«Από Νοέμβριο 2014 ο φάκελός μας ήταν έτοιμος και έμενε μόνο η περιβαντολλογική μελέτη. Με τις Εκλογές πάγωσε η διαδικασία και είπαμε στον τότε προϊστάμενο κ. Τολέρη ότι καταλαβαίνουμε ότι περιμένεις τον επόμενο Υπουργό. Ο κ. Λαφαζάνης πήρε την αρμοδιότητα να υπογράφει εκείνος, ενώ μέχρι τότε το έκανε ο Γ.Γ του Υπουργείου. Δεν υπήρχε κανένας λόγος να μην αναρτηθεί η μελέτη από τον Ιανουάριο. Μέχρι τον Ιούλιο και την παραίτηση Λαφαζάνη δεν έβγαινε. Οταν παραιτήθηκε αναρτήθηκε η μελέτη στις 22 Ιουλίου».
Αυτά είπε, μεταξύ άλλων, ο Δ. Ανδριόπουλος, αφεντικό της εταιρίας Dimand ΑΕ, που φιλοδοξεί να κατασκευάσει το γήπεδο Μελισσανίδη, στη συνάντηση-μνημόσυνο που οργάνωσε με μερικούς «δικούς του» το περασμένο Σάββατο σε καφέ της Φιλαδέλφειας ο Ν. Στράτος της «Δικέφαλος 1924» ΑΕ (το ρεπορτάζ μεταδόθηκε από τα «υπαλληλικά» Μέσα).
Μια ματιά στα επίσημα έγγραφα διαψεύδει τον Ανδριόπουλο. Η ΜΠΕ υποβλήθηκε στα τέλη Μάρτη του 2015 και όχι το Νοέμβρη του 2014. Δεν την καθυστέρησαν οι εκλογές, ούτε το γεγονός ότι ο τέως προϊστάμενος της Διεύθυνσης Περιβαλλοντικών Ορων του ΥΠΑΠΕΝ Επ. Τολέρης «περίμενε τον επόμενο υπουργό». Συγκεκριμένα, η ΜΠΕ υποβλήθηκε με το υπ’ αριθμ. 133/30.3.2015 έγγραφο της «Δικέφαλος 1924» ΑΕ και παραλήφθηκε με αριθμό πρωτοκόλλου 147738/01.04.2015 από τη Διεύθυνση Περιβαλλοντικής Αδειοδότησης του ΥΠΑΠΕΝ.
Γιατί λέει αυτό το χοντρό ψέμα ο Ανδριόπουλος; Γιατί εκείνη την περίοδο παραμύθιαζαν τους οπαδούς της ΑΕΚ ότι κατέθεσαν έναν υπερπλήρη φάκελο, που είχε μέσα «τα πάντα όλα», αλλά τους καθυστερούσαν οι υπηρεσίες, που περίμεναν το νέο υπουργό. Η αλήθεια είναι ότι η εταιρία του Μελισσανίδη κατέθεσε άρον-άρον έναν άδειο φάκελο στη ΔΟΚΚ, στις 13 Αυγούστου του 2014, ίσα-ίσα για να πάρει έναν αριθμό πρωτοκόλλου για τη δημιουργία εντυπώσεων (είχαν προηγηθεί δικά μας δημοσιεύματα που έλεγαν ότι δεν μπορεί να πάρει άδεια για να χτίσει γήπεδο). Εκτοτε και μέχρι σήμερα, ουδέποτε αναγνωρίστηκε από τις αρμόδιες υπηρεσίες (ΔΟΚΚ και στη συνέχεια ΔΑΟΚΑ) ως έχουσα το δικαίωμα να υποβάλει αίτηση για Εγκριση και Αδεια Δόμησης του γηπέδου. Ολα αυτά τα έχουμε γράψει αναλυτικά και δεν χρειάζεται να τα επαναλάβουμε.
Σ’ αυτόν τον άδειο φάκελο η «Δικέφαλος 1924» ΑΕ έβαζε στη συνέχεια διάφορα χαρτιά, όμως η υπηρεσία δεν προχωρούσε σε κανένα έλεγχο, γιατί δεν είχε λυθεί το ιδιοκτησιακό. Το ιδιοκτησιακό δε λύθηκε ούτε μετά τη γενική συνέλευση-παρωδία της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ, που «ψήφισε» τη γνωστή σύμβαση παραχώρησης του οικοπέδου για 49 χρόνια στην εταιρία του Μελισσανίδη.
Ετσι, ακολουθήθηκε ο πλάγιος δρόμος αναγνώρισης και στις 30 Μάρτη (δηλαδή περίπου πέντε μήνες μετά από τότε που λέει ο Ανδριόπουλος) κατατέθηκε η ΜΠΕ στη Διεύθυνση της οποίας προΐστατο ο «πρόθυμος» Επ. Τολέρης. Εκ των υστέρων βρέθηκε και ο «ένοχος» της νέας καθυστέρησης: ο Λαφαζάνης, που είχε την αρμοδιότητα υπογραφής. Τι υπογραφής, όμως; Να εκδώσει ΑΕΠΟ (Απόφαση Εγκρισης Περιβαλλοντικών Ορων) και όχι να δώσει τη ΜΠΕ σε δημόσια διαβούλευση, που είναι ένα προγενέστερο στάδιο. Κι εμείς δεν είμαστε καθόλου σίγουροι αν ήταν ο Λαφαζάνης που καθυστερούσε την έναρξη της δημόσιας διαβούλευσης. Αντίθετα, υποψιαζόμαστε ότι ήταν αυτός που άναψε το πράσινο φως στον Τολέρη να στείλει τη ΜΠΕ για δημόσια διαβούλευση, την επομένη της αποχώρησής του από το υπουργείο. Το λέμε αυτό γιατί απέφευγε να επικοινωνήσει μαζί μας για το συγκεκριμένο ζήτημα κι όταν τον συναντήσαμε τυχαία προφασίστηκε άγνοια, ενώ οι συνεργάτες του ήταν πλήρως ενήμεροι. Γεγονός είναι, επίσης, ότι ο Τολέρης «καρατομήθηκε» από τον Σκουρλέτη (στο πλαίσιο γενικότερων αλλαγών στη διοικητική ιεραρχία του υπουργείου) και στάλθηκε σε διεύθυνση-ψυγείο. Δεν ξέρουμε πόσο βάρυνε η συγκεκριμένη ενέργειά του (να στείλει για δημόσια διαβούλευση τη ΜΠΕ, ενώ είναι γνωστό πως υπάρχει πρόβλημα με το ιδιοκτησιακό και τη «Δικέφαλος 1924» ΑΕ, με το οποίο ασχολείται το Αυτοτελές Τμήμα Νομοθετικής Πρωτοβουλίας και Εργου του υπουργείου).
Κατά τα άλλα, αντιλαμβανόμαστε τον πανικό των ανθρώπων του Μελισσανίδη, μετά τη δημοσιοποίηση της Κριτικής του Επιμελητήριου Περιβάλλοντος και Βιωσιμότητας, που έκανε φύλλο και φτερό τη ΜΠΕ, ενώ παράλληλα αποκάλυψε ότι η διαδικασία προώθησής της σε δημόσια διαβούλευση είναι παράνομη και κακώς γίνεται. Οπως γράψαμε στο προηγούμενο φύλλο, το Επιμελητήριο επικαλείται πρόσφατη απόφαση του ΔΕΕ (Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ενωσης), που δεν επιδέχεται δεύτερη ερμηνεία.
Επρεπε να αντιδράσουν και αντέδρασαν με το μοναδικό τρόπο που γνωρίζουν. Τα «υπαλληλικά» Μέσα άρχισαν ένα υβρεολόγιο κατά του Επιμελητήριου και κατά του δημάρχου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας Α. Βασιλόπουλου που απευθύνθηκε στο Επιμελητήριο και ζήτησε τη συνδρομή του. Ηταν πραγματικά τραγική η προσπάθεια ανθρώπων που μετά βίας καταφέρνουν να γράψουν τ’ όνομά τους και το μόνο που ξέρουν είναι να εξάπτουν το «πνεύμα της εξέδρας», να απαξιώσουν έναν αστικό θεσμό, τον οποίο πλαισιώνουν συνταξιούχοι και εν ενεργεία δικαστές του ΣτΕ, συνταξιούχοι και εν ενεργεία πανεπιστημιακοί, μηχανικοί, νομικοί, περιβαλλοντολόγοι. Επί της ουσίας, βέβαια, δεν είπαν τίποτα (τι να πουν;). Ανακοίνωσαν ότι… περνούν στην αντεπίθεση και ο Στράτος ανέλαβε να κάνει το «μνημόσυνο» με καφέ και κουλουράκια της παρηγοριάς.
Το θέμα είναι πως πλέον αμφιβάλλουν ακόμα και οι εύπιστοι οπαδοί, γι’ αυτό ο Ανδριόπουλος κατέφυγε στο ψέμα. Τώρα, η… άδεια μεταφέρθηκε για την επόμενη άνοιξη, με την προσδοκία ότι μέχρι τότε οι οπαδοί δε θα έχουν απαιτήσεις. Μετά, κάτι άλλο θα σκεφτούν για να τους παραμυθιάσουν. Θα κλείσουμε με ένα ερώτημα προς τους οπαδούς: γιατί δεν τους ρωτάτε πώς θα χτίσουν ένα γήπεδο προϋπολογισμού 80 εκατ. με μετοχικό κεφάλαιο της εταιρίας Μελισσανίδη μόλις 2,8 εκατ. ευρώ (ζητούσε να το πάει 30 εκατ., αλλά το κοντέρ έγραψε 2,8 εκατ. – 1 εκατ. το αρχικό κεφάλαιο και 1,8 εκατ. από την περιβόητη αύξηση μετοχικού κεφαλαίου των 29 εκατ.); Αν υποθέσουμε ότι παίρνουν άδεια (που δε θα πάρουν).