♦ «Προστατέψτε τους Εβραίους – Σταματήστε την ισλαμοποίηση!». Αυτό γράφει, στα γερμανικά και στα αγγλικά, το πλακάτ που σηκώνει ο διαδηλωτής σε πρόσφατη διαδήλωση ενάντια στον αντισημιτισμό στο Βερολίνο. Η ισραηλινή σημαία που έχει υψωθεί δίπλα στο πλακάτ είναι ασφαλώς… τυχαίο γεγονός. Μέχρι τώρα ξέραμε ότι είναι οι κάθε είδους ναζιστικές συμμορίες που αναπτύσσουν τον αντισημιτισμό. Και στα λόγια και στην πράξη (με βεβηλώσεις εβραϊκών νεκροταφείων και συναγωγών). Ξαφνικά, εχθρός δεν είναι ο νεοναζισμός, αλλά ο ισλαμισμός! Ετσι, οι προθέσεις των διοργανωτών τέτοιων εκδηλώσεων, πίσω από τις οποίες βρίσκεται το κράτος του Ισραήλ και το διεθνές σιωνιστικό λόμπι, καθίσταται προφανής. Δεν πρόκειται για εκδηλώσεις καταγγελίας του αντισημιτισμού, αλλά για εκδηλώσεις στήριξης του σιωνισμού και των εγκλημάτων του στην Παλαιστίνη. Γι' αυτό και αφήνουν στο απυρόβλητο τους νεοναζί και στοχοποιούν το Ισλάμ. Και μάλιστα τους μουσουλμάνους αδιακρίτως, υπό αυτή τους την ιδιότητα και μόνο. Η «βιομηχανία του ολοκαυτώματος» παράγει νέα προϊόντα, εκμεταλλευόμενη την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί μετά τις επιθέσεις οπαδών του ISIS σε ευρωπαϊκές πόλεις. Οποιος καταγγέλλει τα εγκλήματα των σιωνιστών στην Παλαιστίνη, τη συστηματική εθνοκάθαρση των υπό σιωνιστική κατοχή Παλαιστίνιων, είναι… αντισημίτης. Κι αν δεν είναι μουσουλμάνος, δεν έχει καμιά σημασία. Οταν υπερασπίζεται τους Παλαιστίνιους, είναι… οπαδός της ισλαμοποίησης της Ευρώπης. Οι σύγχρονοι σιωνιστές συναγωνίζονται τους ναζί στα εγκλήματα πολέμου και στα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και τον Γκέμπελς στην προπαγάνδα του ψεύδους, του μίσους, του ρατσισμού. Οι απόγονοι αυτών που εξοντώθηκαν από τους ναζί είναι ίδιοι κι απαράλλαχτοι με τους διώκτες τους. Ευτυχώς που υπάρχουν εβραίοι ή εβραϊκής καταγωγής άνθρωποι σε όλο τον κόσμο που υψώνουν ανάστημα και βγάζουν φωνή ενάντια στον σιωναζισμό.
♦ Η κιτρινοκόκκινη αφίσα έχει την υπογραφή του «Αυτοδιαχειριζόμενου Στεκιού Ανω-Κάτω Πατησίων» και εκδόθηκε για να εκφράσει την αλληλεγγύη της στις καταλήψεις Ματρόζου 45 (Κουκάκι), Gare και Ζαΐμη 11 (Εξάρχεια), που δέχτηκαν επιθέσεις εκκένωσης από την αστυνομία. Ουδείς ψόγος επ' αυτού, βέβαια. Σχετικά δημοσιεύματα υπήρξαν και στην εφημερίδα μας. Μια αναφορά στο κείμενο είναι που μας εξόργισε: «Το κράτος μέσω της αριστερής διαχείρισής του, ενορχήστρωσε την καταστολή αυτών των εγχειρημάτων». Τόσο πολιτικό κόμπλεξ πια! Η συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ βαφτίζεται «αριστερή διαχείριση του κράτους», για να σταλεί το μήνυμα ότι «αυτοί είναι οι αριστεροί». Φυσικά και ξέρουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει καμιά σχέση με την έννοια Αριστερά, που έχει μια ιστορία στον τόπο μας. Μια ιστορία αγώνων, θυσιών, ανιδιοτέλειας, μόνιμης σύγκρουσης με τον καπιταλισμό και το κράτος του. Προτιμούν, όμως, τον κιτρινισμό (ίδιον με το χρώμα της αφίσας), επειδή δεν έχουν επιχειρήματα μιας ουσιαστικής αντιπαράθεσης με τον κομμουνισμό και τους κομμουνιστές που υπήρξαν διαχρονικά η ψυχή του κόσμου της Αριστεράς. Κι αυτό, ενώ είναι γνωστό πως ένα κομμάτι του κόσμου της αναρχίας/αντιεξουσίας ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ (μ' ένα πολιτικά βλακώδες σκεπτικό).