Ο,τι πέτυχε η κυβέρνηση είναι έργο Τσίπρα, που αναδείχθηκε αυτοδύναμα ως πολιτικός ηγέτης, επέβαλε το δικαίωμα της Αριστεράς να κυβερνήσει, εξελίχθηκε σε φυσικό επικεφαλής της εγχώριας Κεντροαριστεράς και προνομιακό συνομιλητή της Ευρωπαϊκής Σοσιαλδημοκρατίας.
Γιώργος Λακόπουλος
Εκτός από τα κομματικά, υπάρχουν και τα προσωπικά θυμιατά. Το εν λόγω -πέραν των άλλων- επιφορτίστηκε με το καθήκον να αποδείξει ότι ο Τσίπρας δεν είναι αμερικανόδουλος!
Κάποιος που είναι ομοφυλόφιλος και παντρεμένος με άντρα να είναι υποψήφιος για πρόεδρος της CDU, ήταν αδιανόητο πριν από 15-20 χρόνια.
Γενς Σπαν
Ας μην ξεχνάει ο ακροδεξιός υπουργός της Μέρκελ (τρίτος και καταϊδρωμένος ήρθε στην ψηφοφορία για το διάδοχο της Μέρκελ), ότι ομοφυλόφιλος ήταν και ο αρχηγός των ταγμάτων εφόδου Ερνστ Ρεμ και άλλα μεγαλοστελέχη του χιτλεροναζισμού.
Το σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας Documento δημιουργεί νέα εύλογα ερωτήματα για τις σχέσεις Σαμαρά – Φρουζή. Ο Α. Σαμαράς καλείται να δώσει απαντήσεις και να μην κρυφτεί πίσω από τις θεωρίες του περί «σκευωρίας». Ο ίδιος, πάντως, διαβεβαίωνε ότι ουδέποτε είχε ιδιαίτερες σχέσεις με τον κ. Φρουζή. Μήπως τώρα θυμάται κάτι παραπάνω;
ΣΥΡΙΖΑ
Βαξεβάνης κόβει, ΣΥΡΙΖΑ ράβει. Κι ο «Ρασπούτιν» σε ρόλο delivery boy που παραδίδει στον Βαξεβάνη το υλικό. Πότε άραγε θα δούμε και το βίντεο που (υποτίθεται ότι) έχει στην κατοχή του το FBI;
Είναι γεγονός ότι εμείς είμαστε το βόρειο τμήμα αυτής της ιστορικής περιοχής, όπως είναι γεγονός ότι δεν έχουμε φιλοδοξία να προσαρτήσουμε την Ελλάδα, την Αλβανία, τη Βουλγαρία ή την όποια άλλη γειτονική χώρα.
Ζόραν Ζάεφ
Πρέπει να έχει υψηλή αίσθηση του χιούμορ ο σλαβομακεδόνας πρωθυπουργός.
Αυτή η συμφωνία ενισχύει τον αλυτρωτισμό και κάνει πολύ μεγάλη ζημιά στα εθνικά μας συμφέροντα. Θα πρέπει να πάμε από την αρχή σε νέα διαπραγμάτευση και να βρούμε μία άλλη συμφωνία, η οποία θα εξυπηρετεί τα συμφέροντα της Ελλάδας και όχι των Σκοπίων.
Κωνσταντίνος Κυρανάκης
Εμάς, τώρα, γιατί η δήλωση του γαλάζιου αναπληρωτή εκπροσώπου μας φαίνεται περισσότερο ως προεκλογική μπλόφα και όχι ως αίτημα που το εννοεί ο Κούλης;