♦ «Αφού, κύριε πρόεδρε, κύριε Μεϊμαράκη, όπως λέτε, έχουμε χρεώσει τόσο πολύ τον ελληνικό λαό, τον έχουμε σχεδόν καταστρέψει, δεν πήραμε τη μεγάλη ευκαιρία που εσείς είχατε με 2 δισεκατομμύρια να ξεμπερδέψουμε, κάναμε τόσο μεγάλα δεινά, μπορείτε να μου εξηγήσετε ένα πράγμα; Πώς γίνεται και η μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού όχι μόνο μας στηρίζει, συνεχίζει και με το παραπάνω; Πώς γίνεται σε όλες τις δημοσκοπήσεις να έχουμε διπλό σκορ; Πείτε μου εσείς! Μάλλον κάτι καταλαβαίνει καλύτερα αυτός ο σοφός λαός». Ηταν η τελευταία ατάκα του Τσίπρα στη συζήτηση που έγινε στη Βουλή στις 22 Ιούλη για τον δεύτερο προκαταρκτικό νόμο του νέου Μνημόνιου. Τότε καμάρωνε για το «διπλό σκορ» στις δημοσκοπήσεις. Τώρα;
♦ Πόσο μακρινές μοιάζουν οι εποχές που της έστρωνε κόκκινο χαλί και επιθεωρούσαν μαζί αγήματα στην αυλή του Πενταγώνου, δείχνοντας το παράστημά τους. Τώρα την κατηγορεί για λαμόγιο κι αυτή του αντιγυρίζει την κατηγορία.
![](/wp-content/uploads/2020/08/797/content_g_k.jpg)
♦ Ανταλλαγή υψηλού πολιτικού επιπέδου προεκλογικών μηνυμάτων ανάμεσα στα συνεταιράκια της απελθούσας συγκυβέρνησης. Ο Καμμένος φτιάχνει σποτ στα οποία ο πιτσιρικάς Αλέξης έχει γυψαρισμένο το αριστερό χέρι κι αυτός, ο Καμμένος, του λέει ότι είναι καιρός να μάθει να γράφει και με το δεξί! Κι ο κυρ-Αλέκος ο Φλαμπουράρης απαντά από το στούντιο του Μega ότι τόσο καιρό ο ΣΥΡΙΖΑ κατάφερε τον Καμμένο να γράφει… τυφλό σύστημα με το αριστερό! Εμείς να θυμίσουμε ότι πριν τις εκλογές του περασμένου Γενάρη ο Τσίπρας… ψιλοαπέκλειε συνεργασία με τον Καμμένο, διότι τους χωρίζει άβυσσος, κυρίως πολιτιστική. Η εφτάμηνη συγκυβέρνηση γεφύρωσε την άβυσσο και πλέον ταιριάζουν και πολιτιστικά…
♦ Τσουπ! ο Μπόλαρης υποψήφιος στην Α’ Θεσσαλονίκης με τον ΣΥΡΙΖΑ και σε εκλόγιμη θέση μάλιστα. Οι μεγάλες πολιτικές προσωπικότητες δε χάνονται κι ο Μάρκος είναι τέτοια περίπτωση. Μπορεί, βέβαια, να μην τα βρήκαν για να τον στηρίξει ο ΣΥΡΙΖΑ ως περιφερειάρχη, ήρθε όμως η ώρα να πουν «νερό κι αλάτι» για τα «γαλλικά» που αντάλλασσαν στο παρελθόν και ο τέως υπουργός του ΠΑΣΟΚ να εκλεγεί βουλευτής με τον ΣΥΡΙΖΑ και μάλιστα με λίστα, χαλαρά και άκοπα.
♦ Μπορεί ο Γλέζος να παζαρεύει με τους Λαφαζανικούς και να τους απειλεί ότι αν δεν του κάνουν τα χατίρια θα ψηφίσει Περισσό, όμως η μοναδική βουλευτίνα που είχαν οι «Ενεργοί Πολίτες» (η -λέμε τώρα- οργάνωση του Γλέζου) είναι ξανά υποψήφια με τον ΣΥΡΙΖΑ στη Β’ Πειραιά. Εξέλιξη αναμενόμενη, αφού και το Μνημόνιο ψήφισε και φανατικά το υπερασπίστηκε στα τηλεοπτικά πάνελ. Η γυναίκα σκέφτηκε απλά και λογικά: μια ολόκληρη ζωή παιδευόμουν για να κερδίσω μια θέση στη Βουλή, και τώρα που την κέρδισα θα μπω σε περιπέτειες, για να ικανοποιήσει ο Μανώλης τα καπρίτσια του;