![](/wp-content/uploads/2020/08/1168/content_ch_i_th_p_w_proti15052016.jpg)
♦ Η επιτομή του… ανανεωτικού κιτρινισμού στο πρωτοσέλιδο της «Εποχής». Προσέξτε βαθύ… διαλεκτικό πνεύμα στη σύνθεση του κύριου τίτλου. Υπέρτιτλος (καπέλο όπως λέγαμε στην παλιά δημοσιογραφική αργκό): «Βαρύ νομοσχέδιο στη Βουλή, ελάφρυνση χρέους στο τραπέζι». Ουδέν κακόν αμιγές καλού, όπως έλεγε και η παλιά παροιμία. Κύριος τίτλος: «Πρώτη ανάσα» με τα μεγαλύτερα δυνατά γράμματα. «Οι δυσκολίες παραμένουν» με το αμέσως μικρότερο μέγεθος. Απλώς δυσκολίες, όχι τίποτα πολύ κακό. Δυσκολίες που με τον ΣΥΡΙΖΑ στην κυβέρνηση -και μόνο μ' αυτόν- μπορούν να ξεπεραστούν. ΣΥΡΙΖΑ και ξερό ψωμί λοιπόν.
♦ Σε κάνουν να φοβάσαι – Κάντους να χεστούν – Ψήφισε όχι (σύνθημα με κόκκινο σπρέι, στη λαμαρίνα της εργοταξιακής περίφραξης στην πρώην «Βίλα Αμαλία»)
Το σύνθημα έχει μείνει από τον περασμένο Ιούνη-Ιούλη, για να μας υπενθυμίζει τι σημαίνει πολιτική απατεωνιά, τι σημαίνει πολιτική αφέλεια και πώς ο συνδυασμός αυτών των δύο μπορεί να αποβεί κοινωνικά και πολιτικά καταστροφικός. Πλέον γνωρίζουμε πως πολλοί -πάρα πολλοί- ψήφισαν Οχι, όμως οι της άλλης πλευράς κάθε άλλο παρά χέστηκαν. Ακόμα οφείλουν κάποιες εξηγήσεις εκείνοι που τα έδωσαν όλα υπέρ του Οχι. Δεν αισθάνονται ότι εξαπάτησαν -έστω παρά τη θέλησή τους- τον ελληνικό λαό; Το βασικότερο, όμως, είναι να μας πουν ποια είναι η άποψή τους για το σπάσιμο του φόβου των ανθρώπων του λαού και την ενστάλαξη φόβου στις συνειδήσεις των ανθρώπων της πλουτοκρατίας. Μπορεί μια εκλογική διαδικασία να αποτελέσει το όχημα γι' αυτή τη διπλή διεργασία; Μπορεί ένα εκλογικό αποτέλεσμα να κάνει τους κυρίαρχους να τρέμουν; Δεν είναι, άραγε, μια εκλογική διαδικασία εξ ορισμού ανεπαρκής για να συμβολίσει την έναρξη μιας απελευθερωτικής πορείας, ιδιαίτερα όταν ελέγχεται πολιτικά από σοσιαλδημοκράτες πολιτικούς απατεώνες όπως οι Τσιπρολαφαζαναίοι; Για μας, τα ερωτήματα έχουν ρητορική σημασία. Τις απαντήσεις τις έχουμε δώσει όταν έπρεπε, έγκαιρα και όχι κατόπιν εορτής. Ομως τα σκληρά πολιτικά μαθήματα πρέπει να αξιοποιούνται, για να αναπτύσσονται αντισώματα που θα προστατεύσουν από την επανάληψη των ίδιων λαθών. Ο κοινοβουλευτικός κρετινισμός, που κάποιες φορές -όπως στο δημοψήφισμα- του περασμένου καλοκαιριού μεταμφιέζεται σε… επαναστατική πράξη, πρέπει να πεταχτεί εκεί που ανήκει: στο σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1169/content_afissa_odyseas.jpg)
♦ Είναι από τις περιπτώσεις που δεν χρειάζονται επεξηγήσεις. Ενας εργαζόμενος τραυματίστηκε, επειδή δεν υπήρχαν διαδικασίες και μέσα προστασίας στο χώρο εργασίας. Και οι αρμόδιοι του χώρου εργασίας του, με βαρύγδουπους πανεπιστημιακούς τίτλους φορτωμένοι, τον απέλυσαν για να τον εκδικηθούν επειδή κατέθεσε αγωγή διεκδικώντας τα δικαιώματά του.