Με ψήφους 4 (των ενόρκων) έναντι 3 (των επαγγελματιών δικαστών το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Αθήνας αθώωσε τον Αρη Σειρηνίδη, που έμεινε για περισσότερο από ένα χρόνο στη φυλακή, θύμα των εκδικητικών πρακτικών που χρησιμοποιεί το αστικό κράτος την εποχή του «πολέμου κατά της τρομοκρατίας».
Σε αντίθεση με τους τακτικούς δικαστές, που ψήφισαν συντεταγμένα σύμφωνα με τη γραμμή που καθόρισαν οι διωκτικοί μηχανισμοί, οι ένορκοι συντάχθηκαν με την αλήθεια που είδαν να περνάει μπροστά τους τις λίγες μέρες που κράτησε η δίκη. Περιμένουμε τώρα να δούμε αν ο εισαγγελέας, στηριγμένος στο γεγονός ότι η απόφαση ήταν κατά πλειοψηφία, θα ασκήσει έφεση «υπέρ του νόμου», που θα οδηγήσει σε επανάληψη της δίκης σε δεύτερο βαθμό. Πολύ φοβόμαστε ότι θα το κάνει, γιατί αυτή είναι η «γραμμή». Τουλάχιστον, αν υπάρξει δεύτερη φορά, ο Α. Σειρηνίδης δεν θα βρίσκεται στη φυλακή και θα μπορέσει και ο ίδιος και το κίνημα αλληλεγγύης να δώσουν τη μάχη με καλύτερους όρους.