![](/wp-content/uploads/2020/08/1264/content_02_cover-231.jpg)
♦ Ο τίτλος («Τους τα πήραν “χοντρά“, μάς τα μοιράζουν δίκαια») είναι τυπικός στο ύφος για τη συγκεκριμένη φυλλάδα. Τον υπέρτιτλο («Αυτά μόνο στα παραμύθια… και στην Ελλάδα του Τσίπρα») δε θα τον έλεγες και τόσο επιτυχημένο, αφού δημιουργεί συνειρμούς του τύπου «παραμύθι είναι ότι θα μοιράσει λεφτά στον κόσμο». Ομως, οι αναγνώστες της εν λόγω φυλλάδας δε διακρίνονται για την ικανότητά τους να κάνουν έστω και απλούς συνειρμούς. Αυτοί βλέπουν την εικόνα. Τσίπρας και Παππάς, ντυμένοι σαν Ρομπέν των Δασών, μοιράζουν τα σακούλια με τα ευρώ που άρπαξαν από τους καναλάρχες, στον κόσμο που σηκώνει τα χέρια σε στάση ικεσίας. Τσίπρας και Παππάς; Ο Καμμένος πού είναι; Εχασε και αυτή τη μικρή φυλλάδα που ήταν, κατά κάποιο τρόπο, ανεπίσημο όργανο των ΑΝΕΛ; Αυτοί που χρηματοδοτούν τη φυλλάδα τον θεωρούν άραγε τελειωμένο και τον σβήνουν από το χάρτη;
![](/wp-content/uploads/2020/08/1265/content_kontra_news.jpg)
♦ O Koυρής αναλαμβάνει την υπεράσπιση του Μαρινάκη, μαζί με τα ΜΜΕ που ελέγχει ήδη ο εφοπλιστής, ιδιοκτήτης του Ολυμπιακού, αφεντικό του δήμου Πειραιά και καναλάρχης πλέον. Τι είδους υπόγειες διαδρομές έχουν λειτουργήσει; Πώς εμπλέκεται ο ΣΥΡΙΖΑ (συγκεκριμένα το μέγαρο Μαξίμου) σ' αυτή την υπόθεση; Και μην μας πει κανείς ότι δεν ευθύνονται ο Τσίπρας και ο Παππάς για ό,τι γράφει και κάνει ο Κουρής. Μια χαρά τη δέχονται την υποστήριξη της βοθροφυλλάδας και του βοθροκάναλού του. Αν δεν την ήθελαν, θα το είχαν καταστήσει σαφές, ενώ τα μεγαλοστελέχη του ΣΥΡΙΖΑ θα φρόντιζαν να απόσχουν από τις εκπομπές του βοθροκάναλου.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1266/content_polakhs_preveza.jpg)
♦ Από τη φωτογραφία του pamepreveza.gr δεν μπορούμε να διαβάσουμε τι γράφουν τα πανό των εργαζόμενων, που συγκεντρώθηκαν για να «υποδεχτούν» τον αναπληρωτή υπουργό Πολάκη και τον τοπικό βουλευτή Μπάρκα, που έκαναν σύντομη βίζιτα στο βυθιζόμενο στην εξαθλίωση νοσοκομείο της πόλης. Μπορούμε να φανταστούμε, όμως, τι έγραφαν τα πανό, κρίνοντας από το κάλεσμα του Σωματείου Εργαζομένων του Νοσοκομείου για συγκέντρωση διαμαρτυρίας. «Ολοι στο Νοσοκομείο, έρχεται ο Πολάκης» γράφτηκε στο facebook…