Η προϊσταμένη του Γραφείου Ενημέρωσης Δημοσιογράφων Θεσσαλίας, αστυνόμος Α' Βάια Ζύγρα, υπήρξε απλώς περιγραφική: «Εντοπίστηκε από το Τμήμα Ασφάλειας Καρδίτσας μεγάλη φυτεία δενδρυλλίων κάνναβης στην ευρύτερη περιοχή της Καρδίτσας, αποτελούμενη από 10.500 περίπου δενδρύλλια κάνναβης. Για την υπόθεση συνελήφθη χθες (02-07-2018) το μεσημέρι στην Καρδίτσα, ένας 44χρονος, σε βάρος του οποίου σχηματίστηκε δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα για παράβαση του νόμου περί ναρκωτικών, η οποία περιλαμβάνει ακόμη έναν 24χρονο συνεργό του που αναζητείται».
Η σκυτάλη πέρασε στον γενικό περιφερειακό αστυνομικό διευθυντή Θεσσαλίας, υποστράτηγο Ιωάννη Τόλια, που… του έδωσε και κατάλαβε: «Η καταπολέμηση της διάδοσης των ναρκωτικών αποτελεί πρωταρχική και διαρκή προτεραιότητα της Ελληνικής Αστυνομίας. (…) Μια τέτοια συντονισμένη αστυνομική δράση πραγματοποιήθηκε και χθες στην ευρύτερη περιοχή της Καρδίτσας, κατά τη διάρκεια της οποίας εντοπίστηκε η μεγαλύτερη φυτεία δενδρυλλίων κάνναβης έως τώρα στην Ελληνική Επικράτεια. Ο εντοπισμός της συγκεκριμένης φυτείας, η εκρίζωση και κατάσχεση πάνω από (10.500) δενδρυλλίων κάνναβης, αλλά και η σύλληψη του καλλιεργητή, αποτελούν ένα μεγάλο πλήγμα στην οργανωμένη καλλιέργεια και διακίνηση των ναρκωτικών. Θα ήθελα να συγχαρώ τους αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Καρδίτσας, που συμμετείχαν τόσο στις έρευνες κατά το προηγούμενο χρονικό διάστημα όσο και στη χθεσινή συντονισμένη αστυνομική επιχείρηση, επιδεικνύοντας για ακόμη μια φορά τον επαγγελματισμό τους, την επιχειρησιακή τους ετοιμότητα και τον διαρκή ζήλο στην καταπολέμηση της μάστιγας των ναρκωτικών».
Δε θα μπορούσε να μείνει χωρίς μερίδιο από τη δόξα ο διευθυντής της διεύθυνσης αστυνομίας Καρδίτσας, ταξίαρχος Δημήτριος Γατσουνιάς: «Η επιτυχία αυτή, σε συνδυασμό και με άλλες παρόμοιες επιτυχίες που είχαμε στο παρελθόν, αποδεικνύει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο τη συστηματική και ευσυνείδητη εκπλήρωση του υπηρεσιακού καθήκοντος από τους αστυνομικούς μας με σκοπό την εξασφάλιση ευμενέστερων συνθηκών διαβίωσης για την τοπική κοινωνία».
Η σχετική ανάρτηση, που μπορεί να τη βρει κανείς ακόμα και τώρα στο επίσημο μπατσοσάιτ (https://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&lang=%27..%27&perform=view&id=80128&Itemid=2114&lang=) συνοδευόταν και από τέσσερις φωτογραφίες (η αστυνόμος Βαΐα, αδικήθηκε, καθώς δεν υπάρχει πουθενά). Μια μέρα μετά, ο συλληφθείς αφηνόταν ελεύθερος με σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα. Οι «καναβουριές» ήταν φυτεία βιομηχανικής κάνναβης, για την οποία ο καλλιεργητής (ο 24χρονος που «αναζητείτο», ανιψιός του ιδιοκτήτη του χωραφιού) είχε όλα τα νομιμοποιητικά έγγραφα από το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης. Εννοείται πως στο μπατσοσάιτ δεν υπάρχει ούτε καν μια διορθωτική ανακοίνωση…