♦ Ο τίτλος του άρθρου είναι: «Καπνοβιομηχανία Καρέλια Α.Ε.: Μία λαμπρή ελληνική επιχείρηση που αντιστέκεται στην κρίση». Ακολουθεί μια ευμεγέθης φωτογραφία που απεικονίζει την είσοδο του εργοστάσιου της καπνοβιομηχανίας και μετά το ρεπορτάζ που ξεκινά ως εξής: «Οπως ανακοίνωσε ο Διευθύνων Σύμβουλος, κ. Ανδρέας Καρέλιας, στην πρωτοχρονιάτικη γιορτή των εργαζομένων που πραγματοποιήθηκε στην Καλαμάτα, στο 9μηνο του έτους ο τζίρος της εταιρείας ενισχύθηκε από τα 458 στα 473 εκατ. ευρώ, ενώ τα καθαρά κέρδη εκτινάχθηκαν από τα 25 στα 38 εκατ. ευρώ. Στις παροχές που ανακοίνωσε ο κ. Καρέλιας στους εργαζόμενους, μεταξύ άλλων περιλαμβάνονται:…». Οχι, δεν πρόκειται για μια από τις συνήθεις διαφημίσεις καπιταλιστικών επιχειρήσεων, που δημοσιεύονται με τη μορφή (καλοπληρωμένου με «μαύρα») άρθρου στις οικονομικές σελίδες των αστικών εφημερίδων. ‘Η μάλλον πρόκειται για τέτοια διαφήμιση, μόνο που με στοιχεία από κάποιες αστοφυλλάδες αναδημοσιεύεται στην επίσημη ιστοσελίδα του νεοναζιστικού μορφώματος με την εξής κατακλείδα: «Η Χρυσή Αυγή δεν έχει την παραμικρή σχέση με επιχειρηματικά ή οικονομικά συμφέροντα και μονίμως καταγγέλλει την πλουτοκρατία που υπεράνω του εθνικού συμφέροντος θέτει το κέρδος. Στην περίπτωση όμως που Ελληνες επιχειρηματίες σκέπτονται και πράττουν εθνικά, η Χρυσή Αυγή τους στηρίζει ηθικά και επιβραβεύει τη δράση και την προσφορά τους»! Tις υπόλοιπες σκέψεις μπορείτε να τις κάνετε μόνοι σας.
♦ Αντιγράφουμε από το πρωτοχρονιάτικο φύλλο της «Αυγής»: «Στο μεταξύ, ο επικεφαλής της κοινωνικής οργάνωσης Restos du Coeur, που διοργανώνει συσσίτια για ανθρώπους που έχουν ανάγκη, Ολιβιέ Μπερτέ, κάλεσε τους Γάλλους πολίτες να συνδράμουν το έργο της προσφέροντας τρόφιμα ή χρήματα ώστε να αντιμετωπιστεί αυτό που ο ίδιος αποκάλεσε χαρακτηριστικά “έκρηξη της ζήτησης”. Μόλις έναν μήνα μετά την έναρξη της χειμερινής εκστρατείας αρωγής, οι υπεύθυνοι της οργάνωσης αναφέρουν αύξηση 12% των Γάλλων πολιτών που καταφεύγουν στα συσσίτια ή ζητούν βοήθεια σε τρόφιμα. Το ποσοστό αυτό σημαίνει πως 100.000 άνθρωποι περισσότεροι σε σχέση με πέρυσι δεν μπορούν πλέον να καλύψουν τις επισιτιστικές ανάγκες τους. “Δεν μιλάμε για αύξηση, αλλά για έκρηξη” του φαινομένου, δήλωσε στο ραδιόφωνο του RTL ο Μπερτέ, εκφράζοντας κι ο ίδιος την έκπληξή του. Αξίζει να σημειωθεί ότι τον χειμώνα 2011-12 η οργάνωση Restos du Coeur προσέφερε 115 εκατομμύρια δωρεάν γεύματα σε ανθρώπους που είχαν ανάγκη, όταν το 1985 ο αριθμός αυτός ήταν μόλις 8,5 εκατομμύρια…». Φαίνεται πως οι γάλλοι εργαζόμενοι πούντιασαν από τον «νέο άνεμο» που έφερε η εκλογή Ολάντ στην προεδρία. Αυτά δεν έγραφε η «Αυγούλα», αυτά δεν δήλωναν τα συριζοστελέχη;
♦ Στριμωξίδι αστών πολιτικών στο Βερολίνο, όπου γλείφουν πατόκορφα την πολιτική ηγεσία και τους γερμανούς καπιταλιστές. Σαμαράς, Παπούλιας, Βενιζέλος. Χάλασαν και του Τσίπρα τα σχέδια, που ετοιμαζόταν να πάει κι αυτός στο Βερολίνο, αλλά δε θέλει να βρεθεί στο ίδιο κάδρο με αυτούς που αποκαλεί «μερκελιστές».
♦ Σημειώστε το παρακαλούμε: έχουμε κατηγορία για νόθευση δημοσίου εγγράφου, το οποίο Διώτης και Βενιζέλος είχαν θεωρήσει ως παρανόμως κτηθέν!