«Το χρέος της χώρας ανέρχεται στο 178% του ΑΕΠ με ορισμένους ευρωπαίους αξιωματούχους να εκτιμούν ότι η χώρα δεν μπορεί να συνεχίσει μετά την ολοκλήρωση του μνημονίου το καλοκαίρι χωρίς ελάφρυνση χρέους και μια προληπτική πιστωτική γραμμή», δήλωσε ο Τσακαλώτος στο Reuters, δικαιώνοντας τον Στουρνάρα. Ολοι θυμόμαστε πόσο άγρια την έπεσαν οι συριζαίοι στον Στουρνάρα, όταν μίλησε για «προληπτική πιστωτική γραμμή». Τον εμφάνιζαν να παίζει το παιχνίδι της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ. Τώρα, ο Τσακαλώτος δηλώνει -για πρώτη φορά επίσημα- ότι αυτή είναι η εκτίμηση «ορισμένων ευρωπαίων αξιωματούχων». Του Ντράγκι και των στελεχών της ΕΚΤ, δηλαδή, με τους οποίους συναντήθηκαν πρόσφατα ο Δραγασάκης, ο Τσακαλώτος και ο Χουλιαράκης και άκουσαν από πρώτο χέρι τις θέσεις τους.
Σύσσωμη η νεοναζιστική συμμορία στο Σύνταγμα, με επικεφαλής τον ίδιο τον φίρερ, που γάβγισε και δήλωση, την οποία μετέδωσε και η ΕΡΤ! Ο Κασιδιάρης έγραψε και ύμνο για να δώσει άφεση αμαρτιών στον Θεοδωράκη: «Ο Μίκης ξεκίνησε από την ΕΟΝ του Ιωάννου Μεταξά και έκλεισε τον κύκλο του στο Συλλαλητήριο πλάι σε Πατριώτες και Εθνικιστές! Οι ενδιάμεσες στάσεις/κυβιστήσεις παραγράφονται…». Στο ίδιο μήκος κύματος ο γιος του αρχιβασανιστή της Μακρονήσου Παναγιώτη Σκαλούμπακα: «Ο Μίκης σήμερα μίλησε λες κι άκουγα τον πατέρα μου στην Μακρόνησο να μιλάει για την Μακεδονία! Εντυπωσιακή η στροφή του, τα στερνά τιμούν τα πρώτα! Σίγουρα ο πατέρας μου θα χαμογελάει από τον τάφο του ότι τίποτα δεν έχει χαθεί… ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ!!!». Τα σχόλια δικά σας…
![](/wp-content/uploads/2020/08/2109/content_kasidiarismixaloliakos4218sk.jpg)
«Ο κόσμος, εφόσον θέλει να διαμαρτυρηθεί για την οικονομική πολιτική, για τη φορολογική πολιτική, για τη μισθολογική πολιτική, μπορεί να κάνει ακριβώς αυτό. Το γεγονός ότι επιλέγει να μην το κάνει σημαίνει ότι έχει κατανοήσει τη συγκυρία, έχει κατανοήσει τους συσχετισμούς δύναμης, έχει κατανοήσει την προσπάθεια της κυβέρνησης». Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Τζανακόπουλος στην ΕΡΤ. Από τη μια οι εθνικισταράδες και οι φασίστες, από την άλλη η πολιτική αλητεία των συριζαίων.
Και ο γιος του Κοκού στο συλλαλητήριο. Μια πραγματικά ταιριαστή παρουσία. Οι άνθρωποί του μάλιστα φρόντισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία του, για να βγουν οι απαραίτητες φωτογραφίες.