![](/wp-content/uploads/2020/08/2396/content_sabbidhs-ethnos.jpg)
♦ Η φυλλάδα δύσκολα θα ξανασηκώσει κεφάλι (κυκλοφοριακά). Ούτε ο Σαββίδης έχει διάθεση να ρίξει φράγκα για να την ανεβάσει. Το βάρος θα το ρίξει στο κανάλι που αγόρασε. Κρεμασμένη στα μανταλάκια, όμως, γνωστοποιεί τη γραμμή του ιδιοκτήτη της. Την επομένη της Ιθάκης, λοιπόν, ο Σαββίδης έδωσε εντολή να μην επαινεθεί ο Τσίπρας, αλλά να μπει στο ίδιο καλάθι (των… αμετανόητων) με τον Μητσοτάκη και τη Γεννηματά. Ενα «μείον» για τον ΣΥΡΙΖΑ και τον Τσίπρα προσωπικά.
♦ Η καρικατούρα του βρετανικού «Γκάρντιαν» στις 21 Αυγούστου δε χρειάζεται επεξηγήσεις. Αρκεί να μεταφράσουμε τη λεζάντα: «Η στήλη των καλών νέων: η Ελλάδα βγαίνει από τη Λιτότητα!».
♦ Καραγκιοζιλίκια κάνουν και τα πιο καλοκουρδισμένα επιτελεία προπαγάνδας. Εβαλαν τη μοντέλα να παριστάνει την αγρότισσα που φυτεύει δέντρα φορώντας δωδεκάποντες γόβες! Εντάξει, η σύζυγος υπηρεσίας του Τραμπ έχει ξεχάσει ότι υπάρχουν και άλλου είδους παπούτσια. Οι σύμβουλοί της όμως; Πώς τους ξέφυγε και δεν της φόρεσαν γαλότσες; 'Η ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια έστω; Κατάφεραν έτσι να ξεφτιλίσουν και το «ιβέντ», που προέβλεπε ότι η Τράμπαινα μαζί με μέλη οικογενειών προηγούμενων προέδρων θα αξιοποιούσαν ρίζες από βελανιδιές της εποχής του Αϊζενχάουερ, για να φυτέψουν δέντρα στη νότια πτέρυγα του κήπου του Λευκού Οίκου.
♦ Tι είναι η απόσταση από τον Αύγουστο του 2015 μέχρι τον Αύγουστο του 2018; Μια τσιγάρα δρόμος. Δεν ξέρουμε αν η Κατερίνα Παπακώστα καπνίζει, το δρόμο πάντως τον διήνυσε καμαρωτή, για να βρεθεί στο τέλος του υφυπουργός του «θλιβερού» και «προκλητικά αμοραλιστή» Τσίπρα. Χωρίς να «ντρέπεται» πλέον «για λογαριασμό όσων τον επέλεξαν».