«Οι τελευταίες εξελίξεις είναι μεγάλο πλήγμα, είναι έγκλημα κατά του αστικού περιβάλλοντος και κατά των αθηναίων πολιτών. Είναι πλήγμα στον πυρήνα του Μητροπολιτικού Πάρκου Γουδή, η θεσμοθέτηση του οποίου εκκρεμεί εδώ και δεκαετίες και το οποίο έχουν εξαγγείλει και οι δυο πιο πρόσφατοι πρωθυπουργοί, ο κ. Σημίτης και ο κ. Καραμανλής». Λάβρος ξιφουλκούσε στο δημοτικό συμβούλιο της Αθήνας κατά των επεμβάσεων στο χώρο που προβλεπόταν να κατασκευαστεί το Μητροπολιτικό Πάρκο Γουδή ο επικεφαλής της «Ανοιχτής Πόλης» και πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέξης Τσίπρας. Μπορεί κανείς να διαβάσει περισσότερα σε ρεπορτάζ της Μ. Γαλανοπούλου στην «Αυγή», στις 23.9.2008.
Στις 20 Ιούνη της ίδιας χρονιάς, η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ (στην οποία δε συμμετείχε ακόμα ο νεαρός πρόεδρος του ΣΥΝ) κατήγγειλε υπουργούς της κυβέρνησης Καραμανλή ότι με το σχέδιο για την κατασκευή «Πολιτιστικού Κέντρου Ελληνικής Αστυνομίας» «επιχειρούν να πλήξουν και άλλο το πολύπαθο Πάρκο Γουδή, να το περιορίσουν ακόμα περισσότερο κα να υπονομεύσουν το μητροπολιτικό χαρακτήρα του». Και δεσμευόταν: «Θα κάνουμε ό,τι περνά από το χέρι μας ώστε να αποσυρθούν από το νομοσχέδιο οι παραπάνω ρυθμίσεις».
Επειδή η Ελλάδα είναι ένα μεγάλο χωριό, σημειώνουμε ότι ο πρώτος από τους υπουργούς που κατήγγειλε τότε ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν αυτός που έμελλε να εκλέξει πρόεδρο της Δημοκρατίας η «πρώτη φορά Αριστερά»: ο Προκόπης Παυλόπουλος. Ο Πάκης, όμως, δε δήλωσε ποτέ περιβαλλοντικά ευαίσθητος. Υπηρέτης της καπιταλιστικής αδηφαγίας υπήρξε ανέκαθεν. Ο Τσίπρας, όμως, που ήταν μονίμως σκαρφαλωμένος στα κάγκελα κραυγάζοντας υπέρ του αστικού περιβάλλοντος, δέχτηκε στα τέλη της περασμένης εβδομάδας στο Μαξίμου τον Γ. Καμίνη, ποζάρισαν με βαθυστόχαστο ύφος πολεοδόμων μπροστά σε ανοιχτούς χάρτες και ανακοίνωσαν -μεταξύ πολλών άλλων- ότι το νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού θα κατασκευαστεί σε χώρο της ενιαίας έκτασης του στοιχειωμένου Μητροπολιτικού Πάρκου Γουδή.
Αγανάκτησε ακόμα και ο συριζαίος Νίκος Μπελαβίλας (αρχιτέκτονας, διδάσκων στο ΕΜΠ) και πήγε να τους προλάβει: «Ετοιμάζεστε να ανοίξετε μία πληγή, ανάλογη με αυτή που με αβάσταχτη ελαφρότητα άνοιξε πριν 13 χρόνια η ΑΕΚ μαζί με την τότε κυβέρνηση στη Νέα Φιλαδέλφεια. Καμμία τρόικα δεν μας πιέζει για αυτό, κανένα μνημόνιο δεν έχει ως προαπαιτούμενο την καταστροφή του Μητροπολιτικού Πάρκου στο Γουδί ούτε των Ζωνών Προστασίας Υμηττού. Δεν υπάρχει καμμία δικαιολογία για αυτή την κίνηση που με περισσή ρηχότητα και άγνοια κινδύνου πάτε να δημοσιοποιήσετε σήμερα».
Ο Μπελαβίλας τους θύμισε και τι έλεγαν στο παρελθόν για την περιοχή και την τσιμεντοποίησή της, αλλά στο Μαξίμου αντιμετωπίζουν τους Μπελαβίλες ως γραφικούς ή ως χρήσιμους ηλίθιους. Η φιέστα Τσίπρα-Καμίνη με τους χάρτες πάνω στο τραπέζι συσκέψεων του Μαξίμου είχε κανονιστεί και δε θα τη σταματούσε μια ανάρτηση του Μπελαβίλα στο facebook.
Η κίνηση έχει περισσότερο προπαγανδιστικό χαρακτήρα. Λεφτά δεν υπάρχουν, ενώ τα νομικά εμπόδια που θα πρέπει να ξεπεράσουν για να υλοποιήσουν ένα τόσο καταστροφικό σχέδιο είναι τεράστια και θ' απαιτήσουν χρόνο. Πολιτικά, όμως, τι σηματοδοτεί αυτή η κίνηση; Γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ επιλέγει να ανοίξει ένα ακόμα περιβαλλοντικό μέτωπο, στήνοντας απέναντί του ανθρώπους με τους οποίους συμπορεύτηκε για δεκαετίες; Δεν αναφερόμαστε μόνο στον Μπελαβίλα και σε τμήματα της Σχολής Αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ, που έχουν ασχοληθεί για χρόνια με το ζήτημα (υπάρχει και η γειτνίαση με την Πολυτεχνειούπολη), αλλά και σε κινήσεις πολιτών, περιβαλλοντικές ομάδες και άτομα που επίσης δραστηριοποιούνται εδώ και χρόνια με όραμά τους την κατασκευή του Μητροπολιτικού Πάρκου. Οταν υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις για το γκρέμισμα του Μπάντμιντον (που από προσωρινό έγινε μόνιμο), αυτοί θέλουν να «φυτέψουν» στην καρδιά του Μητροπολιτικού Πάρκου και ένα μεγάλο γήπεδο ποδοσφαίρου, καταστρέφοντας δάσος, μπαζώνοντας τον Ιλισσό, κι όλα αυτά δίπλα σε τρία νοσοκομεία!
Αν αυτή η κίνηση συνδυαστεί με το ξεπούλημα του Ελληνικού, που το έφερε η τύχη να χρειαστεί να το υπογράψει ο ΣΥΡΙΖΑ, με τη στήριξη του καταστροφικού σχεδίου του Μελισσανίδη στη Νέα Φιλαδέλφεια, με τη μεθόδευση για το μαζικό αποχαρακτηρισμό δασών και δασικών εκτάσεων μέσω των κάλπικων Δασικών Χαρτών, με την προκλητικά παράνομη (μέσω Γνωμοδότησης του ΝΣΚ) μεθόδευση του αποχαρακτηρισμού των περιμετρικών δασών της περιοχής Ελληνικού-Αγίου Κοσμά και με μια σειρά άλλα περιβαλλοντοκτόνα σχέδια (γράφουμε συνέχεια στην εφημερίδα μας γι' αυτά), αλλά και με τη διατήρηση άθιχτου ολόκληρου του μνημονιακού αντιδασικού και περιβαλλοντοκτόνου νομικού οπλοστάσιου, ο ΣΥΡΙΖΑ σβήνει τη ρετσινιά του «υπερασπιστή των κορμοράνων», που του είχαν προσδώσει τα άλλα αστικά κόμματα, και αποδεικνύει ότι έχει την ίδια αντίληψη για την καπιταλιστική ανάπτυξη. Μια αντίληψη πλιάτσικου από πλευράς των καπιταλιστών, που δε σέβεται τίποτα και δε σταματά μπροστά σε τίποτα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ σπάει τη συμμαχία του με διάφορα μικροαστικά περιβαλλοντικά κινήματα και σφυρηλατεί τη συμμαχία του με το μεγάλο κεφάλαιο. Γιατί αυτή η συμμαχία φέρνει υποστήριξη από το μιντιακό σύστημα, που το ελέγχει η κεφαλαιοκρατία, αλλά γεμίζει και τα κομματικά ταμεία.