Ακόμα μία αθωωτική απόφαση, την έκτη συνεχή, εξέδωσαν τα δικαστήρια των Χανίων για τους κατοίκους του Αποπηγαδίου, οι οποίοι τον Απρίλη του 2010 είχαν σταματήσει τα μηχανήματα των εταιριών εγκατάστασης ανεμογεννητριών στα βουνά τους. Στη συγκεκριμένη δίκη κάθησαν στο εδώλιο τέσσερα άτομα, κάτοικοι των ορεινών χωριών των Χανίων, με την κατηγορία της «παράνομης βίας», μετά από μήνυση που κατέθεσε η εταιρία «Αιολική ΑΕ».
Οι κατηγορούμενοι και οι συνήγοροί τους τόνισαν πως αντέδρασαν βάζοντας τα σώματά τους μπροστά στις μπουλντόζες υπερασπιζόμενοι το δημόσιο χώρο και την πατρογονική τους γη. Το δικαστήριο έκανε δεκτά τα επιχειρήματα των κατηγορουμένων και εξέδωσε αθωωτική απόφαση, ενώ κατά τη διάρκεια της δίκης έγινε εκτενής αναφορά στις επιπτώσεις από την ανεξέλεγκτη εγκατάσταση ανεμογεννητριών στα βουνά της Κρήτης.
Για τα γεγονότα στο Αποπηγάδι το 2010 έχουν υποβληθεί συνολικά εννέα μηνύσεις από τις εταιρίες των ανεμογεννητριών σε βάρος κατοίκων της περιοχής. Η συγκεκριμένη ήταν η έκτη αθωωτική απόφαση, ενώ η επόμενη δίκη έχει προσδιοριστεί γα τον προσεχή Μάρτη.
Αν μετρήσει κανείς τους αγώνες που έχουν δοθεί και δίνονται για την προστασία του περιβαλλοντικού πλούτου της χώρας, είτε απασχόλησαν την κεντρική πολιτική επικαιρότητα (όπως ο αγώνας στη Χαλκιδική ενάντια στους χρυσοθήρες), είτε περιορίστηκαν σε επικοινωνιακά «χαμηλά», θα διαπιστώσει ότι τμήματα των τοπικών κοινωνιών προσπαθούν να υπερασπιστούν ό,τι έχει απομείνει από την καταστροφική μανία κάθε είδους καπιταλιστών, οι οποίοι έχουν με το μέρος τους το αστικό κράτος, που δε διστάζει να κουρελιάσει ακόμα και την τυπική νομιμότητα για να στηρίξει τα σχέδια των καπιταλιστών.