Από την πρώτη κιόλας μέρα της τρομοδίκης κατά των εννιά τούρκων και κούρδων αγωνιστών, που άρχισε στις 4 Φλεβάρη στο Γ’ Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων (συνεδριάζει στη δικαστική αίθουσα των Φυλακών Κορυδαλλού), γράψαμε ότι κατέρρευσε το κατηγορητήριο και φάνηκε καθαρά πως πρόκειται για μια καραμπινάτη σκευωρία, που οργάνωσε η Αντιτρομοκρατική κατ’ εντολήν της κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ, που ήθελε να κάνει ένα «δωράκι» στον Ερντογάν.
Η πρόταση της εισαγγελέα της έδρας, την περασμένη Δευτέρα, ήρθε να επιβεβαιώσει αυτή μας την εκτίμηση. Η εισαγγελέας πρότεινε:
– Αθώωση και των εννέα για συγκρότηση και ένταξη σε τρομοκρατική οργάνωση (άρθρο 187Α Ποινικού Κώδικα).
– Αθώωση τριών και για όλες τις άλλες πράξεις που τους αποδίδονταν από το κατηγορητήριο.
– Ενοχή των έξι από τους εννιά για πλημμελήματα (απλή οπλοκατοχή).
Η δίκη θα συνεχιστεί στις 26 Μάρτη με τις αγορεύσεις των συνηγόρων υπεράσπισης και μάλλον και με την απόφαση του δικαστηρίου, η οποία αναμένουμε να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με την εισαγγελική πρόταση, από την οποία αξίζει να παραθέσουμε μερικά αποσπάσματα:
«Η κατηγορία της τρομοκρατικής οργάνωσης δεν αποδείχτηκε, παρότι η οργάνωση που τους αποδίδεται θεωρείται στην ΕΕ τρομοκρατική. Ωστόσο, ουδόλως προκύπτει ότι συγκρότησαν την οργάνωση αυτή, ή οποιαδήποτε άλλη οργάνωση.
Από το αποδεικτικό υλικό και την διαδικασία στο ακροατήριο δεν προκύπτει ότι οι κατηγορούμενοι εντάχθηκαν με την παραπάνω έννοια (σ.σ. του άρθρ. 187Α) σε τρομοκρατική οργάνωση και πόσο μάλλον στην συγκεκριμένη. Τα χτυπήματα της οργάνωσης που κατηγορούνται ότι ανήκουν έχουν λάβει χώρα στην Τουρκία. Δεν υπάρχουν στοιχεία ώστε να τους αποδοθεί στην Ελλάδα η κατηγορία του τρομοκράτη.
Αναφορικά με την ανεύρεση ορισμένων πειστηρίων που θεωρήθηκαν ότι σχετιζονται με την εν λόγω οργάνωση, όπως σημαίες και εγχειρίδια που έχουν σχέση με ανταρτοπόλεμο και επαναστάσεις, δεν προέκυψε ότι σχετίζονται με την οργάνωση αυτή».
Θυμηθείτε πώς παρουσιάστηκαν από τα παπαγαλάκια της Αντιτρομοκρατικής οι συλλήψεις των εννιά αγωνιστών, στα τέλη Νοέμβρη του 2017. Ηταν, έλεγαν, κομάντο του DHKP-C, επιφορτισμένο με την εκτέλεση του Ερντογάν, βάσει πολεμικού σχεδίου που έφερε την κωδική ονομασία «επιχείρηση Σκορπιός». Υποτίθεται ότι είχαν βρει χαρτιά με όλες τις λεπτομέρειες του σχεδίου, με τις ομάδες που θα επιτίθεντο από δυο πλευρές στο αυτοκίνητο του Ερντογάν και μια τρίτη ομάδα που θα ενεργούσε ως κάλυψη για την αποχώρηση των δύο άλλων, ότι τους είχαν δει να θάβουν βαρύ οπλισμό στην Πάρνηθα κτλ. κτλ.
Τους συνέλαβαν, τους σάπισαν στο ξύλο κατά τη σύλληψη, κατασκεύασαν ανύπαρκτο επιχειρησιακό σχέδιο, βάφτισαν όπλα ακόμα και τα μαχαίρια της κουζίνας, τους σκόρπισαν σε όλες τις φυλακές της χώρας όπου έμειναν κρατούμενοι για ενάμιση σχεδόν χρόνο και τώρα η ίδια η εισαγγελέας διαπιστώνει ότι δεν αποδεικνύεται τίποτα απ' όλα αυτά και προτείνει την αθώωσή τους. Ολ' αυτά, όμως, τα έστησαν ασφαλίτες που πήραν παράσημα και προαγωγές. Θα πληρώσει κάποιος τους γι' αυτή τη σκευωρία; Οχι βέβαια. Γιατί οι ασφαλίτες εκτελούσαν πολιτικές εντολές. Από τον Τσίπρα ξεκίνησαν όλα.