Με βούλευμα που εξέδωσε το Συμβούλιο Εφετών Αθήνας ο Πέτρος Καπετανόπουλος απαλλάχτηκε από την κακουργηματική κατηγορία της «συνέργειας σε ληστεία» και έτσι ξέφυγε τον κίνδυνο να τεθεί σε προσωρινή αργία (σύμφωνα με τη ρύθμιση που εισήγαγε στον Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα ο… μέγας δημοκράτης Α. Μανιτάκης, με το Μνημόνιο-3), που θα εξόντωνε οικονομικά τον ίδιο και την οικογένειά του, στερώντας τους τον μοναδικό πόρο επιβίωσης που έχουν.
Εχει, όμως, ακόμη «στην πλάτη του» τα πλημμελήματα της «αντίστασης κατά της αρχής», της «ελευθέρωσης κρατουμένου» και της «ψευδούς ανώμοτης κατάθεσης», που του φόρτωσαν οι μπάτσοι, επειδή είχε το «θράσος» να κατέβει από το σπίτι του, όταν άκουσε τις σπαρακτικές κραυγές του μετανάστη κρατούμενου που βασάνιζαν στο πεζοδρόμιο και να τους ρωτήσει γιατί τον πατάνε αφού τον έχουν ήδη συλλάβει. Κάποια στιγμή θα προσδιοριστεί η δίκη και τότε η προκλητική σκευωρία των μπάτσων πρέπει να καταρρεύσει.