♦ Ασε τη ζωή που κάνεις – Πάλεψε για τη ζωή που χάνεις – Να ακουστεί η φωνή μας δυνατά! – Πανελλαδικό Συλλαλητήριο 1η Νοέμβρη Σύνταγμα 12μμ – ΠΑΜΕ (αφίσα)
♦ Ψίχουλα στο στόμα – Αλυσίδες στα πόδια – ΩΣ ΕΔΩ – Δε θα αποδεχτούμε τη σύγχρονη σκλαβιά – Πανελλαδικό Συλλαλητήριο 1η Νοέμβρη Σύνταγμα 12μμ – ΠΑΜΕ (αφίσα)
Αναφερόμαστε σε δύο από ένα «μπουκέτο» αφισών που έχουν κυκλοφορήσει από τις οργανώσεις του Περισσού για το πανελλαδικό συλλαλητήριο που με την τυπική σφραγίδα του ΠΑΜΕ οργανώνεται στο Σύνταγμα σήμερα το μεσημέρι. Δεν έχει νόημα να παραθέσουμε το σύνολο των αφισών. Αλλωστε, άξιο προς σχολιασμό είναι μόνο το δεύτερο μισό τους: «Πανελλαδικό Συλλαλητήριο 1η Νοέμβρη Σύνταγμα 12μμ». Τα συνθήματα, λιγότερο ή περισσότερο πετυχημένα, είναι απλώς το περιτύλιγμα σ' αυτό που είναι το μοναδικό ζητούμενο: να κάνει ο Περισσός μια καλή επίδειξη δύναμης, ενταγμένη στην προεκλογική στρατηγική του. Γι' αυτό και η ιστοσελίδα του ΠΑΜΕ μας ενημέρωνε την Τετάρτη το πρωί: «889 αποφάσεις συμμετοχής μέχρι τώρα, εργατικών συνδικάτων και μαζικών φορέων στο Πανελλαδικό Συλλαλητήριο 1η Νοέμβρη 12 μ.μ. στο Σύνταγμα». Μέχρι σήμερα ο αριθμός ίσως να έχει ανέβει. Αυτό ήταν το μοναδικό που ενδιαφέρει τα στελέχη του Περισσού. Να πάρουν μια υπογραφή, μια έγκριση από κάποιο ΔΣ σωματείου, έστω κι αν κανένας από τους υπογράφοντες δεν πρόκειται να πάρει μέρος στο συλλαλητήριο. Γι’ αυτό και καταγγέλλουν όσους αρνήθηκαν να υπογράψουν αυτές τις αποφάσεις, με το επιχείρημα ότι πρόκειται για κομματική εκδήλωση. Γι’ αυτό και αντιδικούν δημόσια με την ΕφΣυν, η οποία χαρακτήρισε την εκδήλωση κομματική. Σκίζουν τα ρούχα τους οι του Περισσού: εδώ έχουμε υπογραφές από σωματεία και συλλόγους που δεν «συσπειρώνονται» στο ΠΑΜΕ, που δεν έχουμε εμείς την πλειοψηφία. Ντε και καλά να πείσουν ότι έσπασαν τη σεχταριστική συμπεριφορά τους και ότι πλέον έχουν τεθεί επικεφαλής ενός κινήματος που ξεπερνά τις κομματικές τους δυνάμεις και αποκτά παλλαϊκά χαρακτηριστικά. Οι πάντες, βέβαια, γνωρίζουν ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Οι κομματικές δυνάμεις κινητοποιούνται, αυτές είναι που σήμερα το μεσημέρι θα διαδηλώσουν στο Σύνταγμα, με ενισχύσεις από διάφορες πόλεις της χώρας. Κι ύστερα, αφού βαφτίσουν το συλλαλητήριο «νέο ξεκίνημα», «σταθμό στην πορεία για την ανασύνταξη του κινήματος» και άλλα τέτοια επικολυρικά, θα ρίξουν το σύνθημα: «επόμενος σταθμός η απεργία της 27ης Νοέμβρη». Αυτή, βέβαια, την έχουν κηρύξει η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ (το ΠΑΜΕ δεν ξανατολμά να κηρύξει απεργία, μετά την προ τριετίας απόπειρα που αποδείχτηκε φιάσκο). Και είναι η εθιμοτυπική 24ωρη που γίνεται κάθε χρόνο απ’ αφορμή τον κρατικό προϋπολογισμό. Και οι δυνάμεις του Περισσού θα κάνουν τη δική τους ξεχωριστή συγκέντρωση και πορεία, υπολογίζοντας μάλιστα πως το μπλοκ των ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ θα είναι τόσο χάλια που θα φανούν αυτοί πως είναι οι δυνατοί. Καμιά σχέση με την αναγκαία ταξική ανασυγκρότηση δεν έχει αυτό το πανηγύρι, το στηριγμένο σε σφραγίδες συλλόγων και σωματείων και στις κομματικές δυνάμεις του Περισσού. Ως προεκλογική συγκέντρωση μια χαρά θα είναι. Οταν όμως δε βαφτίζεται τέτοια, εκείνο που μένει είναι μια ακόμη ζημιά στο κίνημα.