Στη συνεδρίαση συνεχίστηκε η ανάγνωση του πρώτου αναγνωστέου εγγράφου, που είχε αρχίσει την περασμένη Τετάρτη. Ο Χ. Τσάκαλος, ο οποίος στην προηγούμενη συνεδρίαση είχε δηλώσει ότι θα τοποθετηθεί στο ζήτημα του τρόπου ανάγνωσης των εγγράφων, αν δηλαδή θα θα διαβάζονται ολόκληρα η μόνο περίληψή τους, δήλωσε, ότι τα μέλη της ΣΠΦ θέλουν να διαβάζονται ολόκληρα τα αναγνωστέα έγγραφα, για να καταδειχτεί όλη η μεθόδευση που έκανε η Αντιτρομοκρατική με την παράθεση πλήθους άχρηστων στοιχείων, προκειμένου να εμπλέξει τους συγκατηγορούμενούς τους που δεν έχουν καμία σχέση μαζί τους, όπως επίσης να εμπλέξουν φίλους και γνωστούς τους από το κοινωνικό τους περιβάλλον.
Μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης του πρώτου εγγράφου, παρενέβησαν οι Γερ. Τσάκαλος και Μ. Νικολόπουλος και τόνισαν ότι η Αντιτρομοκρατική μ’ αυτή την πολυήμερη έρευνα, με την οποία συγκέντρωσε πληθώρα άχρηστων στοιχείων, επεδίωξε τη δημιουργία εντυπώσεων για λόγους καθαρά επικοινωνιακούς.
Η δίκη θα συνεχιστεί την Πέμπτη 10 Οκτώβρη.