♦ «Η φετινή χρονιά θα είναι η χρονιά της ρήξης με το παλιό. Το έτος μηδέν για την ανασυγκρότηση της πατρίδας μας. Για την έξοδο από την κρίση, την ανάκτηση της κυριαρχίας μας και την αρχή του τέλους της πολυετούς επιτροπείας για τον τόπο». Το είπε ο Τσίπρας στη φιέστα του Ταε Κβον Ντο. Το αξιοσημείωτο δεν είναι ότι ο Τσίπρας τόλμησε να πει (και) αυτό, αλλά ότι οι συριζαίοι ξέσπασαν σε θυελλώδη χειροκροτήματα όταν τον άκουσαν να το λέει. Σε άλλες συνθήκες θα μιλούσαμε για ένα τεράστιο «γκρουπ θέραπι». Εδώ μιλάμε για τη χειμερινή σύναξη των επιβητόρων της εξουσίας.
♦ Ενταλμα σύλληψης για «κατάχρηση εξουσίας» εκδόθηκε σε βάρος του έλληνα μειονοτικού πρώην υπουργού της κυβέρνησης Μπερίσα, Σπύρου Ξέρα, ο οποίος ήδη συνελήφθη από την αλβανική αστυνομία. Εμπλέκεται σε χοντρή λαμογιά με πρόγραμμα που αφορούσε «ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες», όπως άτομα με αναπηρία, Ρομά κ.ά. Σιγά μη στάξει η ουρά του γαϊδάρου, θα μας πείτε. Σωστά. Το σημειώνουμε απλώς, επειδή ο εν λόγω κύριος, πριν μεταπηδήσει στο κόμμα του Μπερίσα (ο οποίος τον έκανε υπουργό Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων), ανήκε στην Ενωση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και ετύγχανε ιδιαίτερης προβολής από τα ελληνικά ΜΜΕ, ως υπερασπιστής των δικαιωμάτων της ελληνικής μειονότητας στην Αλβανία.
♦ Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ, η επίθεση με μολότοφ στο σπίτι του υπουργού Φλαμπουράρη στα Εξάρχεια σχετίζεται με τον αγώνα που δίνει η κυβέρνηση «απέναντι στη διαπλοκή, τα συμφέροντα και τον υπόκοσμο»! Γελάνε και τα καπνισμένα ντουβάρια μ' αυτή τη δήλωση. Γιατί οι πάντες ξέρουν πως ο κάτοικος Εξαρχείων Φλαμπουράρης γίνεται δέκτης τέτοιων επιθέσεων όχι γιατί τα βάζει με τη διαπλοκή, τα συμφέροντα και τον υπόκοσμο, αλλά για τους ακριβώς αντίθετους λόγους.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1029/content_spiti_flaburari_30_1_2.jpg)
♦ «Εφόσον καταστεί αναγκαίο, οι δυνάμεις της αστυνομίας στα σύνορα θα πρέπει να μπορούν να κάνουν χρήση των όπλων τους, αυτό προβλέπεται από το νόμο. Κανένας αστυνομικός δεν θέλει να πυροβολεί εναντίον ενός πρόσφυγα, ούτε εγώ το θέλω. Ωστόσο ως τελευταία επιλογή πρέπει να μπορούμε να προσφύγουμε στα όπλα». Η πρόεδρος της ακροδεξιάς «Εναλλακτική για τη Γερμανία», Φράουκε Πέτρι, βγαίνει μπροστά για να τραβήξει το σύνολο της γερμανικής πολιτικής σε πιο ακραίες ρατσιστικές-αντιμεταναστευτικές θέσεις.
♦ Στα μουλωχτά ο Ευκλειδάκος μίλησε για κλείσιμο της αξιολόγησης στα τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη. Ο,τι δηλαδή είχε ήδη αποκαλύψει ο Κλάους Ρέγκλινγκ του ESM. Προφανώς το θέμα είχε ήδη συζητηθεί με τους δανειστές και προφανέστατα είναι η συγκυβέρνηση που ζήτησε χρόνο, μπας και καταφέρει να απαλλαγεί από τις κινητοποιήσεις. Η «διόρθωση» που έκανε εκ των υστέρων ο Τσακαλώτος δεν μετράει, όπως αντιλαμβάνεστε.