Τσίπρας: «Συνεπώς, θα επαναλάβω αυτό που είπα. Στόχος και στρατηγική της κυβέρνησης είναι η ολοκλήρωση της τετραετίας και οι εκλογές τον Οκτώβρη του 2019». Δημοσιογράφος: «Αρα, αποκλείετε το σενάριο των τριπλών εκλογών το Μάιο;». Τσίπρας: «Δεν αποτελεί στόχο, ούτε στρατηγική, ούτε επιθυμία μας να έχουμε τριπλές εκλογές». Νόμιμη συμπλήρωση: «Μπορεί όμως να μας προκύψουν, αλλά δε θα φταίμε εμείς»…
«Την περασμένη εβδομάδα άλλο ένα τοτέμ της μεταπολίτευσης θάφτηκε στο σχετικό “νεκροταφείο“. Ο λόγος για τον αντιαμερικανισμό, που είναι ένα από τα δομικά στοιχεία της μυθολογίας μας μετά την πτώση της χούντας και την τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Μερικές φορές οι εικόνες μετράνε περισσότερο από τα λόγια. Σκεφθείτε σε αντιδιαστολή την απέχθεια δεκαετιών για τον ελλιμενισμό του Εκτου Στόλου και την πανηγυρική παρουσία της ναυαρχίδας του στη Θεσσαλονίκη». Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί, μα η χαρά δεν την αφήνει. Ο Αlexis χαίρεται για την πρόοδο του Αλέξη. Καλό το μπαράζ αμερικανοδουλείας στη Θεσσαλονίκη, που τόσο τον χαροποίησε, όμως ο Παπαχελάς προειδοποιεί να μην οικοδομούνται υπερβολικές προσδοκίες. «Θα χρειασθεί χρόνος για να έλθουν πραγματικοί Αμερικανοί επενδυτές, χωρίς μάλιστα να επαναληφθούν τα πρόσφατα φιάσκα… Λογικό είναι κάποιοι να ρωτούν “where is the beef?“ (πού είναι το ψητό;). Αυτό θα φανεί τους επόμενους μήνες».
Εμπρακτη απάντηση σε όσους αμφισβητούν ότι θα είναι ο αυριανός πρωθυπουργός έδωσε ο Κούλης στη Θεσσαλονίκη. Φόρεσε τα γυαλιά της virtual reality και την είδε ολοζώντανη μπροστά του την πρωθυπουργία. ΥΓ. Ευτυχώς γι' αυτόν, ο Δρακουμέλ πρόλαβε να πεθάνει…
Μετά το ΠΑΣΟΚ, ήρθε η ώρα να δικαιώσει και τη Δεξιά ο Τσίπρας. Η σχετική ατάκα, στην πρόσφατη παρουσία του στο Ευρωκοινοβούλιο, πέρασε ξώφαλτσα. Αξίζει να τη θυμηθούμε. «Δείτε απλά ότι δυστυχώς, δυστυχώς το λέω, μια παράταξη η οποία τόσα πολλά έχει προσφέρει στην Ελλάδα, όπως η συντηρητική παράταξη, γιατί θέλω να είμαι δίκαιος και ακριβοδίκαιος, δυστυχώς αρχηγοί στην παράταξη αυτή γίνονται τα τέκνα κάποιων πετυχημένων προηγούμενων ή μη πρωθυπουργών»! Μήπως να συγγράψει μια πραγματεία περί της τεράστιας προσφοράς της Δεξιάς στην Ελλάδα; Για να μάθουμε κι εμείς οι… ανιστόρητοι, βρε αδερφέ.
«Πιστεύω ότι και στα ψηφοδέλτιά μας θα δείτε μια σημαντική διεύρυνση προς τον κόσμο του Κέντρου, της Κεντροαριστεράς, και γιατί όχι, της Αριστεράς», είπε ο Κούλης στη Θεσσαλονίκη. Εχει κάτι «αριστερό» έτοιμο (πέρα από τη Μάρκου, που για ευνόητους λόγους δεν ανήκει σ' αυτή την κατηγορία) ή έτσι το είπε, για να κάνει «εφέ»; Τίποτα δεν πρόκειται να μας εκπλήξει.
Δεν είναι και τόσο συνηθισμένο ένας πρώην πρόεδρος μιας χώρας να παρεμβαίνει στην εκλογική διαδικασία μιας άλλης χώρας, καλώντας τους να ψηφίσουν σε μια ορισμένη κατεύθυνση. Στη σύγχρονη ιμπεριαλιστική αποικιοκρατία, όμως, αυτά είναι ψιλά γράμματα, αχρείαστες γραφειοκρατικοδιπλωματικές λεπτομέρειες. Ετσι, και ο Τζορτζ Μπους ο νεότερος απευθύνθηκε δι' επιστολής του στους Σλαβομακεδόνες καλώντας τους να πάρουν μέρος στο δημοψήφισμα της 30ής του Σεπτέμβρη και να ψηφίσουν «ναι». Για να δώσει, μάλιστα, μεγαλύτερο κύρος στην έκκλησή του, τους θυμίζει ότι «στάθηκε στο πλευρό του προέδρου Τραϊκόφσκι το 2001» (φωτογραφία) και ότι «ένιωσε περήφανος όταν οι Ηνωμένες Πολιτείες αναγνώρισαν τη Δημοκρατία της Μακεδονίας με το συνταγματικό της όνομα το 2004».