Δεν πρέπει να τα πηγαίνει και τόσο καλά ο Πατούλης. Δεν εξηγείται αλλιώς η «δημοσκόπηση» στο «Βήμα», που δίνει σ' αυτόν 30% και από 14% σε Δούρου και Σγουρό. Ευκρινές το μήνυμα: ο πρώτος είναι σίγουρος, οι άλλοι δύο θα «σκοτωθούν» για τη δεύτερη θέση. Οι «δημοσκοπήσεις», ως γνωστόν, δεν αποτυπώνουν το κλίμα. Φτιάχνουν κλίμα για λογαριασμό αυτού που τις πληρώνει.
Μαζεύει κόσμο στο ψηφοδέλτιό του ο Βουλγαράκης. Στην πρώτη εβδομηντάδα δεν είδαμε τίποτα «φίρμες», αλλά δεν ξέρουμε τι αντιπροσωπεύει ο καθένας και η καθεμιά απ' αυτούς στο χώρο της Δεξιάς. Οπότε δεν μπορούμε να πούμε και τι ζημιά θα κάνει στο γιο της Ντόρας.
«Στο πλαίσιο της περιοδείας που κάνω σε πόλεις όλης της Ελλάδας, επισκεπτόμενος κάθε φορά και ιδρύματα πρόνοιας, πήγα στο Ιδρυμα Κλειστής Περίθαλψης Ηλικιωμένων στο Αίγιο – στη δημιουργία του οποίου είχα συντελέσει ως γενικός γραμματέας Πρόνοιας του υπουργείου Υγείας. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι ορισμένοι προσπάθησαν να συσχετίσουν την εθιμοτυπική μου αυτή επίσκεψη με τον Μητροπολίτη Αμβρόσιο». Παναγιώτης Κουρουμπλής. Εμείς τον πιστεύουμε. Απόδειξη και η φωτογραφία. Δεν πήγε για τον Αμβρόσιο, αλλά για τους κακομοίρηδες τους γέροντες. Ο Αμβρόσιος τυχαία βρέθηκε εκεί και τυχαία είχε μαζί του και μια πλακέτα με την οποία βράβευσε τον Κουρουμπλή.
Τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά για όποιον ξέρει πώς παίζεται το παιχνίδι της ψηφοθηρίας και πώς το δουλεύει το ιερατείο. Δεν στοχεύει στις ψήφους των χρυσαυγιτών ο Κουρουμπλής. Στους σταυρούς όσων θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ στοχεύει. Και σ' αυτό θα βοηθήσει το ιερατείο με τη γνωστή παραίνεση: «Οσοι θα ψηφίσετε ΣΥΡΙΖΑ, να βάλετε σταυρό στον Κουρουμπλή, που είναι άνθρωπος της Εκκλησίας και όχι άθεος αφορεσμένος».
Σαν να έχουν χάσει τη μπάλα κάνουν οι νεοδημοκράτες. Δηλώνει η Λαγκάρντ ότι δεν έχει αντίρρηση να εξοφλήσει πρόωρα μέρος των δανείων του ΔΝΤ η Ελλάδα, στήνει ολόκληρη προπαγανδιστική εκστρατεία ο ΣΥΡΙΖΑ, και η ΝΔ ανακοινώνει ότι το καλό διεθνές κλίμα οφείλεται στην… προεξόφληση της πολιτικής αλλαγής που έρχεται! Αντί να αποδομήσουν (δεν είναι και δύσκολο) την προπαγάνδα του ΣΥΡΙΖΑ, την επιβεβαιώνουν με το βλακώδες επιχείρημα ότι οι «ξένοι» βλέπουν ότι έρχεται ο Μητσοτάκης και γι' αυτό κάνουν τα χατίρια του Τσίπρα! Ούτε οι ίδιοι δεν το πιστεύουν.
H «Κόντρα» δε θα κυκλοφορήσει τις δύο επόμενες εβδομάδες.
Θα μας ξαναβρείτε στα σημεία διανομής το Σάββατο 11 του Μάη.
Η επικαιρότητα θα καλύπτεται αυτό το διάστημα από την ιστοσελίδα μας (www.eksegersi.gr).