάηκε μαζί με τα υπάρχοντά τους, αφού οι δράστες χρησιμοποίησαν μολότοφ και στουπιά, ενώ αργότερα επανήλθαν και έβαλαν φωτιά σε στρώματα και άλλα εύφλεκτα αντικείμενα, αφού οι μετανάστες έντρομοι είχαν εγκαταλείψει το χώρο. Η Αστυνομία ανακοίνωσε ότι δεν αναμίχτηκε, διότι δεν ενημερώθηκε ούτε επιλήφθηκε η Πυροσβεστική Υπηρεσία Σπάρτης. Κάηκε ένας ολόκληρος όροφος ενός σπιτιού σ’ ένα μέρος όπως η Σπάρτη κι αυτοί δεν έμαθαν τίποτα! Αλλά και όταν υπήρξε αντιρατσιστική κινητοποίηση και μοίρασμα σχετικού φυλλάδιου στην κεντρική πλατεία της Σπάρτης, πάλι δεν έγινε καμιά κίνηση από πλευράς αστυνομίας. Κινήθηκαν μόνο μετά από εισαγγελική παραγγελία στις 5 Μάρτη και μέσα σε τρεις μέρες ξεκαθάρισαν την κατάσταση και σίγουρα θα βοηθήσουν τους γόνους των «καλών οικογενειών» να πέσουν στα μαλακά (βοηθάει και το νεαρό της ηλικίας). Με τι δύναμη να στραφούν εναντίον τους οι φοβισμένοι Μπαγκλαντεσιανοί, που σίγουρα έχουν καταλάβει τι σημαίνει Σπάρτη;
Ανήλικοι σε φασιστικές συμμορίες; Γιατί όχι; Και στον Αγιο Παντελεήμονα βλέπαμε φάτσες παιδιών παραμορφωμένες από το ρατσιστικό μίσος. Και στα γήπεδα δρουν ναζιστικές συμμορίες και προσπαθούν να στρατολογήσουν μαθητές. Οταν μιλάμε για Λακωνία, καταλαβαίνετε πως αυτό είναι πιο εύκολο.
Ποια είναι τα μηνύματα που εκπέμπονται από παντού; Μηνύματα ξενοφοβίας και ρατσισμού, που αναγορεύουν τους μετανάστες σε καρκίνωμα. Δεν είναι μόνο οι ναζιστικές συμμορίες, είναι και το ΛΑΟΣ, είναι και η ΝΔ που αναζητά τις δεξιές ρίζες της υπό την ηγεσία του Σαμαρά. Οσο θα βαθαίνει η κρίση και θα εξαθλιώνονται τα λαϊκά στρώματα τόσο ο ρατσισμός θα χρησιμοποιείται σαν δηλητήριο για να αποπροσανατολίζει και να μετατρέπει τους ανθρώπους σε ζώα.
Την περασμένη Δευτέρα, λίγο μετά τις 9 το βράδυ, μπάτσοι της Ηγουμενίτσας αμόλυσαν σκύλο για να επιτεθεί σε πρόσφυγα από το Ιράκ, τον οποίο προηγουμένως κορόιδευαν. Ο μετανάστης τούς ήταν γνωστός, καθώς νοσηλευόταν στο Κέντρο Υγείας της Ηγουμενίτσας (έχει χάσει τον ένα πνεύμονα από χημικά και έχει μετατόπιση καρδιάς). Ο σκύλος που αμόλυσαν δάγκωσε τον άρρωστο μετανάστη στο γόνατο και στη συνέχεια οι μπάτσοι τον μάζεψαν χαχανίζοντας, ενώ ο μετανάστης μεταφέρθηκε για νοσηλεία στο Κέντρο Υγείας.