♦ Κάτοικοι του χωριού Αθυρά στην Πέλλα πήραν τα τρακτέρ τους και όργωσαν μια έκταση στην οποία προοριζόταν να κατασκευαστεί καταυλισμός προσφύγων. Δεν ξέρουμε πόσοι ήταν, όμως έκταση 100 στρεμμάτων δεν την σκάβεις, έστω και πρόχειρα, με ένα-δυο τρακτέρ. Το πρόσωπο του φασισμού είναι και κοινωνικό.
♦ «Και εγώ προσωπικά κομμουνιστής είμαι. Θα ήθελα ένα άλλο σύστημα». Ετσι εξηγείται ο πολιτικός περίπατος του Κατρούγκαλου από την ΚΝΕ στο ΠΑΣΟΚ και από το ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ.
♦ Οποιος προλαβαίνει κάνει φτηνή (σε κόστος και όχι μόνο) επίδειξη ευαισθησίας προς τους πρόσφυγες, οπότε είναι απόλυτα κατανοητή η φιέστα που οργάνωσε ο Ιερώνυμος στον Πειραιά, φροντίζοντας φυσικά να έχουν κληθεί κάμερες και φωτορεπόρτερ. Μόνο που όταν οργανώνεις τέτοιες φιέστες, πρέπει να φροντίζεις να μην προσβάλλεις τους ανθρώπους. Και ο βοηθός του Ιερώνυμου προσβάλλει βαθύτατα τη μουσουλμάνα που έχει πιάσει αγκαλιά, όπως φαίνεται και από την αντίδρασή της. Η δική της θρησκεία το απαγορεύει αυτό, αλλά ποιος δίνει σημασία σε τέτοια πράγματα, όταν οι κάμερες είναι στημένες απέναντι. Στο κάτω-κάτω, για τις θρησκευτικές προκαταλήψεις των μουσουλμάνων πρόκειται, όχι γι' αυτές των ορθόδοξων.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1081/content_v_k_z_g_a_v_d_h_z_g_a_v_g.jpg)
♦ Η είδηση διοχετεύτηκε από το Μαξίμου: γίνεται σύσκεψη στην οποία εξετάζεται η προσφυγή στο Συμβούλιο Ασφαλείας του ΟΗΕ για το προσφυγικό. Οταν κατάλαβαν ότι πρόκειται για βλακεία ολκής, έβαλαν τη Γεροβασίλη να δηλώσει ότι αυτές ήταν «σκέψεις ξένων διπλωματών»!
♦ «Μέχρι σήμερα, παρά την πράξη αργίας, ο κ. Μπέος βρίσκεται καθημερινά στο γραφείο του Δημάρχου, οδηγεί το δημαρχιακό αυτοκίνητο, παρευρίσκεται σε όλες τις εκδηλώσεις που καλείται ο Δήμαρχος Βόλου, αποστέλλει ο ίδιος προσκλήσεις και υπογράφει ως Δήμαρχος Βόλου, κάνει συναντήσεις στο δημαρχιακό κατάστημα, καλεί υπαλλήλους του Δήμου και τους δίνει εντολές, ζητεί και λαμβάνει εισηγήσεις υπηρεσιακών στελεχών, παρευρίσκεται στα δημοτικά συμβούλια και λαμβάνει το λόγο για τα θέματα της ημερήσιας διάταξης, σε όλες τις συνεντεύξεις του παρουσιάζεται ως ο ασκών τα πραγματικά καθήκοντα του Δημάρχου, οι αντιδήμαρχοι λαμβάνουν εντολές και δίνουν αναφορές στον ίδιο και γενικά ασκεί όλες εκείνες τις πράξεις που ανάγονται στην άσκηση καθηκόντων ενός δημάρχου. Η τακτική δε αυτή είναι πασιφανής, δηλωμένη από τους ίδιους τους πρωταγωνιστές και εκφράζεται με κάθε ευκαιρία σε κάθε δημόσια δήλωσή τους». Απόσπασμα από μήνυση δημοτικού συμβούλου της αντιπολίτευσης στο δήμο Βόλου! Ο Μπέος δημαρχεύει κανονικά. Απλά δεν υπογράφει τα έγγραφα!