♦ Ο αμερικανός πρεσβευτής Τζέφρι Πάιατ χαιρέτισε από το twitter τη συμφωνία για την αναβάθμιση των F-16, την οποία ενέκρινε σαββατιάτικα το ΚΥΣΕΑ σε μια τυπική συνεδρίαση (ίσα-ίσα για τα πρακτικά). Δεν παρέλειψε δε να σημειώσει πως η συμφωνία τελεσφόρησε χάρη στην επίσκεψη Τσίπρα στην Ουάσιγκτον τον περασμένο Οκτώβρη. Τον καλό πελάτη πρέπει να τον επαινείς δημόσια. Αλλωστε, τι καλύτερο για την εικόνα της αμερικάνικης πολιτικής στην Ελλάδα, από το να κλείνει τέτοιες εκκρεμότητες ένας «αριστερός» πολιτικός.
♦ Αμέσως μόλις ορκίστηκε υπουργός των Εξωτερικών και αφού είχε διαφανεί ότι τα πράγματα στην κορεατική χερσόνησο «βαίνουν καλώς» (ετοιμαζόταν η ιστορική συνάντηση των ηγετών των δύο χωρών), ο Λευκός Οίκος έδωσε στη δημοσιότητα φωτογραφίες από το «ανεπίσημο» ταξίδι του Μάικ Πομπέο στην Πιονγιάνγκ (η ιδιότητά του τότε ήταν επικεφαλής της CIA), συνοδευόμενες από το εξής σχόλιο: «Ο υπουργός Πομπέο θα κάνει εξαιρετική δουλειά βοηθώντας τον πρόεδρο Τραμπ που ηγείται τον προσπαθειών μας για την αποπυρηνικοποίηση της Κορεατικής Χερσονήσου». Είναι φανερό ότι ο Λευκός Οίκος προσπαθεί να φορέσει το κοστούμι του σοβαρού πολιτικού στον Τραμπ. Και να «αποδείξει» ότι ο Πομπέο, που τον συνοδεύει το στίγμα του «γερακιού», είναι ένα… «περιστέρι της ειρήνης». Την είχε ανάγκη αυτή την «επιτυχία» η αμερικάνικη ιμπεριαλιστική πολιτική.
♦ Εθνική ανατριχίλα σκόρπιζε το πρωτοσέλιδο της κρεμασμένης στα μανταλάκια «δημοκρατίας»: «Οχιά των Σκοπίων ο Μr. Τουσκ!». Πλησιάσαμε για να διαβάσουμε το λόγο: «Μέγα ατόπημα από τον Πρόεδρο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου. Σε συνάντηση με τον Ζάεφ, αποδέχτηκε επίσημα την ύπαρξη μακεδονικής γλώσσας, και προεξόφλησε την ένταξη της πΓΔΜ στην ΕΕ». Εχουν ισχυρούς συμμάχους ο Περισσός και ο Κουτσούμπας. Δεν εννοούμε, φυσικά, τον Τουσκ, που είπε το αυτονόητο για τη μακεδονική γλώσσα, το γνωστό εδώ και αιώνες, αλλά τον εθνικιστικό εσμό των διοργανωτών των συλλαλητηρίων.
♦ Τι ακριβώς επεδίωκε ο συριζαίος ευρωβουλευτής Στέλιος Κούλογλου με την ερώτηση προς τον Μάριο Ντράγκι σχετικά με την εμπλοκή του Στουρνάρα στο σκάνδαλο Novartis; Να πετύχει άδειασμα του Στουρνάρα από τον Ντράγκι ή να εκθέσει τον Ντράγκι στο ελληνικό ακροατήριο ως στήριγμα του Στουρνάρα; Δεν ξέρουμε ποια ήταν η πρόθεσή του, όμως το αποτέλεσμα ήταν να ισχυροποιήσει τη θέση του Στουρνάρα, καθώς ο Ντράγκι αναφέρθηκε σε πιέσεις που ασκούνται σε διοικητές κεντρικών τραπεζών και υπενθύμισε με νόημα το τεκμήριο αθωότητας, ξεκαθαρίζοντας ότι πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν κάποιος διοικητής κριθεί ένοχος.