Δοκιμαστική έξοδος στην αγορά
Δοκιμαστική έξοδο στις «αγορές» πραγματοποίησαν ο Φίλης με τον Ξυδάκη. Αφού προετοίμασαν το έδαφος -μετά την έξοδό τους από την κυβέρνηση- κάνοντας τάχαμου κριτικές δηλώσεις για την κυβερνητική πολιτική (την ίδια ώρα που υπέγραφαν τα πάντα), θεώρησαν ότι η παρουσία τους σε μια συγκέντρωση αλληλεγγύης στους αδίκως καταδικασμένους και φυλακισμένους Ηριάννα και Περικλή θα ήταν επιτυχημένη. Πλην όμως, οι «αγορές» έδειξαν το… σκληρό τους πρόσωπο. Κάτι φραπέδες και κάτι νερά, συνοδευόμενα από τα απαραίτητα μπινελίκια, έδειξαν στα προκλητικά κυβερνητικά στελέχη ότι παντού θα βρίσκονται κάποιοι που θα τους λένε και θα τους δείχνουν ότι είναι ανεπιθύμητοι. Δεν μασάει κουτόχορτο ο κόσμος.
♦ Ξεφτιλίκια
Τον Γιωργάκη τον σταματούσαν συνταξιούχοι και του έλεγαν να τους κόψει κι άλλο τη σύνταξη για να βγει η χώρα από την κρίση. Ο Σαμαράς πήγαινε να φάει κάπου στην Κορινθία και ο κόσμος του έλεγε «γερά Αντώνη». Ο Τσίπρας «κυκλοφορεί» και βλέπει πόσο ο κόσμος εκτιμά τις κυβερνητικές προσπάθειες. Τον Πετρόπουλο τον σταματούσαν στο δρόμο οι έμποροι και μόνο που δεν του φιλούσαν τα χέρια για το ασφαλιστικό Κατρούγκαλου. Ε, να μην σταματήσει και τον Μπαλάφα «ένα μηχανάκι» για να του πει (όχι το μηχανάκι, ο αναβάτης, αλλά ο Μπαλάφας δεν είναι καμιά λουλού, είναι της οικοδομής και μιλάει τη γλώσσα… του λαού) ότι θεωρεί την κυβέρνηση ευεργέτη (για το ασφαλιστικό Κατρούγκαλου);
Το ξεφτιλίκι είναι αυταπόδεικτο. Ας σκεφτούμε μόνο πόσο κοινωνικά απομονωμένη είναι η αστική πολιτική, ώστε να μην μπορεί να εφεύρει κάτι καινούργιο. Ανακυκλώνουν συνεχώς τα ίδια πράγματα, όπως οι παπάδες τα θαύματα του Ιησού.
♦ Μαζεύονται;
Διαβάζουμε στη φιλοκυβερνητική Documento: «Επίσης έγινε γνωστό ότι το Μαξίμου πρόκειται να ζητήσει από τους υπουργούς και τα κυβερνητικά στελέχη να “μην πέφτουν στην παγίδα της ΝΔ και κυκλωμάτων που επιδιώκουν αλλότριους σκοπούς“ και να χαμηλώσουν τους τόνους της κριτικής, ακόμη και για αποφάσεις που έχουν σαφή αντιπολιτευτικά κίνητρα».
Δεν γνωρίζουμε πώς «έγινε γνωστό» τι θα ζητήσει το Μαξίμου από υπουργούς και στελέχη των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ, ούτε από πού είναι παρμένο το εντός εισαγωγικών κείμενο της φιλοκυβερνητικής εφημερίδας. Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή το Μαξίμου συνειδητοποιεί ότι έχασε και διατάζει τον Πολάκη και τους υπόλοιπους να μαζευτούν (ρίχνοντας σ' αυτούς όλη την ευθύνη) ή υπάρχουν δύο κέντρα μέσα στον ΣΥΡΙΖΑ, ένα που θέλει την όξυνση της κόντρας ακόμα και με θεσμικά κέντρα, όπως είναι ο αστικός δικαστικός μηχανισμός, και ένα που θέλει να κατέβουν οι τόνοι, γιατί από την κόντρα εκείνος που χάνει είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Αν ισχύει το πρώτο, δηλαδή αν όντως το Μαξίμου δίνει εντολή να μαζέψουν τα «σκυλιά» για να μην αλυχτάνε, τότε θα πρόκειται για ένα ακόμα στραπάτσο της πολιτικής των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ.
♦ Εκεχειρία
Μούγκα στα κυβερνητικά στελέχη από τη δημόσια παρέμβαση του Στουρνάρα κατά της άμεσης «εξόδου στις αγορές». Ο μόνος που μίλησε ήταν ο Πιτσιόρλας που μέτρησε τα λόγια του χαρακτηρίζοντας απλώς «παράξενη» τη δήλωση Στουρνάρα. Για κατανάλωση από τον κομματικό μηχανισμό του ΣΥΡΙΖΑ προσφέρθηκε η δήλωση του γραμματέα Ρήγα, που κάλεσε τον Στουρνάρα «να είναι προσεκτικός και να μην ασκεί πολιτική», συμπληρώνοντας με νόημα ότι ο Στουρνάρας «ήταν και υπουργός Οικονομικών. Αυτό σημαίνει ότι έχει εσωτερικεύσει και τα πολιτικά λάθη που έχει κάνει. Δεν μπορεί να προσπαθεί να τα δικαιολογήσει τώρα που είναι κεντρικός τραπεζίτης. Είναι άλλος ο θεσμικός του ρόλος».
Στα καπάκια, ήρθε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Τζανακόπουλος να κηρύξει εκεχειρία, δηλώνοντας στην Documento: «Οσο για την άποψη του κ. Στουρνάρα, είναι καλοδεχούμενη. Ολοι εξάλλου εκφράζουν τελευταία την άποψή τους για τον καταλληλότερο τρόπο εξόδου»!
Είναι φανερό ότι η κυβερνητική ηγεσία δε θέλει σύγκρουση με τον Στουρνάρα σ' αυτή τη φάση, εκτιμώντας ότι μια τέτοια σύγκρουση θα λειτουργούσε αρνητικά στο επίπεδο της -πολιτικής στόχευσης- «εξόδου στις αγορές». Ασε που ο Στουρνάρας έχει την προστασία της ΕΚΤ και προσωπικά του Ντράγκι.
♦ Της καρπαζιάς
Περιμένοντας να φτιάξει το κλίμα για να διεκδικήσει την επάνοδό του στην πρωθυπουργία, έγραψε και ο Ματέο Ρέντσι ένα βιβλίο, με τίτλο (τι άλλο;) Avanti (Εμπρός). Αυτά τα βιβλία, για να γίνουν ευπώλητα, πρέπει να περιέχουν μπόλικο «αλατοπίπερο». Δηλαδή, περιγραφές κλειστών διαδικασιών, με γεγονότα υπαρκτά ή φανταστικά, δοσμένα με ακρίβεια ή παραποιημένα έτσι που να αναδεικνύουν τη σπουδαιότητα του συγγραφέα.
Ο Ρέντσι, λοιπόν, αναφέρεται και στη σύνοδο κορυφής της ΕΕ στις 12-13 Ιούλη του 2015, παρουσιάζοντας έναν Τσίπρα της καρπαζιάς, που κατά τις 3 τα χαράματα κλάταρε και τότε ανέλαβαν ο Ρέντσι με τον Ολάντ να δώσουν «μάχη» ώστε το Υπερταμείο Ιδιωτικοποιήσεων να μην έχει έδρα το Λουξεμβούργο, όπως ήθελαν «δύο από το Βορρά». Η περιγραφή είναι… ιταλική και ρεντσική: «Στη συνέχεια, όταν [ο Τσίπρας] απομακρύνεται για να τηλεφωνήσει στην Αθήνα, παίρνω τον λόγο μαζί με τους Γάλλους για να υπερασπιστώ όσα είναι δυνατόν. Υψώνω την φωνή. Η συνεδρίαση διακόπτεται. Και έξω, στους διαδρόμους, αρχίζουμε να φωνάζουμε: “σε τι σας χρησιμεύει το να ταπεινώνετε έναν λαό;“ ρωτώ τους δυο πιο φανατικούς υποστηρικτές της εξόδου της Ελλάδας, και οι δυο από τον Βορρά. Ξεκινά η πιο έντονη λεκτική διαμάχη που έχω ζήσει μέσα σε μια τριετία. Ο συμβιβασμός θα φτάσει μόνον στις οκτώ το πρωί, με τον Τσίπρα σωματικά κουρασμένο, αλλά εντός Ευρώπης».
♦ Καλή μπίζνα
Εμείς το είχαμε προεξοφλήσει από την πρώτη στιγμή που ο Τραμπ απέλυσε -με σκαιότητα- τον επικεφαλής του FBI, Τζέιμς Κόμεϊ: ο τύπος πρέπει ήδη να έχει υπογράψει συμβόλαιο για την έκδοση βιβλίου. Η είδηση ήρθε την περασμένη Δευτέρα: ο Κόμεϊ ανακοίνωσε την επικείμενη έκδοση ενός βιβλίου που «θα τα λέει όλα». Ετσι, ο Τραμπ, ο γιος του, η κόρη του και ο γαμπρός του θα κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να κυκλοφορήσει το βιβλίο του Κόμεϊ, ενώ στο παρασκήνιο άνθρωποί τους θα προσπαθούν να κλείσουν συμφωνία για την απάλειψη κάποιων ενδεχόμενων αιχμηρών αποκαλύψεων που πήρε μαζί του από τους φακέλους του FBI ο Κόμεϊ. Μ' αυτά και μ' αυτά, ο διαβόητος Trump Tower έχει μετατραπεί σε… φωλιά σκαντζοχοίρων, καθώς η οικογένεια Τραμπ κλείνεται στο καβούκι της και προσπαθεί να αμυνθεί. Η υπόθεση μάλλον δε θα κλείσει σύντομα, καθώς από τις συνεχείς αποκαλύψεις δεν ευνοούνται μόνον οι Δημοκρατικοί (που μόνο μακροπρόθεσμα οφέλη μπορούν να προσδοκούν), αλλά γενικότερα η «ελίτ» της Ουάσινγκτον, που θέλει να βάλει τα δυο πόδια του Τραμπ σ' ένα παπούτσι (για να εξασφαλίσει την πολιτική σταθερότητα του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού).
♦ Κωμωδία
Υπάρχει εκπρόσωπος του παλιού καλού ΠΑΣΟΚ; Βεβαίως υπάρχει. Μην πάει ο νους σας σε κάναν Παναγιωτακόπουλο. Δε θα μπορούσατε να φανταστείτε ότι πρόκειται για τον… Πολ τον Γερουλάνο, τον άλλοτε στενό συνεργάτη του Γιωργάκη, που δεν τον ακολούθησε στο ΚΙΔΗΣΟ, αλλά παρέμεινε στις επάλξεις του ΠΑΣΟΚ (και των ιχθυοκαλλιεργειών στην Κεφαλλονιά). Ο πορφυρογέννητος Πολ, λοιπόν, με άρθρο του στην ιστοσελίδα «Ανοιχτό Παράθυρο», την πέφτει άγρια στη Φώφη, κάνοντας λόγο για «εμμονή της σημερινής ηγεσίας να διαλύσει το ΠΑΣΟΚ», ενώ στηλιτεύει τη ΔΗΣΥ ως «κενή πολιτικού περιεχομένου» και την κατηγορεί ότι «χαραμίζεται σε ανούσιες κοινωνικές ζυμώσεις με κόμματα και πολιτικά μορφώματα που κατά κύριο λόγο προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ».
Ξέρεις τι είναι να έχεις παραμείνει στο ΠΑΣΟΚ και να μη σου δίνει κανένας σημασία, τη στιγμή που ο κάθε τυχάρπαστος Ραγκούσης το παίζει μεγάλο πολιτικό στέλεχος και γίνεται δεκτός στο συνέδριο της ΔΗΣΥ ως ο παράκλητος που επέστρεψε στα πάτρια εδάφη;
♦ Ζαλάδες
Ο Τραμπ το κατάφερε και αυτό: να αναγορεύσει τον Πούτιν σε αόρατο ρυθμιστή της αμερικάνικης πολιτικής ζωής. Ποιον προτιμούσε ο Πούτιν για πρόεδρο των ΗΠΑ; Αυτό είναι το κατά Τραμπ κρίσιμο ερώτημα. Γι' αυτό και εμφανίστηκε σε τηλεοπτική συνέντευξη για να πει τα εξής εκπληκτικά: «Ο πρόεδρος Πούτιν ξέρει ότι εγώ μπορώ να υλοποιήσω ως πρόεδρος των ΗΠΑ πράγματα που δε θα τον διευκολύνουν. Δε θα συνέβαινε κάτι τέτοιο με τη Χίλαρι Κλίντον. Θα ήταν μια αδύναμη πρόεδρος, που δε θα μπορούσε να προασπίσει τα συμφέροντα της χώρας μας έναντι της Ρωσίας. Γι’ αυτό και ο πρόεδρος Πούτιν προτιμούσε τη Χίλαρι και όχι εμένα στον Λευκό Οίκο»!
♦ Αυτό κι αν ήταν… σοκ
«ΣΟΚ για την κόρη του Mr Coca Cola, Aνδρέα Δαυΐδ». Τι της έκαναν της κοπέλας; αναρωτηθήκαμε όταν είδαμε τον τίτλο της Espresso. Μετά… ησυχάσαμε. Διότι, σύμφωνα με το δημοσίευμα, η μαντάμ Αλεξία-Ελένη υπέστη σοκ όταν μπήκε στην πολυτελή βίλα που έχει νοικιάσει στο «Grand Resort Lagonissi» και είδε να λείπουν τα κοσμήματα που είχε σε μία τσάντα. Και μη φανταστείτε τίποτα «φο μπιζού» απ' αυτά που φοράει ο λαουτζίκος. Ενα εκατομμύριο ευρώ κόστιζαν, λέει, τα κοσμήματα που είχε μέσα στην τσάντα! Αλλος παθαίνει σοκ όταν βλέπει το λογαριασμό της ΔΕΗ κι άλλος όταν του κλέβουν 1.000.000 ευρώ σε κοσμήματα που είχε αφήσει απρόσεκτα σε μια τσάντα σε ένα ανοιχτό χρηματοκιβώτιο! Είναι ζήτημα… ταξικής διαφοράς. Και σας ρωτάμε: στις χολιγουντιανές ταινίες, που σίγουρα έχετε δει, με κάτι «τζίνιους» διαρρήκτες που κλέβουν πλουσιόσπιτα, ποιους έχετε συμπαθήσει, τους διαρρήκτες ή τους ιδιοκτήτες των πλουσιόσπιτων;
♦ Ξεπεσμός
Στη Σκιάθο έστησαν εξέδρα για να υποδεχτούν τον νικητή του Survivor, σε μια κιτς αναβίωση του τελετεργικού της υποδοχής των Ολυμπιονικών από τις αρχαιοελληνικές πόλεις. Μολονότι το φαινόμενο δεν είναι πρωτοφανές (εδώ κόσμος παθαίνει υστερία όταν κάνει κωλοτούμπες ή σκίζει το φανελάκι του ο Ρουβάς, για να μη θυμηθούμε τον Σαββόπουλο που έβγαζε την Καλομοίρα μέσα από μια τούρτα στο Ηρώδειο), δεν παύει να μας προκαλεί θλίψη για τη δυνατότητα του καπιταλισμού να εμπλέκει λαϊκό κόσμο σε τέτοια φαινόμενα. Και πάλι, όμως, η υποδοχή του σκιαθίτη «επιβιώσαντα» μοιάζει αθώα μπροστά στην τελετή που οργάνωσε ο Καμμένος (το επίσημο κράτος, δηλαδή, η κυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ) στη Σίφνο, για να γιορτάσει το θαύμα της Παναγίας! Μιλάμε για κανονική απάτη, για χυδαίο χριστεμπόριο από τον εκπρόσωπο ενός ακροδεξιού κόμματος, με την ανοχή του ψευτοαριστερού κυβερνητικού συνεταίρου του. Χριστεμπόριο που στόχο έχει την άγρα ψήφων από το ακροατήριο που αγρεύουν η Χρυσή Αυγή και η ΝΔ (με την ακροδεξιά της πτέρυγα).