Στις 2 Μαΐου 2010, πραγματοποιήθηκε έλεγχος από μπλόκο της αστυνομίας στην εθνική οδό Αντιρρίου – Αγρινίου, σε αυτοκίνητο που επέβαιναν πέντε άτομα. Μετά από εξονυχιστικό έλεγχο στο αυτοκίνητο, τους επιβαίνοντες και τις αποσκευές, όπου δε βρέθηκε τίποτα παράνομο, οι αστυνομικοί προχώρησαν στη σύλληψη του 23χρονου Αλτίν Τσάλα, από την Αλβανία, επειδή –όπως και οι υπόλοιποι– δεν είχε μαζί του ταυτότητα.
Ο Αλτίν, όπως και εκατοντάδες άλλοι μετανάστες, ζει και εργάζεται για χρόνια στην Ελλάδα χωρίς χαρτιά, φυσικά ανασφάλιστος, σε καθεστώς παρανομίας και με μόνιμο το φόβο της απέλασης. Η διαφορά είναι ότι ο Αλτίν τους τελευταίους μήνες, μέσα από την εργασία του στην οικοδομή, ανέπτυξε φιλικές σχέσεις με συντρόφους από τον αντιεξουσιαστικό χώρο και στήριξε διάφορες κινητοποιήσεις, κυρίως για το μεταναστευτικό ζήτημα, πράγμα που για την αστυνομία προφανώς είναι επιλήψιμο. Η οικογένεια του ζει νόμιμα στην Ελλάδα τα τελευταία 12 χρόνια. Νομικά, η περίπτωση είναι απλή και χωρίς πολλές διαδικασίες μιας και σε παρόμοιες περιπτώσεις αρκούν τα χαρτιά των γονιών για να αφεθεί ελεύθερο το άτομο, όπως άλλωστε έχει γίνει και με τον Αλτίν στο παρελθόν. Μα στη συγκεκριμένη περίπτωση, η αντιμετώπιση αλλάζει. Ο Αλτίν οδηγείται στον εισαγγελέα, που απέχει από τη διαδικασία, μιας και δεν υπήρχε λόγος για να ασκηθεί ποινική δίωξη. Η Οδύσσεια του όμως δε σταματά εκεί, μιας και η αστυνομία διοικητικά (και εκδικητικά, λέμε εμείς) προχωρά τις διαδικασίες για την απέλασή του. Ο Αλτίν αυτή τη στιγμή κρατείται στην Α.Δ. Ακαρνανίας και κινδυνεύ-ει με 5ετή απέλαση και από τις διατάξεις που προβλέπει η συνθήκη Σέγκεν για τους ανεπιθύμητους μετανάστες.
Ενα άτομο, όπως είναι ένας μετανάστης χωρίς χαρτιά, δηλαδή ένας ακόμη αόρατος άνθρωπος στην κοινωνία, είναι εκ των πραγμάτων ευάλωτο. Πόσο μάλλον όταν αυτός αρνείται το περιθώριο που τον σπρώχνει το καθεστώς παρανομίας και σιωπής που του έχουν επιβάλει και επιλέγει να συνδέσει την αξιοπρέπειά του με διαδικασίες αγώνα.
ΑΜΕΣΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΛΤΙΝ ΤΣΑΛΑ
ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΕΛΑΣΗΣ