► Οπως δήλωσε ο Λεβέντης, τον σαγήνευσε το γεγονός ότι ο Τσίπρας είχε ένα βιβλιαράκι στο οποίο είχε γράψει όλα τα ρητά του (του Λεβέντη). Συμπέρασμα: κάνει δουλίτσα ο κυρ-Αλέκος, φίλος παλαιόθεν του Λεβέντη (γνωρίστηκαν σε δουλειές μηχανικών).
► Το «κόμμα Θεοχάρη» λέει όχι… στους αρχηγισμούς. Απόδειξη ότι θα έχει πρόεδρο και γραμματέα, αλλά… υποψήφιος πρωθυπουργός θα είναι ο γραμματέας, όχι ο πρόεδρος. Το ότι η θέση του προέδρου είναι κομμένη και ραμμένη για τον Α. Παπαδόπουλο και αυτή του γραμματέα κομμένη και ραμμένη για τον Θεοχάρη είναι απλώς… σύμπτωση. Φυσικά, ο Θεοχάρης υποψήφιος πρωθυπουργός είναι ανέκδοτο που ούτε ο Λεβέντης δεν το λέει. Ομως, έπρεπε να βολευτούν και οι δύο από άποψη τίτλων και βρήκαν αυτή τη λύση. Την οποία μάλλον ήθελε περισσότερο ο Παπαδόπουλος, που έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του και κατατρύχεται εδώ και χρόνια από το κόμπλεξ της παραγκωνισμένης πολιτικής ιδιοφυΐας.
► Εγώ, κυρία Ανγκελα, πάντοτε σας θαύμαζα κι έλεγα για σας τα καλύτερα. Μην ακούτε τις συκοφαντίες που διαδίδουν οι αντίπαλοί μου. Να, ρωτήστε και τον Αλέξη, πόσο τον πίεσα πέρυσι τέτοια εποχή να έρθει να σας βρει για να μας συμβουλέψετε τι να κάνουμε…
► «Εως τις 20 Ιουλίου υπάρχει ο πολιτικός χρόνος για να βρεθούν οι τρεις βουλευτές που μας λείπουν» είπε σε συνέντευξή του ο Κουρουμπλής. Ο Παναγούλης δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία. «Να σας πω ότι η 15η Ιουλίου τότε έπεφτε Πέμπτη και τώρα Παρασκευή», σχολίασε κάνοντας ευθεία αναφορά στην αποστασία του 1965. Ο Κουρουμπλής το γύρισε στο παραπονιάρικο: «Με αδικείς, αδελφέ, εννοούσα ότι τα προοδευτικά κόμματα μπορούν να το ξανασκεφτούν», απάντησε στον Παναγούλη. Αν, όμως, αναφερόταν σε κόμματα (ΠΑΣΟΚ και Ποτάμι) δε θα αναφερόταν σε τρεις, αλλά σε 26 ψήφους. Οταν μίλησε για τρεις ψήφους αναφερόταν σε τρεις βουλευτές που θα έσπαγαν τη γραμμή των κομμάτων τους. Κυκλοφορούσαν μάλιστα και ονόματα, στην προσπάθειά τους να φτιάξουν κλίμα.
► Η δήλωση Κουρουμπλή για τρεις ψήφους που λείπουν προεξοφλούσε ότι οι νεοναζί της Χρυσής Αυγής θα ψήφιζαν υπέρ της κυβερνητικής πρότασης. Επίσημα, όμως, οι νεοναζί δεν είχαν ανακοινώσει τίποτα, ενώ στην Επιτροπή της Βουλής δήλωσαν ότι επιφυλάσσονται για την Ολομέλεια και δεν ψήφισαν. Πώς λοιπόν ο Κουρουμπλής τους συμπεριέλαβε με απόλυτη σιγουριά στην πλειοψηφία υπέρ της κυβερνητικής πρότασης; Προφανώς γνωρίζει κάποιο παρασκηνιακό παζάρι που έγινε. Δεν περιμένουμε, βέβαια, να μας πούνε το «τίμημα» αυτού του παζαριού. Τι θα μπορούσε να περιλαμβάνει, όμως, ένα παζάρι με νεοναζί;