● «Ξεχωριστό παράδειγμα για μια οικονομία-μοντέλο» φιλοδοξεί να κάνει την Ελλάδα ο Σαμαράς, όπως δήλωσε στη Bild ●●● Καλά, δεν σκέφτηκε ότι οι συνεντεύξεις αναδημοσιεύονται και στην Ελλάδα; ●●● Ανεργοι, υποαπασχολούμενοι, άστεγοι, φτωχοί, εξαθλιωμένοι απολαμβάνουν ήδη το μοντέλο ●●● «Καμιά αναγέννηση δεν είναι δυνατή χωρίς την ανατροπή των πρακτικών του αρχηγικού κόμματος» δήλωσε ο Κ. Σκανδαλίδης ●●● Και πρέπει να τον πιστέψουμε, γιατί είναι «παθός» ●●● Ξέρετε τι παρκέ έχει κάνει στη ροζ βίλα της Εκάλης, όταν η Μιμή ήταν στις δόξες της; ●●● Ε, δε θέλει να ξανακάνει το ίδιο με τον Μπένι ●●● Ο οποίος Μπένι είναι γατάκι μπροστά στον Κωστάκη ●●● Θα τον ξαναβρεί μπροστά του στο συνέδριο και στο μεταξύ θα τον βλέπει καθημερινά στα ραδιοκάναλα ως «νέο μέλος του ΠΑΣΟΚ» ●●● Ο παλιός είναι αλλιώς ●●● Αφιερώματα επί αφιερωμάτων γράφτηκαν για τον Οσκαρ Νιμέγιερ, τον βραζιλιάνο που έχει σφραγίσει ως αρχιτέκτονας την αρχιτεκτονική του 20ού αιώνα και πέθανε πρόσφατα πλήρης ημερών ●●● Το μόνο που δεν έγραψαν ήταν πως ήταν κομμουνιστής και μάλιστα σε άγριες εποχές, γεγονός που του στοίχισε διώξεις και πολύχρονο εκπατρισμό ●●● «Δεν ιδρώνει το αυτί μου, γιατί δεν είμαι πολιτικός» λέει ο Στουρνάρας ●●● Οταν όμως ρωτιέται αν θα συνεχίσει να πολιτεύεται, όχι μόνο δεν κλείνει το παράθυρο, αλλά ανοίγει και την πόρτα ●●● Εβλεπα τα δάκρυα του Χριστόφια και αναρωτιόμουν πώς ακριβώς θα είναι ο Τσίπρας, όταν θα χύνει τα δικά του δάκρυα ●●● Γιατί φαίνεται να είναι καλύτερος στην υποκριτική από τον Χριστόφια ●●● Σε ποια δάκρυα Τσίπρα αναφέρομαι; ●●● Οταν (και αν) γίνει πρωθυπουργός και ανακοινώσει ότι δεν μπορεί να καταγγείλει το Μνημόνιο, για να μη χρεοκοπήσει η χώρα ●●● Και τα γαϊδούρια της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας χειροκροτούσαν τα κροκοδείλια δάκρυα του προέδρου της Κύπρου ●●● Ο οποίος εκλέχτηκε με «δέσμευση» ότι θα λύσει το Κυπριακό και αποχωρεί αφήνοντας το Κυπριακό εκεί που το βρήκε και έχοντας στο μεταξύ βάλει την Κύπρο στο ΔΝΤ και έχοντας συμπήξει στρατηγική συμφωνία με τους σιωνιστές του Τελ Αβίβ ●●● Δεν είναι και λίγα για έναν… κομμουνιστή ●●● Ο οποίος θα καταγραφεί τελικά στις πιο μελανές σελίδες της κυπριακής ιστορίας ●●● Οπως και να το κάνεις, αυτό είναι κατόρθωμα ●●● Γι’ αυτό και επικρατεί μούγκα στη στρούγκα ●●● Και του ΣΥΡΙΖΑ και του Περισσού ●●● Με τόση δεξιά προσαρμογή, με Σταθάκηδες, Δραγασάκηδες, Παπαδημούληδες, Τσίπρες, θα περίμενε κανείς οι –κατά δήλωσή τους- ακροαριστεροί του ΣΥΡΙΖΑ να συνασπιστούν με το «Αριστερό Ρεύμα» των Λαφαζάνη κλπ. ●●● Αλλά, φευ, αυτοί στοιχήθηκαν πίσω από τη δεξιά του Τσίπρα ●●● Κι ακόμη βρίσκονται στην αντιπολίτευση ●●● Φανταστείτε τι κωλοτούμπες έχουμε να δούμε έτσι και γίνουν κυβέρνηση ●●● «Δε θέλουμε λεφτά, δε θέλουμε δουλειές, θέλουμε το Mega να λέει παπαριές» φώναζαν οι εργάτες των Δήμων ●●● Και ήθελαν να δώσουν δεκάευρο στον Αναγνωστάκη που είχε αναφερθεί προσβλητικά στους «σκουπιδιάρηδες» ●●● Το μέλος της ΠΠΣΠ στα φοιτητικά του χρόνια, που γλείφει εκεί που κάποτε έφτυνε ●●● Μήπως είναι ο μόνος, όμως; ●●● Εχει γεμίσει ο τόπος από κοθώνια που κάποτε παρίσταναν τους επαναστάτες ●