Την Πέμπτη 1 Μάρτη, την ώρα που βρισκόταν σε εξέλιξη το μεγάλο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο, στο Αυτόφωρο Τριμελές Πλημμελιοδικείο άρχιζε η δίκη δύο φοιτητών, του Βαγγέλη Νάνου και του Σπύρου Τζοανόπουλου, που είχαν συλληφθεί σε άλλο πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο, στις 25 Οκτώβρη 2006 (τότε που βρισκόταν σε εξέλιξη η μεγάλη απεργία των δασκάλων). Οι κατηγορίες βαρύτατες: Διατάραξη κοινής ειρήνης, διακεκριμένη φθορά ξένης ιδιοκτησίας (απρόκλητη), παράνομη οπλοφορία (ως όπλα χαρακτηρίστηκαν τα κοντάρια), αντίσταση, οπλοχρησία, επικίνδυνη σωματική βλάβη.
Ο,τι έγινε σε εκείνο το συλλαλητήριο (σε πραγματικές διαστάσεις ή φουσκωμένο) αποδόθηκε στους δυο αυτούς διαδηλωτές, που όπως είχε γράψει τότε και ο Τύπος, συνελήφθησαν ύστερα από αιφνιδιαστικό γιουρούσι των ΜΑΤ ενάντια στο μπλοκ της «Αντιεξουσιαστικής Κίνησης», το οποίο αμέριμνο επέστρεφε από την πορεία. Μάλιστα, η σύλληψή τους ήταν σχετικά εύκολη υπόθεση για τους ΜΑΤάδες, γιατί κουβαλούσαν το πανό.
Η δίκη κράτησε ούτε λίγο ούτε πολύ 8,5 ώρες (μία ώρα μόνο κράτησε η αγόρευση του συνηγόρου υπεράσπισης Κώστα Παπαδάκη). Το δικαστήριο έδειξε ότι θέλει να εξετάσει εξονυχιστικά όλα τα στοιχεία. Κι εκεί είναι που την πάτησαν οι ΜΑΤάδες. Γιατί ήρθαν με τον τσαμπουκά του «γενικού γαμάω», με το θράσος που τους έχει εμφυσήσει ο Πολύδωρας, με τον αέρα της αντιμετώπισής τους από την πλειοψηφία των δικαστηρίων και βρέθηκαν μπροστά σ’ ένα δικαστήριο που δεν ήταν διατεθειμένο να θεωρήσει τις μαρτυρίες τους ως τις μόνες αληθινές. Γι’ αυτό και τους κακοφάνηκε. Ηταν και κακά προετοιμασμένοι, όπως συμβαίνει πάντοτε με τους μπάτσους (δεν διακρίνονται δα και για την ευφυία τους), έπεσαν και πάνω σε τραπεζοϋπάλληλους που δεν ήθελαν να πουν ψέματα και να πάρουν άσχετους στο λαιμό τους και το Βατερλό τους συνετελέσθη. Και ήταν πραγματικό Βατερλό, γιατί η πρόεδρος, ακούγοντας ότι ο ΜΑΤάς έδινε εντελώς διαφορετική περιγραφή από τον τραπεζοϋπάλληλο, τους κάλεσε σε κατ’ αντιπαράσταση εξέταση. Και εκεί, βέβαια, ο τραπεζοϋπάλληλος που δεν είχε λόγο να πει ψέματα, έκανε σκόνη τον ψευταρά μπάτσο. Αλλος ΜΑΤάς ήρθε στο δικαστήριο κραδαίνοντας ιατροδικαστική έκθεση που (υποτίθεται ότι) πιστοποιούσε τον βαρύτατο τραυματισμό του. Τον είχαν χτυπήσει -είπε- με τα καδρόνια του πανό στην πλάτη (έτσι προέκυψε η κατηγορία της επικίνδυνης σωματικής βλάβης). Μια ματιά από τον Κ. Παπαδάκη στην ιατροδικαστική έκθεση ήταν αρκετή για να αποκαλύψει έναν ακόμη Πινόκιο: «Δεν φέρει εμφανή σημεία κάκωσης», έγραφε ο ιατροδικαστής. Δηλαδή, τον πλάκωσαν με τα καδρόνια του πανό στην πλάτη και δεν του άφησαν ούτε σημάδι!
Η απόφαση του δικαστήριου ήταν καταπέλτης για τους μπάτσους και τ’ αφεντικό τους: Αμφιβάλλει για τις δύο πρώτες πράξεις, επείσθη ότι δεν διέπραξαν τις άλλες τέσσερις. Αθώοι για όλα και… διατάσσει να τους επιστραφεί το πανό που κατέσχεσαν οι μπάτσοι!
Πρόκειται για μια απόφαση που θα βοηθήσει και όλους τους άλλους διαδηλωτές που συλλαμβάνονται σε κάθε πορεία (με πανομοιότυπο τρόπο, στο σωρό) και περιμένουν δίκες.