♦ Φασίστα ο γιος σου θα γίνει μετανάστης (ανυπόγραφο σύνθημα με μαρκαδόρο στα Goody’s του Γαλατσίου)
Καταλαβαίνουμε την πρόθεση του συνθηματογράφου, αλλά θα τον απογοητεύσουμε: ο φασίστας δεν καταλαβαίνει από τέτοια. Οχι πως μέσω του φασισμού θα καταφέρει να αποτρέψει τη μετανάστευση του γιου του (αν είναι κάνας φτωχομπινές και όχι μπίζνεσμαν τύπου Παναγιώταρου, Παππά και σίας), αλλά είναι τέτοια η τύφλωση που δε σκέφτεται τέτοια πράγματα. Αλλωστε, έχει έτοιμη την απάντηση: εμείς είμαστε κυριλέ και νόμιμοι μετανάστες, όχι σαν τους βρομιάρηδες που έρχονται από την Ασία και την Αφρική. Πρέπει, όμως, να επισημάνουμε κάτι, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Τέτοια συνθήματα έχουν τη δική τους μαχητικότητα και δεν εντάσσονται στη λογική «ξυπνήστε τους φασίστες», που κάποια πασιφιστικά ασπόνδυλα πήγαν να περάσουν στη συναυλία μνήμης για τον δολοφονημένο Παύλο Φύσσα.
♦ Oδηγώ και σε σκέφτομαι/ με τα μάτια κλαμένα/ κι όταν βλέπω φασίστες/ δεν υπάρχουνε φρένα (σύνθημα σε τοίχο με μαύρη μπογιά, φωτογραφία αλιευμένη από το διαδίκτυο)
Τι άλλο να πούμε; Υποκλινόμαστε. Ο τεράστιος έβγαλε το νταλκά του με… αντιφασιστικό «διά ταύτα». Αν μη τι άλλο, σ' αυτόν τον τόπο ποτέ δεν έλειψε το ωραίο και ευρηματικό χιούμορ.
♦ Mοδίστρα ήταν η μάνα της Μαρίας Κάλλας/ οι καταλήψεις είναι της λευτεριάς το άλας (σύνθημα με μαρκαδόρο στο κτίριο Γκίνη του Πολυτεχνείου)
Το σύνθημα αναφέρεται, προφανώς, στο κτίριο της Πατησίων, όπου άνθισε για μερικά χρόνια η Κατάληψη Σκαραμαγκά. Η κατάληψη διαλύθηκε με τη βία και το κτίριο, ιδιοκτησίας κάποιου ασφαλιστικού ταμείου, προορίζεται για να στεγάσει κάποια «Μουσική Ακαδημία Μαρία Κάλλας», σχέδιο που προωθεί εδώ και χρόνια η λυρική τραγουδίστρια Βάσω Παπαντωνίου και ο σύζυγός της συγγραφέας Βασίλης Βασιλικός. Το συγκεκριμένο σχέδιο καρκινοβατεί, γιατί προσκρούει στο σχέδιο του Ιδρύματος Νιάρχου για τη μεταφορά της Λυρικής στο κτίριο που χτίζει στον παλιό Ιππόδρομο του Φαλήρου. Λυρική του Ιδρύματος Νιάρχου συν Μέγαρο του ΔΟΛ, ε, δε μένει και πολύς χώρος για τρίτο λυρικό θέατρο στην Αθήνα, που στο κάτω-κάτω δεν είναι Βιέννη ή Σάλτσμπουργκ. Ετσι, το κτίριο μάλλον θα ξαναγίνει ερείπιο, σε χειρότερη μορφή από εκείνη που ήταν πριν καταληφθεί και ζωντανέψει. Εκείνο που δεν καταλάβαμε από το σύνθημα είναι τι σχέση έχει το ότι η μάνα της Κάλλας ήταν μοδίστρα. Η ίδια η Μαρία Καλογεροπούλου, όταν έγινε Μαρία Κάλλας, κάθε άλλο παρά σαν κόρη μοδίστρας ζούσε και συμπεριφερόταν.
♦ 3ο Φεστιβάλ Νεολαίας ΣYΡΙΖΑ – 2-5 Οκτώβρη, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου – Στο δρόμους της ανατροπής σμιλεύουμε το μέλλον! (αφίσα)
Θα ήταν το πιο σύντομο ανέκδοτο της προηγούμενης εβδομάδας, αν δεν υπήρχαν μια ομιλία του Σαμαρά, μια συνέντευξη του Μπένι και οι δηλώσεις του Κουβέλη μετά τη… νίκη του στο συνέδριο της ΔΗΜΑΡ. Ο ΣΥΡΙΖΑ στους δρόμους της ανατροπής! Του Πρετεντέρη, προφανώς…