► «Η μεταρρύθμιση στο Ασφαλιστικό Σύστημα ήταν μονόδρομος είτε είχαμε είτε δεν είχαμε Συμφωνία». Το είπε ο Τσίπρας, προσχωρώντας στη λογική όλων των προκατόχων του, που έλεγαν πως το Μνημόνιο είναι απαραίτητο. Ετσι, ο Τσίπρας επιβεβαίωσε αυτό που εμείς φωνάζουμε από τον περασμένο Ιούνη. Οτι το τρίτο Μνημόνιο και ειδικότερα η αντιασφαλιστική πτυχή του, δεν ήταν κάτι που επιβλήθηκε εκβιαστικά στους Τσιπροκαμμένους, αλλά ήταν και δική τους επιλογή, ως υπηρετών της ελληνικής κεφαλαιοκρατίας.
► «Βλέπω, ήδη, από μακριά να έρχονται τα ελικόπτερα αλλά δεν ξέρω πόσοι και ποιοι από τους μνημονιακούς πολιτικούς αρχιεγκληματίες θα προλάβουν να μπουν», δήλωσε ο Λαφαζάνης. Βολική μπουρδολογία από κάποιον που έστρωσε το δρόμο σ' αυτούς που κυβερνούν σήμερα και την κρίσιμη ώρα την έκανε νομίζοντας πως θα σωθεί και θα γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1151/content_mpakogianni_mitsotakis.jpg)
► «Από τα Χανιά με αγάπη…» έγραψε η καραντάπια ποστάροντας τη σχετική φωτογραφία. Καταλάβατε τώρα γιατί ο Κούλης έμεινε Αθήνα. Αλλο να φωτογραφίζεσαι στη μητρόπολη ανάμεσα στην Κουντουρά και τον Τραγάκη κι άλλο στα Χανιά οικογενειακώς. Είναι… αντιεμπορικό ή μάλλον αντιψηφοθηρικό. Φαντάζεστε να μας έστελνε και ο Κούλης την αγάπη του μ' αυτόν τον τρόπο;
ΥΓ. Κανένας ρατσισμός προς την τρίτη ηλικία. Για τον Μητσοτάκη πρόκειται…
► «Κύριε Τσακαλώτο, εμείς δεν σας εγκαλούμε -και το λέω γενικά για την Κυβέρνηση- από την ίδια αφετηρία που σας εγκαλούν τα άλλα κόμματα σε αυτήν τη Βουλή. Δεν σας λέμε ότι ως άνθρωποι, ως βουλευτές, ως υπουργοί είσαστε ψεύτες και απατεώνες. Ψέματα, όμως, και εξαπάτηση κάνετε αναπόφευκτα με την πολιτική που έχετε (…) Αραγε, το κυρίως ψέμα ήταν ότι υποσχεθήκατε δέκατη τρίτη σύνταξη, ότι υποσχεθήκατε κατώτατο 751 ευρώ; Μπορεί να ήταν και συνειδητό ψέμα. Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό. Μπορεί να ήταν αυταπάτη, να βλέπατε το ανάστημά σας ίδιο με τον ίσκιο σας. Μπορείτε να μου πείτε ότι, ναι, πιστεύαμε ότι μπορούμε να το δώσουμε αυτό. Δεν έχω αποδείξεις να πω ότι ήταν συνειδητό ψέμα». Αλλη μια μεγαλοφυής… μαρξιστική ανάλυση της Αλέκας Παπαρήγα. Δεν είναι κατ' επάγγελμα ψεύτες οι συριζαίοι, καλά παιδιά είναι κατά βάθος, αλλά αναγκάστηκαν να πούνε ψέματα!