♦ Τι γκάφα κι αυτή του κυρ-Αλέκου (φαίνεται πως έφταιγε που δεν είχε φρέντο στο στούντιο). Δεν πήραν, είπε, λεφτά από το «σχέδιο Γιούνκερ», γιατί «έχει μια τρομακτική διαδικασία. Πρέπει να καταθέσεις business plan, το πως θα το κάνεις. Και θέλει για να το εγκρίνεις, θέλει έσοδα – έξοδα να είναι συν για να μπορεί να δίνεται πίσω (το δάνειο)»! «Δεν γίνονται σε ένα χρόνο αυτά τα πράγματα. Είμαστε κυβέρνηση δύο χρόνια», κατέληξε ο κυρ-Αλέκος, για να καταλήξει σαν γνήσιος κομματάρχης του '50: «Τον Αύγουστο του 2018 θα βγούμε από το Μνημόνιο και τότε θα ανοίξουν οι κάνουλες»! Εμείς θυμίζουμε μόνο, ότι το περιβόητο «σχέδιο Γιούνκερ» ήταν η καραμέλα που πιπίλιζαν από το πρωί μέχρι το βράδυ οι Τσιπραίοι, όταν υπέγραφαν το τρίτο Μνημόνιο. Θυμίζουμε, επίσης, τι γράφαμε εμείς. Οτι δε θα πάρουν φράγκο, γιατί το «σχέδιο Γιούνκερ» δεν είναι παρά ένα προπαγανδιστικό «σουμάρισμα» κονδυλίων που ήδη προβλέπονταν, τα οποία κατευθύνονται κατά κύριο λόγο στις μεγάλες επιχειρήσεις των χωρών του μονοπωλιακού καπιταλισμού.
♦ Αυτός ο τύπος, που συμπεριφέρεται σαν ξεφτιλοτρόλ του Διαδικτύου, είναι πρόεδρος της ισχυρότερης ιμπεριαλιστικής χώρας του πλανήτη!
![](/wp-content/uploads/2020/08/1824/content_n_v_a_p_v.png)
♦ Το ΠΑΣΟΚ ζήτησε από την επιτροπή Αλιβιζάτου να προβλέψει γραπτή δέσμευση από τους υποψήφιους αρχηγούς του νέου κόμματος (που δεν ξέρουμε ούτε πώς θα το λένε ούτε τι μορφή θα έχει), ότι θα συνεχίσουν να συμμετέχουν στον νέο φορέα ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της εκλογικής διαδικασίας. Η επιτροπή Αλιβιζάτου το δέχτηκε. Κι εμείς πρέπει να κάνουμε τους χαζούς. Σα να μην ξέρουμε ότι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου είναι να βρεθεί μια «βάσιμη» δικαιολογία για να την κάνει (όποιος θέλει να την κάνει), ρίχνοντας το φταίξιμο σ' αυτούς που έμειναν.
♦ «Το ενοποιητικό νήμα των τριών αυτών προϋποθέσεων, η Διακήρυξη της 3ης του Σεπτέμβρη, δεν ήταν μόνο σωστή, δίκαιη και επαναστατική για την εποχή, αλλά και εφαρμόσιμη, εφικτή, καταλυτική. Οπως έλεγε και ο Γκράμσι, οι ιδέες είναι μεγάλες όταν είναι εφικτές». Ο Τσίπρας στο άρθρο-ύμνο για τον Ανδρέα Παπανδρέου και το «παλιό» ΠΑΣΟΚ. Ουστ!…
♦ Ορφανέψαμε από… ελληνόπουλα στον Λευκό Οίκο. Μετά τον Πρίμπους, ο Τραμπ «έφαγε» και τον Τζορτζ Τζιτζίκος. Ρε, μπας και είναι τουρκικός δάκτυλος;