Το απόγευμα της περασμένης Δευτέρας, κατά την προσέλευσή της στο ΑΤ Εξαρχείων, στο οποίο έδινε το «παρών» εδώ και δύο μήνες, κατόπιν περιοριστικών όρων που της είχαν επιβληθεί με εισαγγελική διάταξη, μετά την ενεργοποίηση διεθνούς εντάλματος σύλληψης από την Τουρκία σε βάρος της, συνελήφθη μια ακόμη αγωνίστρια πολιτική πρόσφυγας από την Τουρκία, η Φαντίκ Αντιγιαμάν. Η αγωνίστρια έχει υποβάλει αίτηση για να της χορηγηθεί πολιτικό άσυλο, η οποία εκκρεμεί ενώπιον των αρμόδιων ελληνικών αρχών. Στην Τουρκία διώκεται για την πολιτική της δράση, ενώ είναι θύμα βασανιστηρίων εξαιτίας των οποίων αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα υγείας.
Το βράδυ της σύλληψής της η Φ. Αντιγιαμάν μεταφέρθηκε από το ΑΤ Εξαρχείων στη ΓΑΔΑ για να κρατηθεί εκεί. Εκεί αστυνομικοί προσπάθησαν να τη γυμνώσουν για να της κάνουν σωματικό έλεγχο. Επειδή αρνήθηκε, δε δίστασαν να την ξυλοκοπήσουν, βγάζοντας πάνω της τα αρρωστημένα φασιστικά και ρατσιστικά τους απωθημένα. Την επομένη η αγωνίστρια πολιτική πρόσφυγας υπέβαλε μήνυση και ζήτησε την εξέτασή της από ιατροδικαστή. Ο εισαγγελέας εφετών την άφησε ελεύθερη, διατηρώντας τους περιοριστικούς όρους και αναμένεται ο γρήγορος προσδιορισμός της συζήτησης του αιτήματος έκδοσής της στο Συμβούλιο Εφετών Αθήνας.