Δεν μας εξέπληξε η κάλυψη των γεγονότων της νύχτας της 17ης Νοέμβρη από τον εσμό της αστικής δημοσιογραφίας, οι δραματικοί τόνοι κτλ. Το περίμεναν το «καγκελάκι». Και η κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ είχε φροντίσει να είναι το θέαμα αναβαθμισμένο σε σχέση με άλλες χρονιές, βγάζοντας την «αύρα» με το κανόνι νερού σε επιχειρησιακή δράση, μία από τις σπάνιες φορές από τότε που οι Σαμαροβενιζέλοι αγόρασαν το συγκεκριμένο όχημα. Ετσι, οι τηλερεπόρτερ είχαν τη δυνατότητα να παρουσιάζουν εκστασιασμένοι τις δυνατότητες του «Αίαντα», που αυτή τη φορά τις επεδείκνυε επί φλεγόμενων αντικειμένων. Την επόμενη φορά θα τις επιδείξει επί διαδηλωτών, όπως αντιλαμβάνεστε.
Ούτε μας εξέπληξε η αποσιώπηση της απρόκλητης επίθεσης των ΜΑΤ σε διαδηλωτές έξω από το σταθμό «Αμπελόκηποι» του Μετρό, από την οποία υπήρξαν τουλάχιστον δύο τραυματίες, εκ των οποίων ο ένας σοβαρά. Υπήρξαμε μάρτυρες του περιστατικού από μικρή απόσταση, γιατί εκείνη την ώρα βαδίζαμε κι εμείς προς το σταθμό του Μετρό, όπως εκατοντάδες άλλοι διαδηλωτές. Δεν υπήρχαν σχηματισμένα μπλοκ, τα πανό ήταν μαζεμένα, κανένας δεν έκανε τίποτα, όταν οι ΜΑΤάδες, όπως αποκαλύφθηκε και από σχετικό βίντεο, έπεσαν ξαφνικά πάνω στον κόσμο με χημικά και χειροβομβίδες κρότου-λάμψης, ανεβοκατεβάζοντας τα γκλομπ πάνω σε κεφάλια και σώματα, μέσα στο τοξικό σύννεφο που είχαν δημιουργήσει. Οταν καθάρισε λίγο η ατμόσφαιρα και καταφέραμε κι εμείς να φτάσουμε στο Μετρό, ακούσαμε από τα μεγάφωνα του σταθμού να κάνουν έκκληση για γιατρό, καθώς υπήρχαν τραυματίες που είχαν μεταφερθεί στο γραφείο της επιχείρησης. Αυτά, ως μαρτυρία, για να έχουμε πλήρη και σαφή εικόνα των γεγονότων.
ΥΓ. Η Γεροβασίλη γενικώς κρύβεται από τότε που τοποθετήθηκε (σχεδόν εκβιαστικά) από τον Τσίπρα στο υπουργείο Μπάτσων και Καταστολής, που δεν το γουστάρει με τίποτα (όχι λόγω δημοκρατικής ευαισθησίας, αλλά γιατί της χαλάει την πολιτική μόστρα – άσε που άμα τύχει καμιά «στραβή» μπορεί να της καταστρέψει την καριέρα). Ετσι, μένει ελεύθερο το πεδίο για να «σολάρει» η Παπακώστα, η οποία εμφανίζεται σαν η εν τοις πράγμασι υπουργός.