«Γαβριήλ, καταψήφισε, μην παραιτηθείς» προέτρεψε η Ζωίτσα από το twitter. Αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται μονίμως στην καρακοσμάρα της. Γιατί ο Γαβρίλος δεν εκλέχτηκε με ένα κόμμα αντιμνημονιακής ρητορείας, ώστε να έχει επιχείρημα για να καταψηφίσει. Εκλέχτηκε με ένα κόμμα που είχε ήδη υπογράψει το Μνημόνιο. Και δεσμεύτηκε, όπως όλοι οι υποψήφιοι βουλευτές, ότι θα ψηφίσει ό,τι προβλέπει το Μνημόνιο. Αν έκανε αυτό που τον προέτρεψε η Ζωίτσα, οι Τσιπραίοι θα τον ξεφτίλιζαν πολιτικά. Μπορεί η Κωνσταντοπούλου να σκέφτεται ότι κάποια στιγμή μπορεί να αποκτήσουν και εκπρόσωπο στη Βουλή (όπως απέκτησαν στην Ευρωβουλή με τον Χουντή), όμως ο Γαβρίλος ήταν ο πλέον ακατάλληλος. Εχει άλλες φιλοδοξίες από το να γίνει βουλευτής της ΛΑΕ αλλά εκλεγείς με τον ΣΥΡΙΖΑ. Πού να τα καταλάβει, όμως, αυτά η Ζωή;
![](/wp-content/uploads/2020/08/938/content_k.png)
Αν το καλοσκεφτούμε λίγο, με τις επισκέψεις τους στο Χίλτον όπου συναντιούνται με την τρόικα, οι υπουργοί του Τσίπρα ξεφτιλίζονται και από άποψη πρωτοκόλλου. Διότι οι τροϊκανοί είναι απλώς υπηρεσιακοί παράγοντες και το πρωτόκολλο προβλέπει να επισκέπτονται αυτοί τα γραφεία των υπουργών. Οταν π.χ. έρχεται ένας ξένος ηγέτης, επισκέπτεται τον ομόλογό του (πρόεδρο της Δημοκρατίας ή πρωθυπουργό, άντε και τη Βουλή). Αν είναι να συναντηθεί με άλλους (π.χ. με αρχηγούς κομμάτων της αντιπολίτευσης), τον επισκέπτονται αυτοί, είτε στη σουΐτα ξενοδοχείου που διαμένει είτε στην πρεσβεία της χώρας του. Δεν πηγαίνει αυτός στα γραφεία τους. Λεπτομέρειες θα πείτε, αλλά όχι χωρίς σημασία.
![](/wp-content/uploads/2020/08/938/content_k.png)
«Δεν μπορούμε να κλείνουμε τα μάτια μας σε ό,τι λάθος γίνεται στο δυτικό κόσμο και τροφοδοτεί το μίσος και το φανατισμό των εξτρεμιστών. Φυσικά αυτό δεν τους αθωώνει, ούτε απαλύνει το θάνατο που σκόρπισαν. Αλλά ποιος δε γνωρίζει ότι αυτές οι αιμοδιψείς οργανώσεις χρηματοδοτούνται από τη Δύση;». Ο Φοίβος Δεληβοριάς είναι σίγουρα ένας προοδευτικός άνθρωπος. Δείτε, όμως, πόσο εύκολα ένας προοδευτικός άνθρωπος βυθίζεται στο φαρισαϊσμό, την υποκρισία και το ψέμα, όταν δεν έχει το θάρρος (ή συνειδητά δε θέλει) να πάει κόντρα στην κυρίαρχη γραμμή. Κατηγορεί τη Δύση μόνο για λάθη. Κι ενώ επιλέγει έναν ηθικολογικό χαρακτηρισμό για τους τζιχαντιστές, δεν τον επεκτείνει καν στα δυτικά κράτη, που είναι απείρως πιο «αιμοδιψή» από τους τζιχαντιστές, αν κρίνουμε με βάση τον απολογισμό του αίματος που η κάθε πλευρά έχει χύσει.
![](/wp-content/uploads/2020/08/938/content_k.png)
Μια βομβιστική επίθεση στο άντρο του ΣΕΒ, με διπλή προειδοποίηση για να μην τραυματιστεί κάποιος περαστικός (ή και φρουρός), ξεσήκωσε και πάλι τη… συλλογική καταγγελία από όλο ανεξαιρέτως το κοινοβουλευτικό φάσμα και τα αστικά ΜΜΕ. Ουδεμία έκπληξη…