♦ Κάτω το κεφάλαιο – ΝΑΡ (σύνθημα με σπρέι)
Ο σχολιασμός της στήλης δεν έχει να κάνει με το σύνθημα καθεαυτό, στο οποίο τίποτα δε θα είχε να προσάψει, αλλά με το… παρασύνθημα, το οποίο γράφτηκε δίπλα στο σύνθημα, μ’ ένα Αλφάδι για υπογραφή: «και οι 3 τόμοι». Ακόμη και σαν χιούμορ θα ήταν… των παγετώνων. Ομως, δεν πρόκειται για χιούμορ. ‘Η, αν θέλετε, πίσω από το χιούμορ κρύβεται ένα απύθμενο κόμπλεξ. Το κόμπλεξ κάποιων φορέων της απόλυτης θεωρητικής αγραμματοσύνης, απέναντι σ’ ένα μνημειώδες έργο που όμοιό του δεν έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα. Θα συστήναμε στον παρασυνθηματογράφο (και σ’ όσους μοιράζονται τις ίδιες ιδέες) να καταφύγουν στον Μπακούνιν για να πληροφορηθούν τι έγραφε ο θεωρητικός του αναρχισμού για το «Κεφάλαιο» του Μαρξ. Δε θα το κάνουμε για έναν και μοναδικό λόγο. Επειδή είμαστε σίγουροι ότι είναι τόση η θεωρητική οκνηρία τους που ούτε Μπακούνιν δε διαβάζουν.
♦ Με τους παπαδοαντάρτες είμαστε μαζί, τσακίστε τους φασίστες κάθε Κυριακή – Α (σύνθημα με μαρκαδόρο σε μάντρα εκκλησίας)
Αντίθετα από τον προηγούμενο, τούτος ο συνθηματογράφος θέλει να έχει κοινωνική απεύθυνση. Και το παλεύ-ει με ειλικρίνεια. Μόνο που διεθέτει περισσότερη καλή διάθεση παρά γνώση. Δε θα βρεις παπαδοαντάρτες (ή ανταρτοπαπάδες) σήμερα, αγαπητέ. Ελάχιστες εξαιρέσεις που θα επιβεβαιώσουν τον κανόνα. Κι αυτοί οι παπάδες, οι πραγματικά ευαίσθητοι, οι ειλικρινείς στον αντιφασισμό τους, δε θα προσεγγίσουν το αντιφασιστικό ρεύμα. Ιδιαίτερα τις ριζοσπαστικές του εκφράσεις. Ακόμη και να ήθελαν. Ξέρεις γιατί; Γιατί υπάρχει ο φόβος των δεσποτάδων, που κυβερνούν τα μαγαζιά τους με σιδερένια δικτατορία. Οι παπάδες (και δυο δεσποτάδες) που βγήκαν στο αντάρτικο ενάντια στη ναζιφασιστική κατοχή το έκαναν γιατί τους δόθηκε η ευκαιρία από τη δεύτερη εξουσία που γεννιόταν στις απελευθερωμένες περιοχές. Ενώ οι σημερινοί παπάδες τρέμουν μπροστά στη μαγκούρα του δεσπότη, που έχει απόλυτη εξουσία πάνω τους, ενώ απελευθερωμένες περιοχές και δεύτερη εξουσία δεν υπάρχουν. Εσύ, πάντως, καλά έκανες και το ‘γραψες το σύνθημά σου, για να θυμίζει ότι οι αντιφασίστες δεν είναι άνθρωποι με παρωπίδες.
♦ Ντου στα παγκάρια (ανυπόγραφο σύνθημα με σπρέι σε μάντρα εκκλησίας)
Αυτός, βέβαια, ζει στην καρακοσμάρα του. Τι σημαίνει θρησκευτικό συναίσθημα ούτε που το διανοείται. Και μάλλον δεν τον ενδιαφέρει να το μάθει. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να προκαλέσει τους πολλούς και να γίνει «μάγκας» σε ελάχιστους. Στην παρέα του. Το αν με τον τρόπο αυτό συκοφαντεί γενικότερα τις επαναστατικές ιδέες επίσης δεν τον απασχολεί. Αλλωστε, ούτε ίδρωσε ούτε μάτωσε γι’ αυτές.
♦ Are you feeiling alone? The EU will fuck you any time (πανό)
Το πανό κρατούσαν διαδηλωτές διαμαρτυρόμενοι για την απονομή του Νόμπελ Ειρήνης στην ΕΕ. Για τους μη αγγλομαθείς, η μετάφραση στα ελληνικά λέει: «Αισθάνεσαι μόνος; Η ΕΕ θα σε γαμήσει όπου να ‘ναι». Συγχαρητήρια στους διαδηλωτές, όχι μόνο για την οξεία ελευθεριότητά τους, αλλά και γιατί δεν κλαψουρίζουν για το Νόμπελ.