Τη μεθεπόμενη Δευτέρα, 21 Μάρτη, στο Πενταμελές Εφετείο Αθηνών (οδός Λουκάρεως και Λ. Αλεξάνδρας, 4ος όροφος) θα εκδικαστεί αίτηση αποφυλάκισης της Ειρήνης Αθανασάκη, η οποία ζητάει να ανασταλεί η εκτέλεση της ποινής της μέχρι το εφετείο.
Η περίπτωση της Αθανασάκη είναι διαφορετική από αυτή των Χρ. Τσιγαρίδα και Π. Σερίφη. Δεν έχει λόγους υγείας, έχει όμως έναν άλλο σημαντικό λόγο. Στην πρώτη δίκη για την υπόθεση του ΕΛΑ καταδικάστηκε κατά πλειοψηφία. Ενα μέλος του δικαστήριου έκρινε ότι δεν υπήρξε μέλος του ΕΛΑ και ζήτησε την απαλλαγή της. Δεν μπορεί, λοιπόν, για μια ψήφο, που μπορεί στο εφετείο να γείρει υπέρ της αλήθειας και όχι υπέρ του ψέματος, να παραμένει στη φυλακή και κατά τα άλλα να της αναγνωρίζεται υποκριτικά το τεκμήριο αθωότητας. Στενά νομικά αν δούμε το θέμα, η Αθανασάκη δεν έπρεπε να βρίσκεται στη φυλακή. Γιατί επιπρόσθετα ούτε ύποπτη φυγής είναι (πριν το τέλος της προηγούμενης δίκης είχε αποφυλακιστεί λόγω λήξης του 18μηνου και εμφανίστηκε κανονικότατα στο δικαστήριο), ούτε ύποπτη να διαπράξει νέα αδικήματα (ακόμα και το δικαστήριο που την καταδίκασε θεώρησε πως ο ΕΛΑ έχει πάψει να υπάρχει από το 1995).
Ομως, το θέμα δεν είναι νομικό αλλά πολιτικό. Ξέρουμε πολύ καλά για ποιο λόγο βρίσκεται (και) η Αθανασάκη στη φυλακή. Για ποιο λόγο δικάστηκε και καταδικάστηκε μια φορά και δικάζεται πάλι. Οι αναγνώστες της «Κ» δεν έχουν ανάγκη από ενημέρωση ως προς αυτό. Εκείνο που καλούμε όλες και όλους να κάνουν, στις λίγες μέρες που απομένουν, είναι να υπογράψουν ένα κείμενο που κυκλοφορεί και το οποίο έχουν συντάξει φίλοι και υπερασπιστές της Αθανασάκη.