Τη συμφωνία που μέχρι τώρα οι ελληνικές κυβερνήσεις δίσταζαν να υπογράψουν υπέγραψε στο περιθώριο της συνόδου του ΟΑΣΕ στην Κέρκυρα η Μπακογιάννη με τον αμερικανό υφυπουργό Εξωτερικών Τζ. Στάινμπεργκ. Με πρόσχημα την κατάργηση της βίζας για τους έλληνες πολίτες που ταξιδεύουν στην Αμερική, η κυβέρνηση Καραμανλή, με τη σύμφωνη γνώμη και του ΠΑΣΟΚ, παραδίνει στους γκάνγκστερ της υφηλίου, στη CIA, το FBI και τα άλλα ευαγή ιδρύματα του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού τα προσωπικά δεδομένα όλων των Ελλήνων. Προφανώς, ήταν η αμερικάνικη απαίτηση για να εκπροσωπηθούν έστω και με έναν διπλωμάτη της ιεραρχίας του Στέιτ Ντιπάρτμεντ στη φιέστα της Κέρκυρας.
Και τα τρία κείμενα που υπέγραψαν Μπακογιάννη και Στάινμπεργκ αναφέρονται συνεχώς (σε βαθμό που να βαριέσαι) στην αντιμετώπιση της «τρομοκρατίας» και στην απόλυτη ελευθερία πρόσβασης των Αμερικανών στα ελληνικά αρχεία για «τρομοκρατικές πράξεις», για «αποδεδειγμένους τρομοκράτες» για «υπόπτους τρομοκρατίας» και για… «εκπαιδευθέντες στην τρομοκρατία». Η ξενοδουλεία της ελληνικής πλευράς φαίνεται από τα… επακόλουθα αυτών των συμφωνιών. Η κυβέρνηση θα πρέπει μες στο κατακαλόκαιρο να προωθήσει τις συμφωνίες για κύρωση στη Βουλή. Στη συνέχεια, θα έρθουν αμερικανοί επιθεωρητές για να ελέγξουν τη σωστή και πλήρη εφαρμογή των μέτρων, θα συντάξουν έκθεση και η αμερικάνικη κυβέρνηση θα κρίνει αν η Μπανανία έχει προσαρμοστεί πλήρως, ώστε να καταργήσει τη βίζα!
«Πνέει νέος αέρας στις ελληνοαμερικανικές σχέσεις», δήλωσε με το γνωστό χαμόγελό της η κόρη του Μητσοτάκη, ενώ ο Καραμανλής είχε φροντίσει να βγει από το κάδρο που θα του τσαλάκωνε το προφίλ. Την «ελπίδα να υπάρξει γρήγορη κατάληξη για την επίλυση του θέματος της βίζας με τις ΗΠΑ», εξέφρασε το ΠΑΣΟΚ διά του εκπροσώπου Τύπου Γ. Παπακωνσταντίνου, εκφράζοντας την επί της ουσίας συμφωνία του με την ξενοδουλεία. Αλλωστε, οι κυβερνήσεις του έχουν υπογράψει σωρεία «αντιτρομοκρατικών» συμφωνιών με τις ΗΠΑ, ιδιαίτερα μετά την 11η Σεπτέμβρη.