Για μια ακόμη φορά το επίσημο κράτος απέδειξε πόσο εννοεί τα διάφορα αντιναζιστικά που εκστομίζουν οι διάφοροι εκπρόσωποί του. Την επίθεση των ΜΑΤ δέχτηκαν αντιφασίστες της Πάτρας το περασμένο Σάββατο, καθώς προσέγγιζαν ξενοδοχείο όπου οι νεοναζί οργάνωναν ομιλίες στελεχών τους. Ο συσχετισμός ήταν ιδιαίτερα αρνητικός και οι αντιφασίστες δεν μπόρεσαν να κρατήσουν για ώρα τις θέσεις τους στη μάχη με τους αφιονισμένους ΜΑΤάδες.
Η γουρουναρία, όμως, δεν αρκέστηκε στο χτύπημα της αντιφασιστικής διαμαρτυρίας. Εξαπέλυσε πογκρόμ συλλαμβάνοντας κόσμο στα πιο άσχετα σημεία της πόλης, με κριτήριο την εμφάνιση. Από τους 19 προσαχθέντες οι δεκατέσσερις (ανάμεσά τους δυο ανήλικοι) συνελήφθησαν και παραπέμφθηκαν να δικαστούν με την κατηγορία της διατάραξης κοινής ειρήνης.
Η εισαγγελία, όμως, δεν αρκέστηκε στην τυπική κατηγορία που έβαλαν οι μπάτσοι (οι οποίοι ήξεραν πολύ καλά ότι όλους τους έπιασαν στην τύχη και μακριά από χώρο επεισοδίων) και αναβάθμισε το κατηγορητήριο, προσθέτοντας τις κατηγορίες: οπλοκατοχή, οπλοχρησία και διακεκριμμένες φθορές. Στόχος να υπάρξει καταδίκη για κάποια κατηγορία, καταπώς συνηθίζουν τα δικαστήρια. Η δίκη, μετά από δυο αναβολές (η δεύτερη λόγω απουσίας μαρτύρων κατηγορίας), θα γίνει τη Δευτέρα 8 Ιούλη.