Το ίδιο θέατρο, με ορισμένες αλλαγές πρωταγωνιστικών ρόλων και κάποιες αλλαγές στο σενάριο, παίχτηκε την περασμένη Τρίτη και Τετάρτη στη Βουλή, κατά τη διαδικασία ψήφισης από το Β’ Θερινό Τμήμα του νομοσχεδίου με τον ψευδεπίγραφο τίτλο «Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Αθήνας-Αττικής, Νέο Ρυθμιστικό Σχέδιο Θεσσαλονίκης και άλλες διατάξεις». Ψευδεπίγραφο διότι οι αναφορές στα Ρυθμιστικά Σχέδια της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης δεν ήταν παρά η γαρνιτούρα για τις μη κατονομαζόμενες στον τίτλο «άλλες διατάξεις, δηλαδή για την ψήφιση των σκανδαλωδών διατάξεων υπέρ του μεγαλοκαπιταλιστή Δ. Μελισσανίδη και της μεγάλης μπίζνας που ονειρεύεται για το Αλσος της Νέας Φιλαδέλφειας.
Στο τέλος, επειδή αντιδρούσαν θεσσαλονικείς βουλευτές της Δεξιάς, με πρώτο τον πρώην αναπληρωτή ΥΠΕΚΑ Καλαφάτη, αφαίρεσαν ολόκληρο το Ρυθμιστικό της Θεσσαλονίκης και το νομοσχέδιο έμεινε μισό. Το δε 90% των ομιλιών των εισηγητών, των κοινοβουλευτικών εκπροσώπων και των βουλευτών ήταν αφιερωμένο στα άρθρα που αφορούν την ΑΕΚ, επιβεβαιώνοντας και μ’ αυτό πως όλο αυτό το πράγμα κατασκευάστηκε μόνο και μόνο για να προωθηθούν οι παράνομες και αντισυνταγματικές ρυθμίσεις για τη μπίζνα του Μελισσανίδη.
ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τάχθηκαν αναφανδόν υπέρ των ρυθμίσεων. Κάποιοι, όμως, ξεπέρασαν κάθε όριο δουλοφροσύνης και γλειψίματος του Μελισσανίδη. Πρώτος και καλύτερος ο τηλεπλασιές Μπουμπούκος που είχε «γραμμή» από το Μαξίμου να χτυπήσει τον ΣΥΡΙΖΑ για την κωλοτούμπα του. Μετά κάποιος πολιτικά ανεκδιήγητος Τσαβδαρίδης, ο οποίος διάβαζε μια ομιλία αντιγραμμένη από δημοσιεύματα του aek365.com, της «υπαλληλικής» ιστοσελίδας που προωθεί αυθεντικά τις απόψεις Μελισσανίδη. Οι άλλοι ήταν κάπως πιο συγκρατημένοι, χωρίς όμως να εκφράσουν την παραμικρή επιφύλαξη.
Τους δυο προαναφερθέντες δεξιούς συναγωνίστηκε, με τον δικό του μοναδικό τρόπο, ο εθνικιστής Κουΐκ, ο οποίος επεδείκνυε την μαυροκίτρινη γραβάτα που επέλεξε να φορέσει, για να δείξει –όπως έλεγε– πόσο συμφωνεί με την ανέγερση του γηπέδου της ΑΕΚ! Πέταγε συνεχώς μπηχτές για τα σχέδια του Μελισσανίδη, αλλά στο τέλος δήλωσε πως θα ψηφίσει «με μαύρη καρδιά» και το άρθρο 82 (αυτό που εκχωρεί στον Μελισσανίδη το 5% του Αλσους, πέρα από τα 6 στρέμματα που παίρνει άμεσα), όπως ακριβώς οι βουλευτές της συγκυβέρνησης δηλώνουν ότι ψηφίζουν τα μνημόνια και τους εφαρμοστικούς τους νόμους… με το πιστόλι στον κρόταφο.
Ακολούθησαν οι νεοναζί. Ο Παναγιώταρος, αφού διάβασε μια ομιλία ενάντια στο Ρυθμιστικό, που του είχαν γράψει, δήλωσε ότι θα ψηφίσει τα άρθρα για το γήπεδο του Μελισσανίδη. Αυτό δα έλειπε…
Ο Περισσός υπηρέτησε το «κόλπο» με το δικό του τρόπο, όπως έκανε και όταν το νομοσχέδιο συζητιόταν στην αρμόδια Επιτροπή. Οπως είπε ο Χαλβατζής, καταψηφίζουν τις σχετικές διατάξεις, γιατί θέλουν γήπεδα μόνο δημόσια. Κατά τα άλλα, δεν είδαν σκάνδαλο, δεν είδαν αποχαρακτηρισμό δασικής έκτασης, δεν είδαν το 5% του Αλσους να χαρίζεται, δεν είδαν τη μετατροπή του Αλσους σε μητροπολιτικό πάρκο με «ειδικές χρήσεις». Μόνο το ιδιοκτησιακό είδαν, για να μπορεί η πλευρά Μελισσανίδη να λέει πως ο Περισσός στάθηκε στην πάγια θέση του, όμως δεν είδε τίποτα το σκανδαλώδες, ούτε τίποτα το καταστροφικό για το Αλσος. Αυτό προέβλεπε η συμφωνία που έκλεισαν και γι’ αυτό κάθε άλλο παρά τυχαίο είναι το γεγονός ότι ουδέποτε από πλευράς Μελισσανίδη, τσάτσων και «υπαλλήλων» του στα σάιτ γράφτηκε κάτι σε βάρος του Περισσού. Και βέβαια, ο «Ριζοσπάστης» δεν έγραψε λέξη για το ζήτημα, όπως έκανε και όταν αυτό συζητιόταν στην Επιτροπή!
Ολους, όμως, τους ξεπέρασε η ΔΗΜΑΡ, η οποία –σε προφανή συμφωνία με τον Μελισσανίδη– ανέλαβε να παίξει το ρόλο που μέχρι πρότινος έπαιζε ο ΣΥΡΙΖΑ. Η Ν. Φούντα κατέθεσε τις τροπολογίες που είχαν συμφωνήσει οι Φλαμπουράρης-Στρατούλης με τον Μελισσανίδη και δήλωσε πως αν τις κάνει δεκτές ο υπουργός, η ΔΗΜΑΡ θα υπερψηφίσει τα άρθρα για το γήπεδο. Σαν έτοιμος από καιρό ο υπουργός Μανιάτης δήλωσε ότι κάνει δεκτές τις προτάσεις, ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος Αναγνωστάκης εξέφρασε την ευαρέσκειά του και η ΔΗΜΑΡ ψήφισε αυτά που μέχρι και τη δεύτερη ανάγνωση στην Επιτροπή δήλωνε ότι δε θα ψηφίσει. Διότι αυτές οι προτάσεις ήταν γνωστές, τις είχε ανακοινώσει ο ΣΥΡΙΖΑ, είχε συμφωνήσει ο Μανιάτης, αλλά η ΔΗΜΑΡ εξακολουθούσε να λέει ότι θα καταψηφίσει. Τι μεσολάβησε και την οδήγησε στην κωλοτούμπα; Παρασκηνιακή συμφωνία με τον Μελισσανίδη, φυσικά, ο οποίος ήθελε και… άρωμα αριστεράς στην πλειοψηφία και αφού ο ΣΥΡΙΖΑ αναγκάστηκε να κάνει πίσω, βρήκε τη ΔΗΜΑΡ, έστω κι αν αυτή έχει το ένα έκτο των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ.
Αφήσαμε τελευταίο τον ΣΥΡΙΖΑ, ο οποίος έκανε μια αξιοθρήνητη εμφάνιση, καθώς ήταν αναγκασμένος να καταψηφίσει τις σχετικές διατάξεις (έχουμε αναφερθεί αναλυτικά στους λόγους που ανάγκασαν τον ΣΥΡΙΖΑ να υπαναχωρήσει από την παρασκηνιακή συμφωνία με τον Μελισσανίδη). Ο Ν. Βού-τσης που σήκωσε το πολιτικό βάρος της συζήτησης την Τρίτη ζητούσε να αποσυρθούν οι διατάξεις για το γήπεδο και να έρθουν σε ξεχωριστό νομοσχέδιο και την Τετάρτη έλεγε «πάρτε πίσω το 82 και να συζητήσουμε για το 81»! Δηλαδή, πάρτε πίσω τη διάταξη που δίνει στον Μελισσανίδη το 5% του Αλσους, για να ψηφίσουμε το άρθρο 81 που δίνει στον Μελισσανίδη 6 στρέμματα, τα οποία αποχαρακτηρίζει από δασικά, με καθαρά αντισυνταγματικό τρόπο. Γι’ αυτό το σκάνδαλο δεν είπαν κουβέντα. Ούτε τόλμησαν να πουν τίποτα για την κωλοτούμπα της ΔΗΜΑΡ, η οποία δεν έκανε τίποτ’ άλλο από το να υιοθετήσει τις προηγούμενες δικές τους θέσεις. Και βέβαια, από τα χείλη κανενός βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ δεν ακούστηκε η λέξη Μελισσανίδης, δεν ακούστηκε τίποτα για τα σχέδια του μεγαλοκαπιταλιστή (αυτό αφορά και τον Περισσό).
Με περίσσειο θράσος, η ΔΗΜΑΡ, υιοθετώντας τις προηγούμενες προτάσεις του ΣΥΡΙΖΑ, ισχυρίστηκε ότι… εξασφάλισε τον δασικό χαρακτήρα του υπόλοιπου Αλσους. Ο Μανιάτης δεν είχε κανένα πρόβλημα να μη δεχτεί την προσθήκη που πρότεινε η ΔΗΜΑΡ: «Πέραν της περιοχής της παρ. 1 του παρόντος (σ.σ. αυτής που θα χτιστεί το γήπεδο-εμπορική επιχείρηση) διασφαλίζεται ο δασικός χαρακτήρας του άλσους, ως προς το λοιπό της έκτασης αυτού». Πρόκειται για έναν άθλιο φερετζέ, αφού ακολουθεί το άρθρο 82, που δίνει τη δυνατότητα να εκχωρηθεί το 5% του Αλσους για επέκταση υπαρχουσών αθλητικών εγκαταστάσεων ή την κατασκευή νέων, ενώ προηγούνται τα άρθρα 18 και 19, που μετατρέπουν το Αλσος σε Μητροπολιτικό Πάρκο, στο οποίο επιτρέπονται κτίρια «ειδικών χρήσεων».
Δεν είναι τυχαίο ότι στην ιστοσελίδα της εταιρίας DIMAND, η οποία θα κατασκευάσει το γήπεδο-εμπορική επιχείρηση του Μελισσανίδη, αναφέρεται φαρδιά-πλατιά ότι η οικοδομήσιμη έκταση είναι 43,024 στρέμματα! Τα παπαγαλάκια του Μελισσανίδη έγραψαν πως αυτό είναι… τυπογραφικό λάθος. Ομως, το 29 με το 43 δεν μπορεί κανείς να το μπερδέψει, ενώ τα 43 στρέμματα, όλως τυχαίως, είναι το άθροισμα των 29 στρεμμάτων του άρθρου 81 με τα 24 στρέμματα του άρθρου 82 (5% του Αλσους)! Αυτή είναι η «διασφάλιση» που έκαναν οι άθλιοι της ΔΗΜΑΡ.
Οσο για την άλλη προσθήκη, δηλαδή την «υποχρέωση δάσωσης-αναδάσωσης επιφάνειας ίσης με το παραχωρηθέν τμήμα άλσους ή πάρκου», είναι «για πολλές μπάτσες». Οικονομικά είναι λεόντειος, αφού ο Μελισσανίδης θα πάρει Αλσος και σε αντάλλαγμα θα πρέπει να βάλει δεντράκια σε κάποια οικόπεδα που δε θ’ αγοράσει, αλλά θα είναι του Δήμου. Περιβαλλοντικά πρόκειται για έγκλημα, διότι δεν μπορείς να διασπάς τον ενιαίο χαρακτήρα μιας δασικής έκτασης και να ισχυρίζεσαι ότι αυτό αντισταθμίζεται με φύτεμα δέντρων σε κάποιες διάσπαρτες απομακρυσμένες εκτάσεις.
Ο Μανιάτης πρόσθεσε και άλλη μια προκλητική διάταξη, για την οποία δεν μίλησε κανείς: «Οι προβλεπόμενες εγκρίσεις και άδειες για την πραγματοποίηση των αθλητικών εγκαταστάσεων στην περιοχή της παραγράφου 1, εκδίδονται πριν την αδειοδότηση και υλοποίηση των συνοδών τεχνικών και συγκοινωνιακών έργων, η ολοκλήρωση των οποίων αποτελεί προϋπόθεση για την έκδοση λειτουργίας των αθλητικών εγκαταστάσεων. Η ολοκλήρωση των συνοδών έργων πιστοποιείται με διαπιστωτική πράξη του υπουργού ΠΕΚΑ».
Αυτό είναι από τα ανήκουστα. Ο Μελισσανίδης θα μπορεί να βγάλει άδεια και ν’ αρχίσει να χτίζει (αν και όταν βρει λεφτά για να χτίσει το γήπεδο-εμπορική επιχείρηση, γιατί αυτή τη στιγμή δεν τα έχει), χωρίς να έχουν γίνει ούτε οι μελέτες για τα συγκοινωνιακά και λοιπά έργα! Δηλαδή, θα μπορεί (αν βρει τα λεφτά, το ξαναλέμε) να προχωρά ανεξάρτητα από τους δημόσιους φορείς (δήμο, περιφέρεια, υπουργεία) που είναι αρμόδιοι για τα λεγόμενα συνοδά έργα! Αυτή η ρύθμιση χρειάζεται στον Μελισσανίδη για δυο λόγους. Πρώτο για να βγάλει την άδεια και να συνεχίσει το παραμύθιασμα των οπαδών της ΑΕΚ και δεύτερον για να εκβιάζει το δήμο και την περιφέρεια, αν βρει τα λεφτά για να ξεκινήσει. Να απαιτεί, δηλαδή, να του δώσει η Δούρου τα 20 εκατ. και να του φτιάξουν τα συνοδά έργα.
Σε κάθε περίπτωση, αυτό το έκτρωμα που ψήφισαν, δεν μπορεί να σταθεί, δεν μπορεί να «περπατήσει». Περισσότερα λίαν συντόμως.