Ο υφυπουργός Κοντοζαμάνης προσπάθησε –με τρισάθλιο τρόπο- να βγάλει ψεύτες τους γιατρούς του νοσοκομείο αιχμής «Σωτηρία», οι οποίοι κατήγγειλαν ότι τους έδωσαν fake μάσκες, διαβεβαιώνοντάς τους ότι αυτές είναι ασφαλείς για να κουράρουν ασθενείς με CoviD-19. Πήρε την απάντηση που του χρειαζόταν από τα όργανα των νοσοκομειακών γιατρών.
Η κυβερνητική διοίκηση του Λαϊκού Νοσοκομείου βρήκε άλλο τρόπο. Ενθυμούμενη το «αποφασίζομεν και διατάσσομεν» του Ζαγοριανάκου της χούντας, έστειλε σε όλους τους εργαζόμενους έγγραφο που ενημερώνει ότι «οποιεσδήποτε ανακοινώσεις προς τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης γίνονται μόνο μετά από συνεννόηση με το Υπουργείο Υγείας, που κεντρικά αναλαμβάνει την επικοινωνία του κινδύνου».
Γι’ αυτό «απαγορεύεται σε οποιονδήποτε εργαζόμενο να προβαίνει σε δηλώσεις προφορικές ή έγγραφες στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, που αφορούν στη διαχείριση “ύποπτων“ ή επιβεβαιωμένων περιστατικών του νέου κορωνοϊού»!!!
Επειδή το πράγμα «βοά» και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, πάρτε το απόφαση, κύριοι και κυρίες της κυβέρνησης και γιουσουφάκια τους, ότι το στόμα των γιατρών δε θα καταφέρετε να το βουλώσετε. Απ’ αυτούς περιμένει την αλήθεια ο ελληνικός λαός. Το ίδιο γίνεται σε όλο τον κόσμο, άλλωστε. Γιατροί με φιλότιμο και επιστημονική ευθύνη είναι αυτοί που αποκάλυψαν τα αίσχη, μικρά και μεγάλα, στην Ιταλία, τη Βρετανία, τις ΗΠΑ και αλλού.
ΥΓ1. Η διοίκηση του Λαϊκού επικαλείται έγγραφο του υπουργείου Υγείας από τις 26 Φλεβάρη «για την προετοιμασία του Νοσοκομείου, σχετικά με τον κορωνοΐό». Να δώσει αμέσως στη δημοσιότητα το συγκεκριμένο έγγραφο η κυβέρνηση, για να δούμε αν η συγκεκριμένη εντολή δόθηκε εξαρχής από το υπουργείο ή αν δόθηκε παρασκηνιακά, μετά τις συνεχείς αποκαλύψεις των γιατρών.
ΥΓ2. Το κατάπτυστο έγγραφο του Λαϊκού Νοσοκομείου υπογράφουν ο διοικητής Χρήστος Αντωνόπουλος, δικηγόρος, πρώην δημοτικός σύμβουλος Ανω Λιοσίων (1998-2001), πρώην περιφερειακός σύμβουλος Πελοποννήσου στην περιφερειακή ενότητα Αργολίδας (2014-2019), ο οποίος –όπως διαβάζουμε στην ιστοσελίδα του Νοσοκομείου- διακρίνεται, εκτός των άλλων, και για τις «δεξιότητες» της «τάξης, επιμέλειας, προσοχής στη λεπτομέρεια» και της «ευελιξίας και προσαρμοστικότητας», και η αναπληρώτρια διοικήτρια Αδαμαντία Εγγλεζοπούλου, πτυχιούχος του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου, με μεταπτυχιακά στη Διοίκηση Υπηρεσιών Υγείας και στην Επιδημιολογία των Υπηρεσιών Υγείας και μέλος σε διάφορα άλλα όργανα.
Τελευταία Νέα :
- Ο Χωμενίδης στο πλευρό των σιωναζιστών του Ισραήλ
- Σαν σήμερα 21 Ιούλη
- Σοφία, ορθοί ακούσομεν…
- Σύλλογος Οικοτρόφων ΝΦΕ ΕΜΠ: Ολοι μαζί παλέψαμε και τα καταφέραμε
- Οι εκβιασμοί για τη συμμετοχή στην αξιολόγηση ξεπερνά τα όρια της βίαιης και παρενοχλητικής συμπεριφοράς
- Για να ξεκινήσει όμορφα το Σαββατοκύριακό σας…