Αυτές τις μέρες βγαίνουν στους δρόμους αγρότες σε διάφορες περιοχές της χώρας. Σ’ αυτή τη φάση θα αποφύγουμε να σχολιάσουμε τόσο τα χαρακτηριστικά της κινητοποίησης όσο και την αποτελεσματικότητά της. Θα σταθούμε μόνο στο κάλεσμα του υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης στους αγρότες για διάλογο, αφού θυμίσουμε εισαγωγικά μερικά πράγματα για την αγροτική παραγωγή στην καπιταλιστική Ελλάδα, τόσο μέσα όσο και έξω από την ΕΕ.
Η αγροτική παραγωγή, στον γεωργικό και τον κτηνοτροφικό τομέα, είναι ασύμφορη όχι μόνο για τη φτωχή αγροτιά (εδώ και χρόνια), αλλά και για τμήμα της πλούσιας αγροτιάς, που αποτελούσε και συνεχίζει να αποτελεί μειοψηφία του αγροτικού κόσμου. Ιστορικά, η αγροτική παραγωγή ήταν ασύμφορη, γιατί η «βιομηχανική πόλη» επιβάλλει τους όρους της, που είναι η εξασφάλιση φτηνών αγροτικών προϊόντων ως πρώτη ύλη για τη βιομηχανία. Γι’ αυτό, ακόμα και στην περίοδο από το τέλος του Β’ παγκοσμίου πολέμου μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του ’80, που η καπιταλιστική ΕΕ ήθελε να εξασφαλίσει επάρκεια σε αγροτικά προϊόντα, παρατηρούνταν το φαινόμενο της εγκατάλειψης της αγροτικής παραγωγής και του χωριού από δεκάδες χιλιάδες φτωχούς αγρότες κάθε χρόνο.
Η αγροτική παραγωγή συνεχίζει να είναι ασύμφορη, γιατί ο γερμανογαλλικός άξονας που καθορίζει τις εξελίξεις στην ΕΕ, προκειμένου να κυριαρχήσει στις αγορές του λεγόμενου τρίτου κόσμου, ελευθέρωσε τις εισαγωγές αγροτικών προϊόντων απ’ αυτές τις χώρες, καταργώντας ποσοστώσεις και δασμούς. Οι υπουργοί Εξωτερικών όλων των κυβερνήσεων ψήφισαν υπέρ αυτής της ελευθερίας στις συνεδριάσεις των Συμβουλίων Γενικών Υποθέσεων της ΕΕ. Ετσι προδιαγράφηκε το μέλλον για όλη τη φτωχή αγροτιά και τμήμα της πλούσιας αγροτιάς. Μέλλον πλήρους εγκατάλειψης της αγροτικής παραγωγής και του χωριού.
Και οι Τσιπροκαμμένοι, με τον Β. Αποστόλου ως υπουργό Αγροτικής Ανάπτυξης, αυτή την προδιαγεγραμμένη πορεία συνεχίζουν με την πολιτική τους. Οταν ο Αποστόλου καλεί τους αγρότες για διάλογο, καλεί ουσιαστικά εκπροσώπους της πλούσιας αγροτιάς, που είναι υπέρμαχοι της ολοκλήρωσης του ξεκληρίσματος της φτωχής αγροτιάς και μέσω κυβερνητικών νομοθετικών ρυθμίσεων. Για λόγους πολιτικάντικους ο Αποστόλου δεν τολμά να ξεστομίσει αυτό που εκστόμισε στις 12 Οκτώβρη του 2017 στη Βουλή η βουλευτίνα Καρδίτσας του ΣΥΡΙΖΑ Π. Βράντζα: «Δεν θέλουμε τον φτωχό και μεσαίο αγρότη, τον οποίο θα συντηρούμε». Αφησε τη βουλευτίνα (συνιδιοκτήτρια σε κτηνοτροφικές καπιταλιστικές επιχειρήσεις) να το πει, χωρίς ο ίδιος να ψελλίσει την παραμικρή διαφωνία.
Σ’ αυτή την τοποθέτηση της συριζαίας βουλευτίνας αναφερθήκαμε σε δημοσίευμά μας στις 5 Γενάρη με τίτλο «Επιχείρηση εξαπάτησης των κτηνοτρόφων από τον Βαγγέλη Αποστόλου». Την παραθέτουμε ξανά, γιατί είναι επίκαιρη.
«Πριν ξεκινήσω την τοποθέτησή μου για το νομοσχέδιο, θα ήθελα να ορίσουμε ή και να συμφωνήσουμε -και είναι μια καλή ευκαιρία αυτό το νομοσχέδιο- κάποια ζητήματα. Ενα από τα ζητήματα αυτά είναι το πώς θέλουμε τον αγρότη, τον παραγωγό του 2017 (…) Να σας πω τι δεν θέλουμε εμείς; Δεν θέλουμε τον φτωχό και μεσαίο αγρότη, τον οποίον θα συντηρούμε. Θέλουμε ένα αγρότη ο οποίος θα είναι επαγγελματίας, ένα αγρότη που θα έχει την δυνατότητα να πληρώνει λογιστή και κτηνίατρο και ο οποίος θα έχει τους κόπους της δουλειάς του και θα ζει την οικογένειά του, έναν αγρότη αξιοπρεπή και οικονομικά εύρωστο (…) και όχι να συντηρούμε τον φτωχό και φτωχομεσαίο αγρότη. Πρέπει να ορίσουμε και το αγροτικό επάγγελμα κάποια στιγμή».
Μιλώντας στον πληθυντικό («Να σας πω τι δεν θέλουμε εμείς»), η βουλευτίνα μιλούσε προφανώς εξ ονόματος του ΣΥΡΙΖΑ. Και να αμφέβαλε κανείς γι’ αυτό, τις αμφιβολίες διέλυσαν οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ που ακολούθησαν, καθώς και το υπουργικό δίδυμο (Αποστόλου-Τσιρώνης), που δεν είπαν κάτι διαφορετικό από τη Βράντζα για τον φτωχό αγρότη και για τον επιχειρηματία αγρότη. Αν δε συμφωνούσαν, θα εξέφραζαν κάποιες διαφορετικές απόψεις, για να το «γλυκάνουν» λίγο.
Το συμπέρασμα, λοιπόν, είναι ότι η ο ΣΥΡΙΖΑ έχει βάλει στο στόχαστρο τη φτωχή αγροτιά. Η Βράντζα διακήρυξε ανοιχτά και απροκάλυπτα ότι πρέπει να τελειώνουμε με τη φτωχή αγροτιά, ξεκληρίζοντάς την με πιο γρήγορους ρυθμούς, με νέες νομοθετικές ρυθμίσεις, με τις οποίες «πρέπει να ορίσουμε το αγροτικό επάγγελμα». Αγρότης είναι μόνο ο αγρότης-επιχειρηματίας που «μπορεί να πληρώσει λογιστή και κτηνίατρο».
Τελευταία Νέα :
- Ιδιωτική Ακαδημία Εμπορικού Ναυτικού στη Χίο!
- Τρέμουν τη δημοσιότητα της δίκης τους οι νεοναζιστές – Ζητούν την απαγόρευσή της!
- Είτε μέρα είτε νύχτα εισβάλετε, ο θάνατος σας περιμένει
- Οι «Μεγάλοι Ευεργέτες», η αστυνομοκρατία και η διαμαρτυρία για την απόλυση του Δημήτρη Αντωνίου
- Σαν σήμερα 18 Ιούλη
- Λυσσάνε που ο ελληνικός λαός είναι σταθερά με τους Παλαιστίνιους