![](/wp-content/uploads/2020/08/1833/content_n_th_p_s_z_v.jpg)
♦ Μας έβαλε τα γυαλιά το «Χωνί». Επρεπε να το σκεφτούμε, αλλά δυστυχώς η μνήμη εξασθένισε μετά την απώλεια του πρωταγωνιστή. Τον αείμνηστο Μητσάρα θύμισε ο αντιπρόεδρος Μπουμπούκος, καθώς γυρόφερνε στη σάλα της δεξίωσης της CDU και ο «δικός του» προσπαθούσε να πετύχει κάποια φωτογραφία με την Μέρκελ, έστω και με την καγκελάριο να του έχει γυρισμένο τον ποπό της. Δεν είναι δικός μου, τσιρίζει ο Μπουμπούκος. «Δεν ήμασταν παρέα, καθόλου παρέα δεν ήμασταν. Εγώ πήγα μόνος μου, είχα προσωπική πρόσκληση». Γιατί διαψεύδει τα αδιάψευστα; Και μόνο από το στήσιμό του στη φωτογραφία φαίνεται καθαρά ότι ποζάρει στη «σέλφι» του αλλουνού. Δεν υπολόγισε ότι ο άλλος θα έκανε τη ζαβολιά να δημοσιεύσει τη φωτογραφία. Και να δουν όλοι ότι πρόκειται για έναν διαβόητο μεσάζοντα σε εμπόριο όπλων. Πατεράκης είναι τ' όνομά του και εκτός των άλλων ήταν ο μεσάζοντας και στην πώληση των υποβρυχίων που γέρνουν, από τη γερμανική HDW. Ως στέλεχος της ThyssenKrupp τοποθετήθηκε μετά ως πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά, μέχρι τη μεταβίβασή τους στον περιβόητο Ισκαντάρ Σάφα. Κι ο Μπουμπούκος είναι -εκτός από αντιπρόεδρος- και τομεάρχης Αμυνας της ΝΔ. Εχει εκ των πραγμάτων «συνάφεια» αντικειμένου με τον Πατεράκη. Κάποιοι θυμήθηκαν τι έλεγε ο Βαγγέλας ο Μεϊμαράκης στη Βουλή, στις 28.4.2011, όταν συζητήθηκε η σύσταση εξεταστικής επιτροπής για τον Ακη: «Οταν ο κ. Καρατζαφέρης με επισκέφθηκε στο Πεντάγωνο ως αρχηγός κόμματος, τον δέχθηκα ως όφειλα και όταν ήμασταν οι δυο μας μου είπε να παραλάβω τα υποβρύχια και του είπα ότι αυτό δεν γίνεται. Και έβαλε τον εαυτό του να μου κάνουν ερωτήσεις»! Αντε τώρα να εμποδίσεις τον καθένα να κάνει συνειρμούς για τον Μπουμπούκο, που σήμερα είναι τομεάρχης Αμυνας, τότε όμως ήταν βουλευτής του Καρατζαφέρη. Φαρμάκι του έγινε αυτή η «σέλφι».
![](/wp-content/uploads/2020/08/1834/content_documentoi.jpg)
♦ Βουλωμένο γράμμα διαβάζουμε εδώ στην Κόντρα. Γράφαμε στο προηγούμενο φύλλο ότι το ερώτημα «Ηταν ο Ανδρέας ψεύτης» χρησιμοποιήθηκε ως τίτλος στο άρθρο του Τσίπρα για να το μετατρέψει ο παλαιός ψηφοφόρος του ΠΑΣΟΚ στο ερώτημα: «Είναι ο Τσίπρας ψεύτης;». Για όσους δεν έκαναν μόνοι τους τη μετατροπή, επανήλθε μια βδομάδα μετά (τη μέρα που ο Τσίπρας έδινε το καθιερωμένο ετήσιο σόου στη Θεσσαλονίκη) η ίδια φυλλάδα (Documento) με πηχιαίο πρωτοσέλιδο τίτλο. Ο τίτλος παρέπεμπε στο κύριο άρθρο της φυλλάδας, γραμμένο διά χειρός Βαξεβάνη. Αρθρο που ασχολείται με τον αντίκτυπο που προκάλεσε το άρθρο Τσίπρα για τον Ανδρέα, χωρίς πουθενά (πλην του τίτλου) να θέτει το ερώτημα και να δίνει απάντηση. Ο τίτλος παρέμεινε εντελώς «ξεκάρφωτος». Κλασική κιτρινιά. Να πουλήσουμε κάνα φύλλο.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1835/content_p7220003.jpg)
♦ Στη Ζωοδόχου Πηγής είναι γραμμένο το σύνθημα και η γυαλάδα της μπογιάς δείχνει ότι είναι φρέσκο. Πρώτο θετικό σημείο: κάποιοι (κομμουνιστές εν προκειμένω) δεν ξεχνούν την αντάρτισσα Παλαιστίνη και της εκφράζουν την αλληλεγγύη τους. Δεν ξέρουμε αν το σκέφτηκαν οι συνθηματογράφοι, αλλά τα καγκελόφραχτα παράθυρα του κτιρίου, που θυμίζουν φυλακή, δίνουν εικαστικό βάθος στο σύνθημά τους.