♦ Ενας εφέτης διέταξε την αποφυλάκιση του πρώην προέδρου της Βραζιλίας, Λούλα. Ο δικαστής που προήδρευε στη δίκη του δήλωσε πως ο εφέτης δεν είχε τέτοια δικαιοδοσία. Κι άρχισε νέο γαϊτανάκι: μέσα ή έξω από τη φυλακή ο Λούλα; Οποιο κι αν θα είναι το αποτέλεσμα, σημασία έχει μόνο για τον ίδιο τον Λούλα. Για μας, άλλο είναι το σημαντικό. Τους κομμουνιστές και τους αριστερούς τους φυλάκιζαν για επαναστατική δράση. Τον Λούλα τον φυλάκισαν για διαφθορά! Γιατί έπαιρνε μίζες, ως επικεφαλής ενός ολόκληρου κυκλώματος. O tempora o mores…
♦ Δεν είναι ξεφτίλα για τον σλαβομακεδονικό λαό να γυρίζει ο Ζάεφ με την πρόσκληση του ΝΑΤΟ στο τσεπάκι και να φιλοδοξεί ότι μ' αυτή μπορεί να κερδίσει το δημοψήφισμα; Από τη μια οι εκπρόσωποι της ξενοδουλείας, από την άλλη οι εκπρόσωποι ενός χυδαίου εθνικισμού, εξίσου ξενόδουλοι κι αυτοί. Και στη μέση ένας λαός που έχει χάσει τ' αυγά και τα πασχάλια.
♦ Αμα είσαι καραμανλικός, είσαι καραμανλικός. Δείτε όχι μόνο την αγάπη, αλλά και το σεβασμό που επιδεικνύει ο πρόεδρος Πάκης μπροστά στον έφηβο γιο του Κώστα Καραμανλή, που πήγε μαζί με τη μάνα του στο Ηρώδειο, όπου μαζεύτηκε όλη η μπουρζουαζία για ν' ακούσει τη Μούσχουρη και να χειροκροτήσει τη… φιλάνθρωπο Βαρδινο-γιάνναινα. Ο δάμαλος, φυσικά, δεν ήταν εκεί. Πρώτο, βαριέται αφόρητα τέτοιες εκδηλώσεις και δεύτερο, είναι μέρες Μουντιάλ και προτίμησε να δει κάποιον αγώνα σε επανάληψη. 'Η έστω να βγάλει μερικές πίστες στο αγαπημένο του pro.
♦ Ο Ψινάκης διοργανώνει πάρτι στο Νammos της Μυκόνου και καλεί τους καλεσμένους του, που «τους περιμένει τρελά», «να τα σπάσουμε μαζί αλά ελληνικά». Ουδεμία έκπληξη, βέβαια. Αυτή τη «δουλειά» κάνει ο εν λόγω τύπος, τυπικός εκπρόσωπος της σκουπιδομπουρζουαζίας, εδώ και χρόνια. Το αναφέρουμε επειδή θυμηθήκαμε τις φωτογραφίες που έβγαζε μαζί του συχνά-πυκνά η Δούρου, τον πρώτο καιρό της θητείας τους. Φωτογραφίες που πλέον έχουν κοπεί με το μαχαίρι. Προφανώς, το επιτελείο είδε ότι δεν τη βολεύουν προπαγανδιστικά. Γιατί αυτό είναι το μόνο που ενδιαφέρει τη Δούρου, η οποία πότε φωτογραφιζόταν αγκαλιά με τον Ψινάκη και πότε ντυνόταν θεούσα και πήγαινε να μοιρολογήσει στη Μάνδρα.
♦ «Μειώστε τις τιμές του πετρελαίου τώρα», έγραψε στο Twitter ο Τραμπ, απευθυνόμενος στον ΟΠΕΚ. «Τα tweets σας έχουν αυξήσει τις τιμές τουλάχιστον κατά 10 δολάρια. Σας παρακαλώ, σταματήστε αυτή την πρακτική», απάντησε ο διοικητής του ΟΠΕΚ Χουσεΐν Καζεμπούρ Αρντεμπιλί. Ο οποίος τυχαίνει να είναι Ιρανός. Καταλαβαίνουμε, λοιπόν, γιατί προσπαθεί να φορτώσει στα «τιτιβίσματα» του Τραμπ τις αυξήσεις των τιμών του πετρελαίου (καμιά σχέση με τα tweets, φυσικά).