Εκεί στην «Εφημερίδα των Συντακτών θα έπρεπε να ντρέπεστε για το συντάκτη σας Νίκο Φωτόπουλο. Κόπιαρε το ρεπορτάζ της «Κόντρας» και σας το έστειλε σαν δικό του (προσέθεσε και καναδυό πινελιές, τάχαμου για ξεκάρφωμα). Το δημοσιεύσατε τη Δευτέρα 28 Σεπτέμβρη, υπό τον (ευστοχότατο πρέπει να παραδεχτούμε) τίτλο «ΣΥΠΟΘΑλπει το σκάνδαλο του “Πόρτο Καρράς’’».
Πώς κινήθηκε η Εισαγγελία Εφετών Θεσσαλονίκης, ρε Φωτόπουλε; Μύρισε τα νύχια της ή κοίταξε το φλυτζάνι και είδε ότι υπάρχει η σκανδαλώδης απόφαση του ΣΥΠΟΘΑ; Εμείς στείλαμε αναφορά, την ενημερώσαμε και ζητήσαμε την παρέμβασή της. Τα είχαμε γράψει όλ’ αυτά, τα ήξερες, αλλά τα «έπνιξες» για να παρουσιάσεις το κλεμμένο ρεπορτάζ σα δικό σου.
Μάλλον είναι χαμένος κόπος να ζητήσουμε ντροπή από δημοσιογράφο που κλέβει τη δουλειά συναδέλφων του, χωρίς ν’ αναφέρει την πηγή. Επειδή, όμως, στην ΕφΣυν υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι με φιλότιμο, περιμένουμε επανόρθωση από την εφημερίδα. Αλλιώς θα περάσει στην ίδια συνομοταξία με τον εν Θεσσαλονίκη ανταποκριτή της.