του Γιάννη Καλαϊτζή (Ελευθεροτυπία)
Τη μέρα που ολοκληρώθηκε η απεργία πείνας των 300 μεταναστών έσκασε μύτη και μια καταγγελία από την «Ένωση τέως βουλευτών – ευρωβουλευτών». Καταγγελία όχι κατά της κυβέρνησης, φυσικά, αλλά κατά εκείνων των «ανεύθυνων», που «”επιδιώκουν” τον θάνατο έστω και ενός μετανάστη γιατί νομίζουν ότι έτσι θα αποσταθεροποιήσουν την αστική κοινοβουλευτική Δημοκρατία και θα εκθέσουν στο εξωτερικό την Χώρα ανεπανόρθωτα». Το μεγάλο γέλιο βγαίνει από τη δεύτερη παράγραφο αυτής της ανακοίνωσης, που έχει ως εξής: «Και είναι εγκληματικά ανεύθυνοι γιατί συνειδητά, με όργανα τα παντοειδή κυκλώματα των υποτακτικών τους, επιδιώκουν την πρόκληση θανάτου με την επίκληση απαξιωτικών και προσβλητικών προς την ιερότητα της ανθρώπινης ζωής νεοφανών θεωριών»!
Πρέπει να ήταν πολύ απελπισμένη η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ για να επιστρατεύσει ακόμα και τα πολιτικά ρετάλια, χωρίς να συνειδητοποιεί ότι με τέτοιες ανακοινώσεις τα πράγματα γίνονται χειρότερα για την ίδια.