Αναβολή για τις 15 Νοέμβρη του 2017 πήρε η δίκη για τη Villa Amalias, που είχε προσδιοριστεί για τις 28 Μάρτη. Ο δικαστικός μηχανισμός είχε προαποφασισμένη την αναβολή, όπως φάνηκε από τους χειρισμούς που έγιναν από την έδρα. Είχε προεξοφλήσει την παρουσία πολλών αλληλέγγυων (όπως και έγινε) και θέλησε να αναζητήσει «καλύτερο περιβάλλον».
Η υπόθεση αφορά τη σύντομη ανακατάληψη της «Βίλλας», στην οποία συμμετείχαν 92 αγωνιστές και αγωνίστριες του αναρχικού/αντιεξουσιαστικού χώρου (ο ένας ήταν ανήλικος και έχει ήδη καταδικαστεί από το δικαστήριο ανηλίκων σε χρηματικό πρόστιμο). Οι κατηγορίες είναι καθαρά κατασκευασμένες, στο πλαίσιο της τακτικής «σοκ και δέος» που εφάρμοζε η τότε συγκυβέρνηση των Σαμαροβενιζελοκουβέληδων, με υπουργό τον Δένδια.