♦ Μια θαλαμηγός, τουλάχιστον εικοσάμετρη, προσάραξε στα βόρεια της Λέσβου, μεταφέροντας 345 πρόσφυγες. Οπως δήλωσαν, πλήρωσαν από 3.000 ευρώ ο καθένας για να μεταφερθούν με ένα ασφαλές μέσο. Η θαλαμηγός, φυσικά, θα κατασχεθεί. Δεν πρόκειται να αποδοθεί στους ιδιοκτήτες της. Αν κάνουμε, όμως, ένα λογαριασμό, θα βρούμε ότι το συγκεκριμένο μπάρκο άφησε στους ιδιοκτήτες πάνω από 1 εκατ. ευρώ. Η συγκεκριμένη θαλαμηγός δεν πουλιέται σήμερα πάνω από διακόσια-τριακόσια χιλιάρικα. Μπορεί, λοιπόν, κανείς να καταλάβει για τι κέρδη μιλάμε. Και βέβαια, το στοίβαγμα τόσων εκατοντάδων ατόμων σ' αυτό το σκάφος δεν είναι λιγότερο επικίνδυνο από το στοίβαγμα 40 σ' ένα οχτάμετρο φουσκωτό. Ο κίνδυνος εξαρτάται καθαρά από τον καιρό. Ομως, οι δουλέμποροι ξέρουν να πουλάνε τα πάντα. Ετσι, πουλάνε και «ασφάλεια» στους πρόσφυγες που μπορούν να την αγοράσουν και που έχουν τρομάξει από τα συνεχή ναυάγια. Η πολιτική της ΕΕ και της συγκυβέρνησης Τσίπρα-Καμμένου κάνει τους δουλέμπορους πιο πλούσιους.
♦ «Γέμισε το Αιγαίο κορμιά μεταναστών, είναι και οι Ευρωπαίοι φονιάδες των λαών». Αυτό το πανό κρέμασαν αντιρατσιστές, αλληλέγγυοι στους πρόσφυγες, στην πρόσοψη του παλιού δημαρχείου της Μυτιλήνης, το οποίο κατάφεραν να καταλάβουν, αιφνιδιάζοντας τους μπάτσους. Το γεγονός δεν άρεσε καθόλου στον Τσίπρα, που είχε οργανώσει μια ακόμα φιέστα, επισκεπτόμενος το νησί αυτή τη φορά με τον Σουλτς. Οπως δεν του άρεσαν και τα τρικάκια με το σύνθημα «Go Home κύριε Τσίπρα», ευθεία αναφορά στο «Go Home κυρία Μέρκελ», που εκφώνησε παλαιότερα ο ίδιος, δημαγωγώντας αισχρά καταπώς το συνηθίζει. Κατάλαβε πως στα διεθνή ΜΜΕ δε θα πήγαιναν μόνο οι φωτογραφίες της αφεντιάς του με τον Σουλτς (μέχρι και φωτογραφίες τους μέσα στο πρωθυπουργικό αεροπλάνο διένειμε το ΑΠΕ/ΜΠΕ), αλλά και οι φωτογραφίες από τις κινητοποιήσεις. Γι' αυτό και δεν κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος την ψυχραιμία του και είπε εκείνο το «δεν έχουν ιδέα» όσοι ζητούν το γκρέμισμα του φράχτη στον Εβρο.
♦ Δεν ξέρουμε τι ήταν αυτοί που «κοπάνησαν» τους χρυσαυγίτες στη συγκέντρωση των Ποντίων στη Θεσσαλονίκη, όμως εμάς δεν μας έπεισαν καθόλου για την αγνότητα των προθέσεών τους. Οταν διαπίστωσαν ότι οι χρυσαυγίτες τους κάνουν ζημιά, μετά τον ξυλοδαρμό Κουμουτσάκου στην Αθήνα, έσπευσαν να τους κηρύξουν ανεπιθύμητους. Στο γαμπρό του φίρερ Ματθαιόπουλο έλαχε ο κλήρος να φάει τις… ποντιακές μπούφλες. Ολόκληρη η κινητοποίηση των Ποντίων, όμως, έχει καθαρά εθνικοφασιστικό χαρακτήρα.ε