♦ O ΣΥΡΙΖΑ είσαι εσύ – Ελα να σταματήσουμε την καταστροφή, να οργανώσουμε την ανατροπή – Γίνε μέλος Επικοινώνησε με το ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ της περιοχής σου – ΣΥΡΙΖΑ ΕΝΩΤΙΚΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (αφίσα)
Επίσημη ανακοίνωση για τον αριθμό εκείνων που ανταποκρίθηκαν στην καμπάνια εγγραφής, η οποία μπορούσε να γίνει ακόμη και ηλεκτρονικά (!), δεν έχουμε δει. Από τον αριθμό των συνέδρων που έφτασαν αισίως τους 3.300 (και κάτι ψιλά) μπορούμε να εικάσουμε ότι οι εγγεγραμμένοι μόλις που ξεπέρασαν τις 30.000 (1 προς 10 ήταν το μέτρο, βάλε και τους αριστίνδην ή εξ οφίτσιο συνέδρους). Εξαιρετικά φτωχή η συγκομιδή, αν αναλογιστούμε ότι στις αρχές του καλοκαιριού, αμέσως μετά τον εκλογικό θρίαμβο του 27%, τα περί τον Τσίπρα στελέχη έβαζαν στόχο τα 100.000 μέλη. Δεν είναι αυτό το μείζον, όμως, μιλώντας πολιτικά. Βουτηγμένοι στην αλαζονεία τους οι Τσιπραίοι δεν μπορούσαν να αντιληφθούν ότι έχουν μόνο ψηφοφόρους και όχι υποψήφια μέλη για το κόμμα τους. Απ’ αυτή την άποψη, δεν είναι και δεν πρόκειται να γίνουν «ΠΑΣΟΚ του 1981». Ούτε καν «ΠΑΣΟΚ του 2009». Το ΠΑΣΟΚ ήταν καθεστώς, ενώ αυτοί είναι λύση απελπισίας για παραζαλισμένους Πασόκους. Το ΠΑΣΟΚ χτίστηκε βήμα-βήμα, πριν γίνει καθεστώς, μέσα στη ριζοσπαστική κίνηση των εργαζόμενων και νεολαιίστικων μαζών, που ακολούθησε την πτώση της χούντας, ενώ αυτοί είναι μια εκλογική φούσκα. Το μείζον για μας είναι το ίδιο το γεγονός των 3.300 συνέδρων, που ουσιαστικά έφτιαξαν κερκίδα για πανηγυρισμούς και όχι σώμα για συζήτηση. Γι’ αυτό και παρατηρήθηκε το φαινόμενο το 12,5% των συνέδρων να μην ψηφίσει! Μιλάμε για ΤΗΝ ξεφτίλα! Και βέβαια, εκείνο που κυριάρχησε στην εκλογή της νέας Κεντρικής Πολιτικής Επιτροπής, που ήταν και το μοναδικό ζητούμενο της Συνδιάσκεψης, ήταν η μάχη των μηχανισμών που κάθε άλλο παρά με το «Ο ΣΥΡΙΖΑ είσαι εσύ» συνάδει. Μάχη μηχανισμών που δόθηκε με μικρές και μεγάλες λίστες και υπολίστες και στην οποία το μεν Αριστερό Ρεύμα κατέγραψε τη διακριτή του δύναμη, ο δε μηχανισμός των προεδρικών, που ελέγχεται από τον γραμματέα του ΣΥΝ Δ. Βίτσα, κατάφερε ν’ αφήσει παραπονεμένους τους Πασόκους, καθώς εξέλεξε κυρίως ανθρώπους του ΣΥΝ και των συνιστωσών που έσπευσαν να συνασπιστούν με τους προεδρικούς (ΑΚΟΑ, ΚΟΕ, Δίκτυο κ.ά.). Πίσω από τις λαμπερές αφίσες, λοιπόν, και τα ηχηρά συνθήματα κρύβεται ένας μηχανισμός που μοναδικό μέλημά του έχει την κατάκτηση της κυβερνητικής εξουσίας και τη νομή της στη συνέχεια.
♦ Οποιος κοιτάζει τον κώλο του, ζει μια ζωή του ΚΩΛΟΥ! ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ (ανυπόγραφο σύνθημα με κόκκινο σπρέι)
Σωστό είναι το σύνθημα, αν το δει κανείς από μια γενική σκοπιά. Στους ανθρώπους του μόχθου απευθύνεται και όχι στους αστούς, οι οποίοι «κοιτάζουν τον κώλο τους» και κάθε άλλο παρά «ζωή του κώλου» ζουν. Οι άνθρωποι του μόχθου είναι καταδικασμένοι. Ο ατομικισμός δεν οδηγεί πουθενά πλέον. Το ρουσφέτι δεν υπάρχει παρά για απειροελάχιστους. Το αστικό κράτος δεν μπορεί να λειτουργήσει πια με την παλιά κομματαρχική-πελατειακή λογική. Οι πολλοί είναι αποκλεισμένοι ακόμα και από τις ατομικές λύσεις. Ομως, το σύνθημα νομίζουμε πως ηθικολογεί, επικαλούμενο εμμέσως την αναξιοπρέπεια του ατομικισμού. Κι αυτό είναι που δεν αρκεί, δεν πείθει.